reklama

Tip na výlet: prechádzka po jedinečnom kaštieľskom parku v Dolnej Krupej

Vznik rozsiahleho kaštieľského parku v Dolnej Krupej sa datuje na začiatok 19. storočia. Vtedajší majiteľia kaštieľa pretvorili okolie svojho sídla na jednu z najkrajších záhrad v Uhorsku.

Pokoj a krásu prírody v areáli kaštieľa si vychutnával aj hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. Legenda vraví, že do jedného z pagaštanov dokonca ukrýval svoje listy „nesmrteľnej milenke“.

Gróf Jozef Brunsvik mal jasný zámer – vytvoriť moderne komponovaný prírodno-krajinársky celok. V rokoch 1813 až 1819 pôsobil v Dolnej Krupej záhradný architekt Henrich Nebbien. Počas niekoľkých rokov zúžitkoval prax skúseného agronóma a pod jeho vedením vznikol v Dolnej Krupej veľkolepý a originálny výtvor ľudského umu a šikovných rúk.

V prvej polovici 19. storočia postupne okrem drevín a stromov pribúdala záhradná architektúra – umelá jaskyňa, kúpele, altánky, mosty, vodopád. Na konci snaženia bolo asi 100-hektárové územie prispôsobené vkusu a požiadavkám majiteľov kaštieľa v antickom štýle. Niet pochýb, že tvorcovia parku sa nechali inšpirovať antickou mytológiou. Chceli stvoriť kópiu idealizovanej antickej krajiny plnú symbolov a skrytých významov. V parku našli svoje miesto socha Psyché, Najády, sedadlo múz, Minervino miesto či obelisk.

V parku rástli aj pozoruhodné stromy, najväčšiu pozornosť pútali obrovská jedľa s obvodom kmeňa vyše osem metrov (vyvrátená v roku 1954) a mohutná, vyše 300-ročná lipa (spílená v roku 1961). Najväčšou dendrologickou raritou je sekvojovec mamutí, ktorý ako jediný z velikánov parku stojí dodnes. Vo výške 1,3 m má obvod kmeňa takmer päť metrov a dosahuje výšku vyše 45 metrov. Bol zasadený okolo roku 1860 a dnes je ako najväčšia ozdoba parku zákonom chráneným stromom.


150-ročný Sekvojovec mamutí je pýchou kaštieľskej záhrady

V čase prestavby kaštieľa na začiatku 20-tych rokov 19. storočia sa v parku uskutočnili ďalšie úpravy. Perfekcionista Anton Pius Rigel sa snažil zosúladiť a pretvoriť nielen celý areál, ktorého celkový výraz chcel umocniť aj spojením s rozsiahlym parkom, ale dokonalý dojem z práve dokončovaného kaštieľa chcel znásobiť aj zúžitkovaním prírodných daností krajiny. Jedným z prvkov, ktoré mali k tomu dopomôcť bola veľká vodná plocha v blízkosti kaštieľa.

Postupom času starostlivosti o krásnu záhradu v dolnokrupskom kaštieli ubúdalo, väčšina architektúry bola zničená. Napriek tomu je park dodnes nádherným miestom so zvláštnou a jedinečnou atmosférou.

Areál ponúka ideálne prostredie na prechádzky, či len obyčajné posedenie v tráve. Kaštieľský park je voľne prístupný verejnosti denne od 8. do 20. hodiny.

Samotný kaštieľ sa nachádza priamo v obci Dolná Krupá vedľa hlavnej cesty.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2012 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.