reklama

Vývoj dopravnej nehodovosti v kraji predstihol všetky očakávania

Na výraznom znížení nehodovosti na cestách Trnavského kraja v roku 2009 o viac ako polovicu majú podľa slov riaditeľa KR PZ v Trnave Bystríka Stanka vplyv najmä zmeny v legislatíve z počiatku minulého roka.
Na čo však platnosť nového cestného zákona nemá priamy vplyv, je zásadný pokles počtu obetí na kraj­ských cestách.

Kým v roku 2008 zomrelo v celom Trnavskom kraji pri dopravných nehodách 72 ľudí, vlani zostalo na cestách len 45 obetí. Pritom ešte v nedávnej minulosti zomieralo na krajských cestách v priemere asi 100 ľudí ročne. “Vo všetkých ukazovateľoch sa nám v roku 2009 podarilo výrazným spôsobom znížiť následky dopravných nehôd. Verím, že v tomto roku budeme v nastúpenom trende pokračovať,” vyjadril presvedčenie Stanko. Kým v roku 2008 zomieral na cestách kraja človek priemerne každý piaty deň, vlani to bolo každý ôsmy deň.


“Máme lepšie technické vybavenie v podobe kvalitnejšieho vozového parku, pribudli nové motocykle budiace medzi vodičmi prirodzený rešpekt, radary vo vozidlách doplnili ďalšie laserové radary v počte štrnásť kusov. Aj keď sa to mnohým vodičom nebude páčiť, budeme stáť takpovediac za kaž­dým stromom, pretože zo šta­tistík jednoznačne vyplýva, že ide o dobrú stratégiu,”
vysvetlil trnavský policaj­ný šéf.
V roku 2009 sa stalo na cestách Trnavského kraja 2432 dopravných nehôd (5153 v roku 2008). Pri nehodách sa ťažko zranilo 171 ľudí (205 v roku 2008). Alkohol asistoval pri 223 nehodách (279).
Zaujímavé čísla prezentoval zástupca krajského policajného riaditeľa Peter Müller. “Dopravní policajti v Trnavskom kraji v roku 2009 zistili celkom 36 923 priestupkov, čo je o 7956 viac ako rok predtým. Najviac priestupkov spáchali vodiči za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti – až 24 074.”
Podľa Müllera policajné hliadky zistili alkohol u 924 vodičov motorových vozidiel, ako aj v 1680 prípadoch u cyklistov.

Na cestách okresu Trnava bolo zaznamenaných 664 dopravných nehôd. Zomrelo pri nich 8 ľudí. Pre porovnanie v niektorých menších okresoch mali viac tragických nehôd ako v trnavskom: v okrese Galanta zomrelo 11 osôb, v Dunajskej Strede 10, v okrese Senica rovnako ako v Trnave osem.

“Policajný zbor Slovenskej republiky eviduje štatistické ukazovatele dopravnej nehodovosti od roku 1966. Pri pohľade na údaje o následkoch dopravných nehôd je zrejmé, že sa v roku 2009 podarilo dospieť k  historicky najnižším – teda najlepším –  údajom  o počte usmrtených a ťažko zranených osobách. V roku 2009 sme pri dopravných nehodách zaevidovali najnižší počet usmrtených osôb 347 a najnižší počet ťažko zranených osôb 1 400. Tento priaznivý vývoj sa odrazil aj na celkovom počte dopravných nehôd, ktorých sme zaevidovali 25 975, čo je najmenej za posledných 24 rokov,” vyhlásilo vo svojom stanovisku Ministerstvo vnútra SR.


Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2010 3:38. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vývoj dopravnej nehodovosti v kraji predstihol všetky očakávania”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.