reklama

Takmer istého developera v bývalom cukrovare odohnala kríza, projekt je stále aktuálny

Budúcnosť rozsiahleho územia bývalého cukrovaru, rozloženého na 21 hektároch v bezprostrednom dotyku historického centra Trnavy,  je stále neistá. Vlastníkom pozemkov a nehnuteľností v areáli je slovenská spoločnosť United Industries, ktorá deklaruje snahu ponúknuť investorom priestory pre výstavbu administratívy, obchodného centra, bytov, hotelových, reštauračných či kultúrno – spoločenských zariadení.
Územný plán  mesta Trnava s takýmto funkčným členením zóny  korenšponduje.

Vstup do areálu zo Šrobárovej ulice

Problémom je nájsť developera alebo investora, ktorý by mal záujem vložiť obrovský finančný balík do tejto z pohľadu mesta Trnava zásadnej investície. „Od prepuknutia hospodárskej krízy developeri stratili záujem o veľké projekty – a nielen na Slovensku. Ak sa aj nejaké nové projekty otvárajú, zvyčajne sú len menšieho rozsahu,“ vysvetľuje riaditeľ úseku nehnuteľností spoločnosti United Industries, a.s., RNDr. Boris Cambel. „Z našej strany môžem vyhlásiť, že naše aktivity smerujeme tak, aby sme investorov do priestorov trnavského cukrovaru dostali. Projekt je stále živý a aktuálny,“ zdôraznil. Zložitosť a náročnosť procesu realizácie projektu ilustruje Boris Cambel slovami: „Budúci investor musí rátať so skutočnosťou, že ho čakajú finančne náročné riešenia dopravných napojení lokality, ktoré sú navrhnuté v územnom pláne zóny cukrovaru. Tieto kalkulácie samozrejme podstatne navyšujú budúcu investíciu. Počítame s tým, že riešenie celého územia potrvá asi 15 rokov.“

Na nezáujem zo strany investorov sa United Industries sťažovať nemôže. Počas ostatných rokov rokovali predstavitelia spoločnosti s celým radom podnikateľských subjektov, najmä zo zahraničia. Podľa slov Dr. Cambela s jedným zo záujemcov už stáli tesne pred úspešným uzavretím rokovaní. „Na stole ležali konkrétne termíny, dohody, investor mal vypracovaný harmonogram prác, pripravené vizualizácie. Napokon však prišla globálna kríza a všetko padlo,“ spomína. O záujem zo strany potenciálnych developerov v priestoroch cukrovaru nemá United Industries núdzu ani v súčasnosti. Aktuálne rokujú s dvomi subjektmi. Každý z nich si však veľmi dobre spočíta, za aký čas sa mu značná investícia do projektu vráti.

Územie cukrovaru má rozlohu až 21 hektárov

„Trnava nie je Bratislava, to si musíme uvedomiť. Zázemie najmodernejších administratívnych, obchodných či spoločenských centier je silnejšie v hlavnom meste. Samozrejme, výhody pre investora sú aj v Trnave. Tak nesmierne zaujímavú plochu veľkú 21 hektárov v priamom kontakte s historickým jadrom mesta len tak ľahko inde nenájdeme. Okrem 70-tisíc obyvateľov  mesta tu je pomerne zaujímavá spádová oblasť, sú tu štyri vysoké školy s ďalšími tisíckami študentov, v meste a blízkom okolí funguje automobilový či elektrotechnický priemysel na vysokej úrovni“ myslí si Dr. Cambel.

Na vytvorení nového moderného centra mesta v areáli bývalého cukrovaru má záujem aj trnavská radnica. United Industries s predstaviteľmi mesta pravidelne komunikuje.

Ulož ako PDF
Napísal 15. júna 2010 13:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Takmer istého developera v bývalom cukrovare odohnala kríza, projekt je stále aktuálny”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.