reklama

Leví park chovateľa P. Ardana v Hrčiarovciach môže počas víkendov navštíviť každý

Levy v Hrnčiarovciach nad Parnou chová Trnavčan Peter Ardan už niekoľko rokov. Z nevinnej a viac-menej aj náhodnej zábavky sa stala vášeň. O vtedy polročného Lea sa mal pôvodne starať len zopár dní. Zostal u neho dodnes a teraz má viac ako štyri roky.
„Leo pochádza z Oázy sibírskeho tigra v Kostolnej pri Dunaji. Pôvodne som sa o neho mal strať len niekoľko týždňov, no už som ho od seba nepustil,“ spomína na začiatky Peter.

Prvý: Najstarší obyvateľ parku Leo si vychutnáva škrabkanie od svojho pána Petra Ardana

K Leovi postupne pribudli ďalšie levy a dnes ich chová päť. Troch samcov a dve samičky. K „rodinke“ sa onedlho pridá aj dnes dvojmesačná Safira, ktorá spolu s dvomi ďalšími dvoma súrodencami prišla na svet práve u Petra Ardana v Hrnčiarovciach. „V zajatí sa stáva pomerne často, že matka o svoje mláďatá nejaví záujem. Hrozilo, že zahynú, preto sme nahovorili pár priateľov, ktorí ich piplali doma ako vlastné bábätká. Dňom aj nocou. Safiru si necháme tu, ostatné dve mláďatá si zobrali iní chovatelia,“ vysvetľuje P. Ardan.
Minulosť väčšiny levov z Hrnčiaroviec je rovnaká: narodili sa v cirkuse, chvíľu tam pobudli ako atrakcia pre deti a potom ich odkúpil Peter do svojho chovu.

Po dlhoročnom úsilí a investovaní nemalých finančných prostriedkov dostal farmu v Hrnčiarovciach do takého stavu, že sem môže pozvať aj verejnosť. Už v začiatkoch Peter uvažoval nad tým, že by svoje krásne zvieratá rád ukázal každému, kto bude mať záujem. A to úplne zadarmo.
Môže k nám prísť každý. Neplánujem robiť zo svojej záľuby biznis, preto nebudem vyberať žiadne vstupné. Rád sa podelím so svojimi levmi aj s ostatnými,“ konštatuje Peter. Čoskoro plánuje vybudovať pred vstupom do levieho parku aj menšie parkovisko. Vstup do parku je pre verejnosť povolený počas víkendov od 13. do 19. hodiny.

Neskrývaný cit v podaní viac ako ročného samca Falca

Hoci je lev nesporne smrteľne nebezpečnou a dravou šelmou, na vlastné oči sme sa presvedčili, ako neskrývane dokáže preukázať lásku k človeku, ktorého pozná. Viac ako ročný samec Falco po vstupe Petra a svojich opatrovateliek do klietky postupne akoby na privítanie vyskakoval z jedného na druhého a doslova ich objímal mohutnými labami, líškal sa a dokonca ich pooblizoval po tvári drsným jazykom. A pritom priadol ako obrovský a dobrácky kocúr. Po tomto divadle nám bolo okamžite jasné, prečo Peter svoje šelmy tak miluje. Hoci ho stoja nemalé peniaze.
Nezabudnuteľný bol tiež pohľad na majestátneho Lea, ako si dokáže vychutnať škrabkanie a ískanie vo svojej hrive od svojho pána.

VIDEO:

Safira a jej hlavná vychovávateľka Ľubka


„Všetko sme tu vybudovali z vlastných peňazí. Levy spotrebujú viac ako 1,5 tony surového mäsa za mesiac. Kŕmime ich dvakrát do týždňa, zakaždým dostanú dvestokilogramovú dávku hovädzieho mäsa,
“ priblížil.
Peter by rád ponúkol fyzickým osobám či firmám partnerstvo vo forme takzvaného adoptívneho rodičovstva. „Ak by sa našli záujemcovia, ktorí by mali záujem prispeť na chov týchto krásnych zvierat, nebudeme sa tomu brániť. Naopak, radi privítame každého, kto by mal záujem nejakým spôsobom pomôcť,“ skonštatoval.

Hlavnou hviezdou je dvojmesačná Safira, zatiaľ je v opatere ľudí a ešte nebýva v parku natrvalo

Leví park nájdete na konci Hrnčiaroviec v smere na Cífer, asi sto metrov za poslednými domami. Spoznáte ho podľa veľkej žltej klietky, ktorú uvidíte od cesty.

Aktuality zo života hrnčiarovských levov môžete získavať aj prostredníctvom facebookovskej stránky Arkove levy.

Ulož ako PDF
Napísal 9. augusta 2010 19:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Tip na výlet, Videoarchív, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Leví park chovateľa P. Ardana v Hrčiarovciach môže počas víkendov navštíviť každý”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.