reklama

Bezplatné wifi pripojenie do internetu v centre sprevádzajú technické problémy

Bezdrôtový wifi internet môžu využívať užívatelia mobilných telefónov či notebookov v centre Trnavy už od mája 2008. Podľa oficiálnej mapy pokrytia signál by ste mali zachytiť na Trojičnom námestí a časti pešej zóny od radnice po Trhovú ulicu. Mestským wifi signálom je pokrytý aj areál amfiteátra. Bohužiaľ, ako sme sa aj sami presvedčili, táto služba stále nedosahuje potrebnú kvalitu.
Svedčia o tom aj skúsenosti viacerých čitateľov portálu trnava-live.sk.

Propagačná tabuľka wifi siete pri mestskej veži

„Deklarovaná ‘Free Wifi Zone’ v centre mesta je v katastrofálnom stave. Pravidelne sa pokúšam pripojiť počas pobytu na námestí alebo Hlavnej ulici. Z mojich skúseností vyplýva, že táto služba má časté výpadky a viac nefunguje ako funguje. Mám pocit, že sú to vyhodené peniaze mesta,” napísal nám mail pán Radoslav z Trnavy.

Nálepka s logom WiFi Free Zone na konci pešej zóny pri Evanjelickom dome a tabuľka v Mestskom amfiteátri

Skúsenosti Juraja, študenta UCM, sú podobné. Ako uvádza, „hlavne v lete som sa viacráz pokúšal pripojiť na mestskú wifi sieť. Niekedy sa mi to aj podarilo, rýchlosť prijímania dát bola na slušnej úrovni. Ale často mi pripojenie z ničoho nič vypadlo, alebo som sa nedokázal pripojiť vôbec. Od istého času radšej volím istotu a zašijem sa do niektorého z podnikov, kde wifi funguje spoľahlivo. Len nechápem, načo mesto investovalo do tejto technológie peniaze a zbytočne pletie ľudí oznamovacími tabuľkami o zóne s wifi zadarmo, keď im to stále padá”.

A ako dopadol náš dnešný test bezplatného pripojenia do mestskej siete? Biedne.
Krátko po jedenástej hodine sme sa bezproblémov pripojili v priestoroch Mestského amfiteátra. Asi o dvadsať minút neskôr sme testovali mestskú bezplatnú sieť na Trojičnom námestí a Hlavnej ulici. Bohužiaľ, neboli sme úspešní.
Aj napriek tomu, že mobilný telefón mestskú wifi sieť na námestí bez problémov zaregistroval, pripojenie sa neuskutočnilo. Namiesto prihlasovacieho formulára telefón len stroho oznamoval: „Nie je možné sa pripojiť k sieti free_tt-it&mestotrnava_tn1”. To isté sa zopakovalo aj na Hlavnej ulici. Tu nefungovala sieť nazvaná „free_tt-it&mestotrnava_tn2”.

Aj napriek signálu sme sa na Trojičnom námestí do siete nedostali

Prevádzkovateľom bezdrôtového interenetu je spoločnosť TT-IT, s.r.o. Jej stopercentným vlastníkom je mesto Trnava. Konateľ spoločnosti Mgr. Rastislav Mráz si problém s nespoľahlivým pripojením, ktoré má prioritne slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta, uvedomuje.
Problém vzniká pre nespoľahlivosť technických zariadení. Hoci signál nepretržite monitorujeme, prostredníctvom bežného monitoringu nedokážeme reálne zistiť, či internet aj skutočne ‘tečie’. Hľadáme spôsob, aby boli v budúcnosti zariadenia spoľahlivejšie a plne funkčné,” uviedol R. Mráz.
Novozvolený primátor mesta Vladimír Butko vo svojom volebnom programe sľuboval rozširovanie wifi zón aj na trnavské sídliská. Šéf spoločnosti TT-IT preto verí, že mesto v budúcnosti prejaví ochotu v tejto oblasti investovať potrebné finančné prostriedky.

FOTO: Prihlasovacia obrazovka do mestského internetu sa nám objavila iba v amfiteátri

Prístup na internet je limitovaný na 60 minút. Medzi dvomi prihláseniami sa k sieti je nutná prestávka minimálne 30 minút

MAPKA POKRYTIA
(zdroj: mesto Trnava)


Ulož ako PDF
Napísal 10. januára 2011 17:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

19 komentárov pre “Bezplatné wifi pripojenie do internetu v centre sprevádzajú technické problémy”

 1. 1
  Fero says:

  V NADCHÁDZAJÚCOM VOLEBNOM OBDOBÍ CHCEME NAVYŠE KONAŤ TAK, ABY O ŠTYRI ROKY V TRNAVE BOLO SAMOZREJMOSŤOU :
  del
  11. Rozširovanie WIFI zón aj do obytných súborov Trnavy.
  del
  Chceme, aby ste nás podľa skutkov poznali aj o štyri roky.

  zdroj: http://www.vladimirbutko.sk

  DAKUJEME!

 2. 2

  Pán Mráz nech radšej zverejní zmluvy so svojimi subdodávateľmi a svoj plat spolu s odmenami členov dozornej rady..
  Veľmi by ma totiž zaujímalo ako sa hospodári so 48 542 €, ktoré dostáva TT-IT každý mesiac od mesta ako paušál za “služby”..

