reklama

Tip na výlet: spoznajte históriu kláštora Katarínka pri Dechticiach

Pre mnohých Trnavčanov je zrúcanina kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej medzi Dechticami a Naháčom notoricky známym miestom pre trávenie voľných chvíľ. Stále sa však nájde veľa takých, ktorý nielenže netušia, kde sa Katarínka nachádza, ale dokonca aj to, že toto miesto vôbec existuje.

Dôvodom môže byť aj poloha zrúcaniny. Z okolitých ciest Katarínku takmer nevidno. Najrýchlejšia cesta z Trnavy vedie od Dechtíc. Približne tri kilometre za dedinou na vrchole stúpania odbočíte na kamenistú cestu, ktorá vás po približne 1500 metroch privedie na trávnaté parkovisko. Odtiaľ už musíte šlapať po vlastných. Príjemnou lesnou cestičkou sa z parkoviska dostanete k zrúcanine približne za 15 minút.

Výlet na Katarínku nemusí byť len o spoznávaní histórie. V okolí zrúcaniny nájdete dostatok priestoru pre usporiadanie rodinného pikniku, alebo môžete len tak ležať v tráve či posedieť na lavičke.

V ostatných rokoch dokonca pribudla v tesnej blízkosti areálu zrúcaniny vďaka nadšencom zo Združenia na záchranu lesných železníc Slovenska úzkorozchodná železničná trať v dĺžke 200 metrov. Jej súčasťou je niekoľko vozňov a tiež zreštaurovaná plne funkčná dieselová lokomotíva.

Kláštor bol podľa portálu katarinka.sk založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v zaujímavom ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom. Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu.

V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bola opravená a život v nej koloval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený.

Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár bol porozdávaný okolitým kláštorom i obciam a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny. Zdalo by sa, že tu končí jeho zaujímavá a búrlivá história.

V súčasnosti sa o záchranu pozostatkov kláštora a kostola stará občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže. Každoročne tu usporadúvajú letné tábory a viaceré ďalšie podujatia. Cieľom združení je v spolupráci s odborníkmi záchrana ruín pred zrútením a zakonzervovanie múrov, komplexný archeologický, historický, pamiatkový aj geofyzikálny výskum.

Dobrovoľníci sa tiež pravidelne starajú o čistenie a udržiavanie areálu kláštora i celej okolitej prírodnej rezervácie Katarína.

FOTOGALÉRIA:

Príjazdová mapa z Trnavy:


View Larger Map

Ulož ako PDF
Napísal 8. apríla 2012 11:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tip na výlet: spoznajte históriu kláštora Katarínka pri Dechticiach”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.