reklama

Zmeškané hovory zo zahraničia môžu byť podvod

Najmä v blížiacom sa období letných dovoleniek narastá počet podvodných telefonátov. Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ) upozorňuje na rizikové zmeškané volania zo zahraničia, ale aj podvodnícke e – maily. Práve v čase, kedy ľudia vybavujú letné brigády alebo dovolenky v zahraničí, menej obozretne reagujú na zmeškané hovory.

Ilustračné foto: europa.eu


„Upozorňujeme občanov, aby nevolali späť na telefónne čísla, ktoré nepoznajú. Volaním na neznáme čísla sa vystavujú riziku vysokého účtu. Reklamácia v takomto prípade bude s najvyššou pravdepodobnosťou neúspešná a telefonujúci bude musieť vysoký účet zaplatiť,“
vystríha hovorca TZÚ SR Roman Vavro. Podľa jeho slov sa najmä pred a počas dovolenkovej sezóny sa pravidelne opakujú prípady volaní z rôznych čísel zo zahraničia. Mobilný telefón obvykle prestane zvoniť skôr, ako volaný stihne prijať hovor. „Ľudia zatelefonuj späť, a tým sa vystavujú hrozbe vysokého účtu. Čísla v mnohých prípadoch využívajú spoločnosti, ktoré takýmto spôsobom zarábajú na poplatkoch, ktoré získavajú za ukončovanie medzinárodných volaní. Poplatky im platia telekomunikačné spoločnosti,“ vysvetlil Vavro.

Objavujú sa aj rôzne iné spôsoby, ktorými sa rôzne spoločnosti snažia nabádať na volanie na ich telefónne čísla. Časté sa vyskytujú e-maily sľubujúce vyplatenie dedičstva alebo výhry v zahraničí s telefónnym číslom „notára“. Pri volaní na toto číslo sa často ozýva automat, ktorý oznámi, že pán „notár“ má na druhej linke hovor a požiada, aby ste čakali. Volajúci čaká až do času, kým pochopí, že niečo nie je v poriadku a zloží. Za takýto hovor mu následne príde vysoký účet.

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2010 21:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.