 3. 3
  Cvoky says:

  to je , ako mozne, ze mesto dava take peniaze firme za nefungujuce sluzby. Vsade sa pise , ze nie su peniaze na podstatne veci a tu citam, ze idu pausalne take velke peniaze z nasich dani “do vzduchu” za nieco , co nefunguje. Za toto nie je nikto zodpovedny ? cloveka zasa napada to slovenske, ze kamarat dostal zakazku, Ja som z toho mal svoj baksis, a to ci ide net uz nie je podstatne. Kraasa v tejto krajine. Sluby opat v. Dakujem aj Ja.
  P.S. inak ta WIFI nefungovala ani v lete , ked som tu mal rodinu zo zahranicia. este som ich upodozrieval, ze su nesikovni a nevedia sa napojit : Pan na meste. DOBRE RANO !!!!

 4. 4
  Cvoky says:

  Pan Brocka
  napiste tuna ludom , kto je v dozornej rade a kto ma z toho peniaze, nech vieme. Bude to urcite skvost, ked si porovname tie sluby ludi a ich skutky. )))
  srdecna vdaka vopred

  • 4.1

   Dozorná rada:
   Ing. Jozef Pobiecký, zástupca primátora mesta Trnava
   Stanislav Hric, poslanec mestského zastupiteľstva mesta Trnava
   Mgr. Ladislav Bielko, zamestnanec mesta Trnava – odbor právny a majetkový
   – myslím, že vyššie uvedení páni nemajú problém info o odmeňovaní zverejniť, alebo? :)
   – čo sa ostatného týka, treba byť trpezlivý, všetko má svoj čas.. :)

   • 4.1.1

    Vážený pán Bročka.
    Sledujem (sem-tam aj predpokladám Vašu stránku lepsiatrnava.sk) tento portál pravidelne a ďakujem za neho pánovi Pokornému. Priznám sa, trochu som váhal, či má vôbec zmysel reagovať na Váš príspevok. Mám trochu času a tak reagujem.
    K Vášmu problému:
    Čuduj sa svete, ja nemám problém zverejniť info o odmeňovaní za členstvo v DR. Mimochodom doteraz to bolo AŽ 0 (slovom nula) eur. Pracujem ako mestský právnik a pri svojej práci sa stretávam s množstnom problémov, a to nielen s právnymi, ale i technickými. Pokiaľ ma pamäť neklame, technológia wifi ktorá v súčasnosti existuje v CMZ na Hlavnej ul. a v Amfiku, nie je produktom TT-IT s.r.o. (našich “ajťákov” :o), ktorých šikovnosť si m.i. veľmi vážim) ale bola myslím vybudovaná trochu skôr, obávam sa preto že je už zastaralá a potrebuje investíciu. V tejto súvislosti si cením myšlienku rozšíriť free wifi zónu ďalej na sídliská. Toto rozhodnutie je však záležitosťou nového vedenia mesta. Prajem Vám pekný deň a zostávam s heslom :”Naše mesto chceme lepšie všetci”.
    Bielko.

    • 4.1.1.1

     pán Bielko ja si zase cením Vašu rýchlu reakciu. To, že za členstvo dostávate 0 je dobré vedieť. Škoda, že sa to musíme dozvedieť týmto spôsobom. A to je ten problém (aj keď chápem, že ste ho nespôsobili Vy). Nie Vaša neexistentná odmena, ale nedostupnosť informácií.. Keby bolo všetko na úrovni, nemusel by som vypisovať 211tkové žiadosti ako na bežiacom páse..
     Každopádne znova verejne oceňujem Váš otvorený prístup k tejto mini verejnej výzve :)
     PB

     PS: za tých 5OK mesačne by sa technické riešenia mohli “hľadať” aj rýchlejšie..

    • 4.1.1.2
     . says:

     Ja sa čudujem, že v dnešnej dobe, keď nikto nič nespraví zadarmo, že koľko ľudí sa tlačí do všelijakých DR.
     To asi nebude z lásky k blížnemu.

 5. 5
  petreme says:

  Jak to že si to ešte nevšimla prokuratúra?

 6. 6

  no tak keďže pán Bielko vypadáva z hry, mohol by sa prihlásiť niekto, kto vie ako sa rozdelili tie “odmeny členom orgánov spoločnosti” vo výške 19 696€ za rok 2009 :)

  • 6.1
   Michal Okruhlica says:

   Podla mojich info, nikto z DR nedostava odmeny ak je zastupcom mesta. Uctovna polozka 523 – odmeny clenom organov spolocnosti sa uctuje ako odmena (mzda) konatela.

   • 6.1.1
    jano says:

    tak zeby to bola naozaj odmena konatela /Mgr. Mraz/ ??? dufam ale, ze sa pekne pomodlil a nezabudol sa rozdelit s primatorom !!! ved tolke dary, co by dali za taketo dary na Coburovej.

 7. 7

  Pán Bročka, po každej Vašej info odporúčam uviesť aj jej zdroj, aby si ju ľudia mohli overiť. Pre všetkých, ktorí chcú byť trochu v obraze, čo všetko vlastne trnavskí ajťáci robia, odporúčam kukuč na http://tt-it.trnava.sk/
  Prajem všetkým pekný deň.
  Bielko.

 8. 8
  vlaDyka says:

  Existuje nejaká mapa skutočného (!) pokrytia oblasti v centre ? Či za tie 2 roky náhodou neboli nejaké merania – a hodnotenia – k tejto tabuľkovej Free WiFi zóne ? A tým nemyslím tú proklamovanú mapu na stránke mesta. Ide mi o to, či je toto pripojenie možné aj “za hranicou fasádu” a ak áno, tak kde.
  Mimochodom, mne sa tuším podarilo pripojiť iba raz, vo Wetzlerovom dome…ale to bolo dávno, niekedy v lete 2009 – inak nič. A tuším som párkrát zaregistroval “skajpovačov” s notebookom sedieť na lavičke na námestí. (a tým nemyslím pri Pošte, tam sedáva iná free zóna … ;) )

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.