reklama

Tip na výlet: prechádzka po jedinečnom kaštieľskom parku v Dolnej Krupej

Vznik rozsiahleho kaštieľského parku v Dolnej Krupej sa datuje na začiatok 19. storočia. Vtedajší majiteľia kaštieľa pretvorili okolie svojho sídla na jednu z najkrajších záhrad v Uhorsku.

Pokoj a krásu prírody v areáli kaštieľa si vychutnával aj hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. Legenda vraví, že do jedného z pagaštanov dokonca ukrýval svoje listy „nesmrteľnej milenke“.

Gróf Jozef Brunsvik mal jasný zámer – vytvoriť moderne komponovaný prírodno-krajinársky celok. V rokoch 1813 až 1819 pôsobil v Dolnej Krupej záhradný architekt Henrich Nebbien. Počas niekoľkých rokov zúžitkoval prax skúseného agronóma a pod jeho vedením vznikol v Dolnej Krupej veľkolepý a originálny výtvor ľudského umu a šikovných rúk.

V prvej polovici 19. storočia postupne okrem drevín a stromov pribúdala záhradná architektúra – umelá jaskyňa, kúpele, altánky, mosty, vodopád. Na konci snaženia bolo asi 100-hektárové územie prispôsobené vkusu a požiadavkám majiteľov kaštieľa v antickom štýle. Niet pochýb, že tvorcovia parku sa nechali inšpirovať antickou mytológiou. Chceli stvoriť kópiu idealizovanej antickej krajiny plnú symbolov a skrytých významov. V parku našli svoje miesto socha Psyché, Najády, sedadlo múz, Minervino miesto či obelisk.

V parku rástli aj pozoruhodné stromy, najväčšiu pozornosť pútali obrovská jedľa s obvodom kmeňa vyše osem metrov (vyvrátená v roku 1954) a mohutná, vyše 300-ročná lipa (spílená v roku 1961). Najväčšou dendrologickou raritou je sekvojovec mamutí, ktorý ako jediný z velikánov parku stojí dodnes. Vo výške 1,3 m má obvod kmeňa takmer päť metrov a dosahuje výšku vyše 45 metrov. Bol zasadený okolo roku 1860 a dnes je ako najväčšia ozdoba parku zákonom chráneným stromom.


150-ročný Sekvojovec mamutí je pýchou kaštieľskej záhrady

V čase prestavby kaštieľa na začiatku 20-tych rokov 19. storočia sa v parku uskutočnili ďalšie úpravy. Perfekcionista Anton Pius Rigel sa snažil zosúladiť a pretvoriť nielen celý areál, ktorého celkový výraz chcel umocniť aj spojením s rozsiahlym parkom, ale dokonalý dojem z práve dokončovaného kaštieľa chcel znásobiť aj zúžitkovaním prírodných daností krajiny. Jedným z prvkov, ktoré mali k tomu dopomôcť bola veľká vodná plocha v blízkosti kaštieľa.

Postupom času starostlivosti o krásnu záhradu v dolnokrupskom kaštieli ubúdalo, väčšina architektúry bola zničená. Napriek tomu je park dodnes nádherným miestom so zvláštnou a jedinečnou atmosférou.

Areál ponúka ideálne prostredie na prechádzky, či len obyčajné posedenie v tráve. Kaštieľský park je voľne prístupný verejnosti denne od 8. do 20. hodiny.

Samotný kaštieľ sa nachádza priamo v obci Dolná Krupá vedľa hlavnej cesty.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2012 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.