reklama

Súčasťou jarmoku bude unikátne podujatie Stredovek pod hradbami

Počas dvoch dní Tradičného trnavského jarmoku (TTJ) ožije Bernolákov sad stredovekom. Návštevníci budú mať možnosť vzhliadnuť v celej dĺžke parku od Bernolákovej brány až po Galériu Jána Koniarka vojenské tábory, šermiarske a umelecké vystúpenia či prácu starých remeselných majstrov. Deti si zajazdia na koňoch, zastrieľajú z lukov a kúš, zistia ako sa hrali ich rovesníci pred stovkami rokov a na všetko dohliadne náš špičkový zabávač a šašo. Farebné tábory a vône stredovekej kuchyne doplní ešte zvuk stredovekých gájd a šalmajov.

„Myslíme však aj na náročnejších, od hluku trhovísk, táborov a kolbísk sa budú môcť utiahnuť na stredoveké vokálne koncerty, prednášky a diskusie do priľahlej veže v opevnení. Časť Trnavy pod hradbami sa tak opäť vráti o pár rokov späť k svojim slávnym začiatkom,“ zhodujú sa organizátori originálneho podujatia združení v Kompánii trnavských žoldnierov a Trnavskom šermiarskom cechu.

Program festivalu sa uskutoční počas piatku a soboty v severnej časti Bernolákovho sadu v Trnave. Areál bude otvorený pre verejnosť od 9. hodiny. Počas piatku budete môcť navštíviť stredovskú osadu až do 22. hodiny, v sobotu areál uzatvoria o dve hodiny skôr. Vstup je zdarma.

S históriou sa mohli zoznámiť návštevníci jarmoku aj v minulosti, ibaže v menšom rozsahu

„Celkovo tu bude stáť šesť táborov s kompletnou vojenskou a kuchynskou výbavou. Návštevníkom predvedieme každodenný život, varenie, boj či remeslá našich predkov v rozpätí 800 – ročnej histórie. Počnúc ranným stredovekom to bude tábor z obdobia Vikingov – 9. storočie. Potom bude nasledovať tábor Normanov – 11. Storočie. Vrcholný stredovek bude zastúpený hneď trikrát – dvoma tábormi z druhej polovice 14. storočia a jedným z prvej polovice 15. storočia. Exkurz do histórie uzavrie vojenský tábor Lancknechtov z polovice 16. storočia. Návštevníci budú mať takto neopakovateľnú a na Slovensku ešte do tejto chvíle nevídanú možnosť vzhliadnuť v jednom dni takmer tisícročnú históriu vojenského táborenia,“ sľubujú organizátori zaujímavého dvojdňového podujatia, ktoré je súčasťou jarmoku.

Dvojdňový program uzatvorí galaprogram pozostávajúci z fakľového sprievodu, ktorý za zvukov gájd a bubnov prejde mestom. „Sprievod obohatí 20 duelov, ktoré predvedú tí najlepší šermiari spomedzi všetkých účinkujúcich. Na jednom mieste a v jednom čase tak vytvorí veľký prierez stredovekých duelov s rôznymi zbraňami a kostýmami. Záverečný galaprogram potrvá približne hodinu a odohrá sa na Trojičnom námestí.

PROGRAM TRNAVSKÉHO HISTORICKÉHO FESTIVALU STREDOVEK POD HRADBAMI

Piatok 10.9.2010

9:00 Otvorenie promenády návštevníkom

10:00 Trnavský šermiarsky cech – šerm z obdobia stredoveku

11:00 Vinedi – ukážka stredovekej lukostreľby

13:00 Turnaj v šerme

14:00 Bludní rytieri – ukážka stredovekých palných zbraní

15:00 Kompánia trnavských žoldnierov – šerm z obdobia stredoveku

16:00 Argyll – šerm z obdobia Normanov

17:00 Turnaj v šerme

18:00 Žoldnieri – šerm z obdobia renesancie

19:00 Galthilion – brušné tance

20:30 Aratron Aspis – ohňová šou

21:00 Vrbovské vŕby – koncert dobovej hudby

22:00 zatvorenie promenády

20:00 – 22:00 Nočné stredoveké tábory


Sobota 11.9.2010

9:00 Otvorenie promenády

10:00 Argyll – šerm z obdobia Normanov

11:00 Bludní rytieri – ukážka stredovekých palných zbraní

12:00 Miro Kasprzyk –mím a zabávač

13:00 Turnaj v šerme

14:00 Vinedi – ukážka stredovekej lukostreľby

15:00 Žoldnieri – šerm z obdobia renesancie

16:00 Galthilion – stredoveké tance

17:00 Turnaj v šerme

18:00 Trnavský šermiarsky cech – šerm z obdobia stredoveku

18:30 Kompánia trnavských žoldnierov – šerm z obdobia stredoveku

19:00 AL MIN SAIDA – brušné tance

19:20 Inner lume – ohňová šou

Ulož ako PDF
Napísal 9. septembra 2010 3:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.