reklama

Trnavský okres je po Bratislave druhým najlepším miestom na podnikanie v rámci Slovenska

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila výsledky komplexného analytického prieskumu Konkurencieschopné regióny 21. Z jeho záverov vyplýva, že okres Trnava má po Bratislave a jej piatich okresoch druhé najlepšie podmienky na rozvoj podnikateľských aktivít na Slovensku.

Analýza konkurenčných výhod a nevýhod okresov Slovenska prináša hĺbkové hodnotenie regionálneho podnikateľského prostredia. Pri jej vypracovaní boli využité verejne dostupné štatistické údaje v kombinácii s informáciami z vlastného rozsiahleho prieskumu medzi podnikateľmi zo všetkých 79 okresov Slovenska.
Zber údajov sa uskutočnil na konci roka 2009 a v roku 2010.

Najväčšími devízami okresu Trnava sú podľa výsledkov projektu vplyv polohy na podnikanie, vnímanie nezamestnanosti, rozvojový potenciál alebo migrácia kvalifikovanej pracovnej sily.
Medzi najväčie bariéry rozvoja podnikania v Trnave radí analýza Konkurencieschopné regióny 21 vymožiteľnosť práva na okresnom súde, vplvy činností úradov na podnikanie, byrokraciu a prieťahy v konaniach na úradoch.

Z pohľadu jednotlivých oblastí verejného života, zasahujúcich do činnosti firiem a podnikateľov, obstál okres Trnava najhoršie v oblasti legislatívy – až na 69. zo všetkých 79 okresov Slovenska. Výsledky projektu radia Trnavu na posledné pozície najmä vysoké daňové zaťaženie.

Naopak najvyššiu, celkovo štvrtú pozíciu zo všetkých okresov, získala Trnava za oblasť infraštruktúry.

Ilustračné foto: PAS

„Víťazom hodnotenia Indexu regionálneho podnikateľského prostredia sa stalo hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava. Päť mestských bratislavských okresov obsadilo prvých päť miest, pričom najvyššie sa dostala Bratislava II. Najvyššiu vyspelosť regiónu hlavného mesta potvrdila úspešnosť okolitých neďalekých okresov – Senca, Malaciek a Pezinka. Druhé blízke centrum sa vytvára v Trnave a okolí. Okres Trnava skončil v rebríčku hneď za bratislavskými mestskými časťami na 6. mieste. Od Trnavy a susedného Hlohovca, ktorý uzatvára prvú desiatku, pokračuje pásmo vyspelosti hore stredným a horným Považím. Lídrom je tu Žilina s 8. pozíciou a Trenčín s dvanástym miestom,“ uvádza sa v hodnotiacej správe projektu, za ktorým stojí trojica autorom Jozef Hajko, Peter Klátik a Matej Tunega.

Podnikateľská aliancia Slovenska má dlhoročné skúsenosti s tvorbou modelov na vyhodnocovanie kvality podnikateľského prostredia. Od roku 2001 meria celkovú kvalitu podnikateľskej klímy vlastným Indexom podnikateľského prostredia. V roku 2005 sa podujala ako prvá inštitúcia na Slovensku merať klímu v jednotlivých regiónoch a vytvorila Index regionálneho podnikateľského prostredia.

Vyše štyristostranový dokument vznikol s podporu Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.

Kompletné výsledky prieskumu nájdete na www.regiony21.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 12. apríla 2011 14:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.