reklama

Vodárenskú vežu po prvý raz v histórii sprístupnili. Komu sa podarilo prísť, nebanoval

Po prvý raz v histórii mala verejnosť možnosť vstúpiť do útrob Bellušovho vodojemu, známejšieho pod ľudovým pomenovaním „vodárenská veža“. V rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva boli vo štvrtok a počas víkendu sprístupnené dve technické pamiatky v Trnave: práve vodojem na sídlisku Vodáreň a Sesslerova sladovňa.

Vsobotu 18. septembra krátko popoludní sme využili možnosť spoznať jednu z trnavských dominánt – vodojem postavený architektom Emilom Bellušom. Neprehliadnuteľnú vežu postavili v rokoch 1942 – 1946. Ako zásobáreň vody pre obyvateľov Trnavy začala stavba vysoká 50 metrov slúžiť v roku 1954.

Odvtedy až dodnes sa do vnútra veže verejnosť podľa slov pána, ktorý dozeral na hladký priebeh návštevného dňa, nikdy nedostala. „Ľudia sú spokojní, páči sa im možnosť vidieť vodojem takto zblízka. Zatiaľ sem prišlo asi 200 ľudí, každý z nich sa zapísal do návštevnej knihy,“ skonštatoval.

Dominantou sprístupnenej časti veže (z pochopiteľných dôvodov verejnosť nemala možnosť vstúpiť do hlavnej časti vodojemu so zásobou pitnej vody) sú štyri rúry, spájajúce vodojem týčiaci sa od výšky asi 35 metrov s podzemnými vodovodnými potrubiami. Okolo nich vedie pomerne úzke, no nie príliš strmé točité schodisko. Po možno troch minútach šlapania sme sa dostali na sprístupnenú časť pod samotnou nádržou.

VIDEO (pre rozlíšenie v HD kvalite prepnite na 720p na lište vpravo dolu):

Výhľad z veže priniesol návštevníkom najmä novú, doteraz nepoznanú perspektívu výhľadu na celú Trnavu a široké okolie. V sobotu počasie vyhliadke maximílne žičilo. Vďaka výbornej viditeľnosti sa ukázali v celej kráse Malé Karpaty, Smolenický zámok, veterná elektráreň na Rozbehoch, vidno bolo Nitru, Hlohovec, a dokonca aj vysielač Kamzík v Bratislave.

„Pre mňa je dosť zvláštne byť na tomto mieste. Vyrastal som len zopár desiatok metrov odtiaľto a okolo veže chodievam od malička. Často sme sa hrávali tu vedľa na poli, kde dnes stojí hypermarket. Dnes som veľmi šťastný, že sa mi podarilo dostať priamo sem a vychutnať si tento zaujímavý pohľad na celé mesto a okolie,“ spokojne vyjadril svoje pocity Marek zo sídliska Vodáreň. Neskrývanú radosť z návštevy vodojemu prejavovali aj mnohí ďalší návštevníci.

„Bol to skvelý zážitok, s potešením sme privítali možnosť vidieť vodárenskú vežu takto zblízka. Fakt super,“ zhodli sa Trnavčania Edo a Andrej.
Škoda len, že pôvodne avizované sprístupnenie veže počas celého víkendu bolo zatiaľ z neznámych dôvodov v nedeľu zrušené.

V Bellušovom vodojeme sa nachádza 1,2 milióna litrov pitnej vody, vodná hladina je vysoká 8 metrov. Vnútorný priemer nádrže je 14 metrov. Vodojem prevádzkuje Trnavská vodárenská spoločnosť. V prvej polovici júna tohto roku vežu natreli na bielo, strecha nádrže a vežička dostali svieži bledomodrný náter. V blízkej budúcnosti pribudne aj nočné nasvietenie.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2010 1:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Videoarchív. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vodárenskú vežu po prvý raz v histórii sprístupnili. Komu sa podarilo prísť, nebanoval”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.