reklama

Trnava podporuje požiadavku prevodu akcií teplární na mestá

Mesto Trnava sa pripája k vyhláseniu prezídia Únie miest Slovenska k analýze alternatív privatizácie teplárenských spoločností vypracovanej Fondom národného majetku a podporuje požiadavku na minimálne 49-percentný prevod akcií teplárenských zariadení v Žiline, Košiciach, Martine, Trnave, Bratislave a Zvolene na tieto mestá.

V roku 1991 sa všetky slovenské mestá v súlade so Zákonom o majetku obcí stali vlastníkmi distribučnej teplárenskej siete, a s výnimkou jedenástich miest aj vlastníkmi a prevádzkovateľmi teplární na svojom území. Únia miest Slovenska neustále presadzovala požiadavku 100-percentného, resp. väčšinového podielu majetku teplární aj pre tieto mestá. Opierala sa v tom období aj o zhodný názor s Ministerstvom hospodárstva, že teplárenstvo nie je strategický majetok, ale ide o podnikanie miestneho významu, ktoré má stimuly na úspešný rozvoj najmä vtedy, keď je majetkovo prepojené s mestom. Proces, v ktorom sa postupne stalo vlastníkmi teplární ďalších päť miest, bol však vzhľadom na demisiu vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2006 prerušený.

Odštátnenie ostávajúcich šiestich teplárenských zariadení sa stalo súčasťou programového vyhlásenia súčasnej vlády. Analýza Fondu národného majetku však prekvapujúco konštatuje, že najspravodlivejším riešením vo vzťahu k ostatným mestám bude ich 100-percentná privatizácia, vzhľadom na to, že teplárne boli vybudované pred rokom 1989 za štátne peniaze. Nezohľadňuje pritom fakt, že to isté sa týka aj teplární, ktoré už boli prevedené do vlastníctva miest do roku 2006.

Únia miest protestuje proti tomuto postupu Fondu národného majetku a zdôrazňuje, že za týchto okolností sa mestá nebudú môcť zapojiť ani do iniciatívy EK a európskych miest – Dohovoru primátorov s cieľom realizovať program 20-percentnej úspory energie, využitia 20-tich percent obnoviteľných zdrojov a dosiahnutia 20-percentného zníženia emisií CO2 na území mesta.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 1. apríla 2011 8:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava podporuje požiadavku prevodu akcií teplární na mestá”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.