reklama

Požiadať o voľbu poštou zo zahraničia je možné do 9. augusta

Ministerstvo vnútra spustilo registráciu na voľbu poštou zo zahraničia 9. júna, požiadať o tento spôsobom voľby je možné do 9. augusta 2023.

Voľba v septembrových parlamentných voľbách 2023 prostredníctvom pošty je možná pre voliča, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ako ak aj pre voličov s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí sa v čase volieb budú zdržiavať v cudzine.

Požiadať o voľbu poštou je možné elektronicky alebo listinne, pričom žiadosť musí byť doručená na MV SR najneskôr 9. augusta 2023.

Na podanie žiadosti je potrebné vlastniť platný slovenský občiansky preukaz alebo platný slovenský cestovný pas. V prípade, že volič má neplatný doklad, môže požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu, respektíve cestovného pasu na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku alebo zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky.

Predčasné parlamentné voľby 2023 sa uskutočnia 30. septembra. Do 20. júla požiadalo o voľbu poštou viac ako 22 – tisíc ľudí.

Každému človeku zapísanému do osobitného zoznamu voličov pre voľbu poštou bude doručená obálka na hlasovanie, návratná obálka a poučenie o spôsobe hlasovania, a to najneskôr do 21. augusta na adresu miesta pobytu v cudzine.

Pri elektronickom podaní MV SR voličovi nezasiela hlasovacie lístky. Tie si volič stiahne z webovej stránky ministerstva vnútra: https://www.minv.sk/?nr23-hl.

Do výsledku hlasovania budú započítané hlasy na hlasovacích lístkoch, ktoré budú doručené ministerstvu vnútra najneskôr v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb, teda najneskôr 29. septembra do 12.00 h.

ELEKTRONICKÁ ŽIADOSŤ

Elektronicky je možné podať žiadosť o voľbu poštou prostredníctvom novej elektronickej služby, ktorá je dostupná prostredníctvom webu MV SR, ako aj ústredného portálu verejnej správy.

Na odoslanie žiadosti je potrebné úspešné overenie totožnosti voliča. Totožnosť sa overuje úspešnou autentifikáciou alebo uvedením rodného čísla a čísla občianskeho preukazu alebo uvedením rodného čísla a čísla cestovného dokladu vydaného Slovenskou republikou.

Volič v žiadosti uvedie adresu miesta pobytu v cudzine a e-mailovú adresu. Odoslaná mu bude výzva na overenie e-mailu, ktorú musí vykonať do jednej hodiny od výzvy. Volič bude zapísaný do osobitného zoznamu voličov a bude mu zaslaná notifikácia na email a do elektronickej schránky, ak požiadal o voľbu poštou prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy.

LISTINNÁ ŽIADOSŤ

Listinne posiela volič žiadosť o voľbu poštou Ministerstvu vnútra SR na adresu: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29, SLOVAK REPUBLIC.

Obsahovať musí údaje o voličovi ako meno a priezvisko, rodné číslo a adresu miesta pobytu v cudzine. Volič k žiadosti pripája fotokópiu občianskeho preukazu alebo časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi v rozsahu meno, priezvisko, rodné číslo a číslo občianskeho preukazu alebo cestovného dokladu; ostatné osobné údaje anonymizuje začiernením.

Vzor žiadosti je dostupný na webovom sídle MV SR cez stránku www.minv.sk/?nr23-vzory.

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2023 11:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.