reklama

Tip na výlet: Vodný mlyn Kolárovo

Asi 70 km južne od Trnavy, na okraji mestečka Kolárovo, sa nachádza vodný mlyn. Pozornosť návštevníka tu upúta už originálny vstup do štýlového areálu. Ponad pokojnú hladinu Malého Dunaja vás bezpečne prevedie 86 – metrový drevený most. Jeho jedinečnosť spočíva v skutočnosti, že ide o najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe.

Vodné mlyny sú jedinečnými zariadeniami a dnes sú vyslovene raritami. Dokonca ani v minulosti ich nebolo veľa. „V celej Európe ich spočítate na prstoch jednej ruky,“ pochválil sa majiteľ areálu v Kolárove Ivan Šáli. Ako pripomenul, tento konkrétny exemplár objavili v Komárne, odkiaľ do Kolárova pricestoval po vlastnej „vodnej“ osi. Ak máte šťastie, alebo sa dohovoríte na termíne, za mierny poplatok vás v Kolárove prevedú aj útrobami mlyna a zoznámia vás s jeho históriou.

Samotný areál sa pod patronátom Ivana Šáliho a jeho priateľov postupne rozrastá. Už dnes tu nájdete zrenovovaný historický domček so štýlovo zariadeným interiérom malej svietničky. Vstupom doň sa prenesiete časom o desiatky rokov dozadu. Deti sa v ohradenom priestranstve vyšantia na preliezkach, otvorený je aj bufet. Rozsiahle priestranstvo dáva priestor pre chov domácich zvierat. Pre dnešné deti býva nezriedka pomerne slušnou atrakciou aj blízke stretnutie s kozou, capom, kravou či kŕdľom husí.

Areál vodného mlyna v Kolárove (v centre mestečka musíte odbočiť z  hlavnej cesty) ponúka možnosť zrelaxovať prakticky 365 dní v roku. „Nás tu nájdete stále, v zime – v lete. V teplých mesiacoch sa tu dá aj člnkovať, v zime stojaté zamrznuté vody Malého Dunaja využívajú ľudia na usporadúvanie hokejových zápasov a korčuľovanie,“ vysvetlil imidžový „kovboj“ Ivan, ochotne nás sprevádzajúc po svojom kráľovstve. Ako dodal, počas celého leta tu poriada množstvo zaujímavých kultúrno – spoločenských podujatí a častými hosťami tu bývajú aj deti zo základných škôl v rámci ekologickej výchovy.


Ulož ako PDF
Napísal 27. novembra 2009 16:37. Článok je zaradený do rubriky: Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.