reklama

V Trnavskom kraji zdražie o desať percent prímestská doprava aj cestná daň

Na programe 8. riadneho zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktoré sa uskutočnilo 15. decembra 2010, bolo štrnásť bodov.
Priebeh rokovania sledovali aj členovia delegácie Armavirského kraja, ktorí boli na historicky prvej návšteve nielen TTSK, ale aj Slovenska. S týmto regiónom má TTSK od roku 2009 podpísanú medziregionálnu zmluvu.

Poslanci vzali na vedomie návrh na zvýšenie cien cestovného vo vnútroštátnej pravidelnej prímestskej autobusovej doprave osôb pri hotovostnej platbe o 10 percent so zaokrúhlením na päť centov a schválili Všeobecne záväzné nariadenie TTSK o určení ročnej sadzby dane z motorových vozidiel. Daň sa oproti roku 2007, kedy bola naposledy upravovaná, zvyšuje pre rok 2011 o 10 percent. „Daň z motorových vozidiel je jedným z príjmov samosprávneho kraja, príjem však ani zďaleka nestačí na pokrytie údržby a opravy ciest. Preto sme museli prikročiť k zvýšeniu dane,“ vysvetlil predseda TTSK Tibor Mikuš. „Máme urobený prepočet. V prevádzkových nákladoch vozidla, ktoré ročne najazdí stotisíc kilometrov tvorí zvýšenie dane približne 0,2 až 0,3 percenta.“

Delegácia Armavirského kraja na čele s gubernátorom Ghahramynyanom Ashotom

Foto: Ivan Krajčovič

Poslanci schváli Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja TTSK na roky 2009-2015. Dokument je v súlade s cieľmi a prioritami ustanovenými v Národnej stratégii regionálneho rozvoja SR a definuje hlavné ciele a priority hospodárskeho a sociálneho rozvoja TTSK. Bez pripomienok poslanci prijali v poradí štvrtý návrh na úpravu rozpočtu TTSK v tomto roku. Dôvodom úpravy je nepriaznivý vývoj bežných a kapitálových príjmov rozpočtu TTSK v roku 2010 ovplyvnený finančnou a hospodárskou krízou, čo spôsobilo výrazný výpadok daňových i nedaňových, bežných i kapitálových príjmov. Schválený bol aj návrh rozpočtu TTSK na roky 2011 – 2013. „Rozpočet je zostavený racionálne, konzervatívne a jeho stavba počíta s ďalšími optimalizačnými, úspornými a racionalizačnými opatreniami v každej oblasti na úrovni Úradu TTSK, ako aj vo všetkých organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja,“ odôvodnil predloženie návrhu rozpočtu predseda TTSK.

Poslanci ďalej schválili návrh na zrušenie poskytovania dotácií na rok 2010. Tento návrh sa opieral aj o to, že na poskytnutie dotácií nie je právny nárok, pričom zdrojom na poskytovanie dotácií sú vlastné príjmy rozpočtu TTSK. „Nepriaznivá súčasná finančná situácia rozpočtu TTSK neumožňuje vytvorenie dostatočných disponibilných zdrojov krytia na financovanie projektov na základe výziev TTSK,“ vysvetlil návrh predseda TTSK.

V bode dvanásť odznelo viacero informácií, napríklad o zasadnutí Správnej rady Nadácie DAR,  medzinárodnej spolupráci TTSK, čerpaní rozpočtu a úverov Trnavského samosprávneho kraja, integrovanom transportnom systéme,  aktivitách TTSK v oblasti sociálnej pomoci v prospech občanov kraja nad rámec zákonom stanovených kompetencií, zapojení TTSK do národného projektu „Budovanie kapacít regionálnej samosprávy pre implementáciu verejných politík prostredníctvom programov a projektov financovaných EÚ“ a o zasadnutí Valného zhromaždenia a Správnej rady Energetického klastra – západné Slovensko.

Ivan Krajčovič
oddelenie komunikácie s verejnosťou TTSK


Ulož ako PDF
Napísal 16. decembra 2010 13:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.