reklama

V Trnave a okolí lietali v noci oblohou hromy-blesky, dostavil sa aj dlhoočakávaný dážď

Výstrahu 2. stupňa vydal dnes popoludní Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre územie západného a južného Slovenska, vrátane trnavského regiónu. Výstraha sa týka hneď dvoch nebezpečných meteorologických javov – extrémne vysokých teplôt a búrok.

AKTUALIZÁCIA 16. júla o 03:00 h: Blýskavica napokon zasiahla Trnavu a okolie približne okolo polnoci zo štvrtka na piatok. Pred druhou hodinou nadránom sa na mesto zniesol aj toľko očakávaný niekoľkohodinový dážď, sprevádzaný bleskami a hrmením.

Blesky nad Trnavou v noci na piatok 16. júla (klikni pre zväčšenie)

„V okresoch Bratislava, Pezinok, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Senec, Galanta, Šaľa, Dunajská Streda  sa dhlodobo dosahuje maximálna teplota vzduchu 33 – 36 °C. Vysoká teplota predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť  poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia.
Výstraha, vydaná vo štvrtok o 15. hodine platí až do štvrtka večera a rovnako tak celý piatok.

Mapa s vyznačenými výstrahami SHMÚ

Od dnešného popoludnia až do 20. hodiny platí pre náš región výstraha 1. stupňa SHMÚ pred možnou búrkovou činnosťou.
Ojedinele sa pozoruje a očakáva výskyt búrok, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo  pre ľudské aktivity.  S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu  úhrny dosiahnuť 15 – 30 mm a nárazy vetra  rýchlosť 17 – 25 m/s. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ konštatuje SHMÚ vo zverejnenej správe.

Ulož ako PDF
Napísal 15. júla 2010 15:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave a okolí lietali v noci oblohou hromy-blesky, dostavil sa aj dlhoočakávaný dážď”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.