reklama

Príďte sa pokochať krásou ruží a spoznajte históriu kaštieľa v Dolnej Krupej

Ružová grófka Mária Henrieta Choteková bola známa svojou šľachetnou dušou a tiež pestovaním ruží. Vďaka nej sa vo svete preslávila malebná obec Dolná Krupá. Na jej počesť sa tu každoročne koná Slávnosť ruží. Jej súčasťou je výstava kvetov, ako aj deň otvorených dverí v medovinárstve APIMED, kde vyrábajú špeciálnu ružovú medovinu.

Málokto vie, že malebná obec Dolná Krupá má prívlastok dedina ruží. Dostala ho vďaka grófke Márii Henriete Chotekovej (1863 – 1946), ktorá zasvätila svoj život ich pestovaniu. Dokonca v Dolnej Krupej vybudovala najväčšie rozárium v strednej Európe. Každoročne sa preto na jej počesť v kaštieli koná Slávnosť ruží. Už 10. ročník podujatia si môžete pozrieť počas víkendu 3. – 4. júna 2017.

Ilustračné foto: Trnava Tourism

S menom grófky sa však nespája len kaštieľ v obci, ale aj susedné medovinárstvo. Medovinári tu vytvorili špeciálnu ružovú medovinu, ktorá obsahuje lupienky ruží Márie Henriety Chotekovej a je vyrobená z kvetového medu z okolitých lúk a hájov. Tú môžete ochutnať v rámci Dňa otvorených dverí v sobotu 3. júna od 13:00 do 20:00 hod.

„Zároveň budete mať jedinečnú príležitosť nahliadnuť do priestorov, kde sa tento zlatistý nápoj vyrába. Ako bonus bude pre vás pripravená ochutnávka rôznych druhov slovenských medovín, vrátane tej najlepšej medoviny na svete a prvého aperitívu vyrobeného z medu s názvom AMBROZIA,“ hovorí Peter Kudláč z medovinárstva APIMED.

Počas dvoch dní Slávnosti ruží organizátori sľubujú bohatý kultúrny program. „Nebude chýbať obľúbená výstava stoviek druhov ruží, hudobné klavírne vystúpenia, ale aj ľudoví remeselníci, ktorí názorne ukážu svoju výrobu,“ hovorí Michaela Potočárová, riaditeľka Trnava Tourism.

Ilustračné foto: Trnava Tourism

V rámci podujatia budú sprístupnené expozičné a výstavné priestory kaštieľa i pamätná izba Ludwiga van Beethovena, pre ktorého bola Dolná Krupá častým a obľúbeným miestom pobytu.

Počas prehliadok spoznáte históriu krásneho kaštieľa, ale taktiež tu objavíte pôvab ruží, rôznorodosť ich farieb a neodolateľných vôní. Viac informácií o Slávnosti ruží nájdete tu.

Slávnosť ruží 2017
Miesto: Kaštieľ Dolná Krupá
Čas: 3. júna 12:30 – 22:00 a 4. júna 9:00 – 18:30
Vstupné: dospelí 2 €, deti a seniori 1 €

Deň otvorených dverí v medovinárstve
Miesto: Medovinárstvo Apimed, Hlavná 578/119, 919 65 Dolná Krupá
Čas: 3. júna 13:00 – 20:00
Vstupné: zdarma

Ulož ako PDF
Napísal 26. mája 2017 6:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.