reklama

Tip na výlet: krásne výhľady z hraničného vrcholu Veľká Javorina

Dnes vás pozývame na miesto, ktoré je považované za jeden zo symbolov dobrých vzťahov medzi Čechmi, Moravanmi a Slovákmi.

Najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľká Javorina (970 metrov nad morom) sa nachádza v Trenčianskom kraji, asi 20 kilometrov za Novým Mestom nad Váhom. Na vrchole kopca, ktorý zároveň tvorí štátnu hranicu medzi Českou a Slovenskou republikou, sa od roku 1958 nachádza kultový vysielač.

Veľká Javorina – magické miesto s bohatou históriou a krásnymi výhľadmi do okolia

Tesne pod vrcholom kopca vás ako prvá privíta známa Holubyho chata. Hosťom a turistom poskytuje ubytovanie, v prevádzke je aj reštaurácia.
Cesta na vrchol Veľkej Javoriny znamená približne 16-kilometrové stúpanie z hlavnej cesty medzi Novým Mestom nad Váhom a Starou Turou. Odbočiť môžete v Bzinciach pod Javorinou alebo o niekoľko stoviek metrov do Lubiny pri motoreste Barunka.
Povrch cesty je už niekoľko rokov najmä v záverečnej tretine stúpania veľmi nekvalitný, pôvodný asfalt je ako deravý rešeto, plný jám, nerovností, prachu a drobného kamenia. Ak sa však na Javorinu nevyberiete na nejakom superšporte, bežné auto výstup na vrchol zvládne bez väčšieho zaváhania či nebodaj poškodenia.

Samotný vrchol Veľkej Javoriny je miesto so zvláštnou atmosférou, ktorú umocňujú nádherné výhľady na všetky svetové strany. Na severozáopade sa pred vami rozprestiera malebný región južnej Moravy, smerom na juh môžete vychutnávať pohľad na Malé Karpaty. V zime je Javorina vyhľadávaným strediskom zimných športov.

Na Javorine sa konali schôdzky slovenských vlastencov s Moravanmi a Čechmi. Tieto stretnutia sa zachovali dodnes a nadväzujú na ne Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov, ktoré sa konajú každoročne v júli. Súčasťou slávností sú vystúpenia folklórnych skupín z obidvoch straníc hraníc.

Veľká Javorina je od Trnavy vzdialená približne 80 kilometrov.

FOTOGALÉRIA:

MAPA:


Zväčšiť mapu


Ulož ako PDF
Napísal 4. júna 2011 2:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tip na výlet: krásne výhľady z hraničného vrcholu Veľká Javorina”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.