reklama

Sezóna ruží sa začína, slávnostne ju otvoria aj v rozáriu v Dolnej Krupej

Ružiarsku sezónu plánujú slávnostne otvoriť v sobotu 4. júna v Rozáriu M. H. Chotekovej v Medolandii. Pre návštevníkov budú pripravené komentované prehliadky ružových záhrad a otvorenie novej časti areálu.

Podujatie pri príležitosti začiatku ružiarskej sezóny sa začne v sobotu 4. júna o 11:00 h.

„Návštevníci môžu absolvovať prehliadky rozária so sprievodcom, ktorý im porozpráva o výsadbe, predstaví novú časť a jednotlivé záhony ruží v nej,“ hovorí Dáša Dzurechová z medovinárstva Apimed.

FOTO: Región Trnava / Medolandia

Pôvodné rozárium, ktoré tu prekvitalo na začiatku 20. storočia, zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes. „Na odkaz slávnej ‚ružovej grófky‘ a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj Rozárium M. H. Chotekovej,“ konštatuje Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

„V súčasnosti sa tu nachádza vyše 2300 ruží a 210 odrôd. Keďže v medovinárstve vyrábame aj unikátnu ružovú medovinu, vysadili sme 250 ruží s názvom Rosengräfin Marie Henriette. Lupienky tejto ruže používame pri výrobe medoviny,“ dopĺňa Dáša Dzurechová.

Čerstvo vysadené záhony ponesú názvy ako Záhon hudby, kde sú vysadené ruže pomenované po významných hudobných skladateľoch, ďalej Ružové Slovensko, kde sú umiestnené ruže, ktoré nesú mená slovenských miest.

FOTO: Región Trnava / Medolandia

Keďže Apimed je predovšetkým medovinárstvo, nemali by v rozáriu chýbať ruže súvisiace s medom. Preto bol vytvorený Medový záhon, kde majú tento rok premiéru ruže – Sweet Honey a Honeymilk.

Sprievodným programom otvorenia bude vystúpenie skupiny Lily Veil a operný spev Daniela Čapkoviča z Opery SND sprevádzaný klaviristom Brankom Ladičom.

„Počas celého dňa sa deti môžu zapojiť do hier vo Včeličkove. Zároveň sme pre návštevníkov pripravili ochutnávku medovín a medov, ako aj občerstvenie v záhradách. Hostia si môžu vychutnať oddych v reštaurácii s veľkou terasou. Popoludní a večer budú ďalšie komentované prehliadky rozária,“ uzatvára Dáša Dzurechová.

Súčasne s podujatím otvorenia ružiarskej sezóny bude prebiehať Slávnosť ruží od 15:30 h. v parku kaštieľa susediaceho s areálom Medolandie. Nebudú chýbať vystúpenia dychovej hudby a súťaž o najkrajšiu ružu.

ň

Vstupné na otvorenie ružiarskej sezóny: dospelí 3 €, deti/seniori/ZŤP 2 €, rodinná vstupenka (2 dospelí + 2-3 deti) 7 €, deti do 6 rokov zdarma. V cene vstupenky je ochutnávka medoviny a komentovaná prehliadka rozária.

Vstup na Slávnosť ruží je voľný.

Ulož ako PDF
Napísal 3. júna 2022 10:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.