reklama

Trnavský okres je červenou zónou. Prinášame súhrn opatrení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave

Od pondelka 21. septembra 2020 platia v okrese Trnava opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trnave pri ohrození verejného zdravia. Dôvodom je krivka chorobnosti na COVID-19 a jej vzostupný charakter.

“Za posledných 14 dní incidencia nových ochorení je 57 na 100 000 obyvateľov na základe čoho je okres Trnava v rámci stupňov celoštátneho semafora COVID-19 označený červenou farbou. Uvedená incidencia výrazne prekračuje hodnotu incidencie v SR, ktorá je 32,4 na 100 000 obyvateľov,” zdôvodňuje RÚVZ..

Ako pripomína RÚVZ so sídlom v Trnave, zároveň bol v našom okrese Trnava zaznamenaný nárast vekovo-špecifickej chorobnosti na COVID-19 vo vekovej skupine 55 až 64 ročných a nad 65 rokov, ako aj nárast počtu hospitalizovaných osôb s potvrdeným ochorením COVID-19. “Počas druhej vlny pandémie sú zaznamenávané v okrese Trnava lokálne epidémie najmä v rámci rodinných osláv a na pracoviskách, čo prispieva k explozívnejšiemu šíreniu nákazy,” konštatuje úrad v opatrení s dátumom 18. september 2020, ktoré nadobúda účinnosť od pondelka 21. septembra.

Cieľom týchto opatrení je ochrana rizikových skupín ako sú seniori, chronicky chorí a osoby s oslabenou imunitou, u ktorých môže mať ochorenie COVID-19 komplikovaný priebeh a spôsobiť úmrtie.

“Pretože starší ľudia sú v najväčšej miere vystavení koronavírusu SARSCoV-2, musíme konať solidárne, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu vírusu v komunite seniorov,” pripomína RÚVZ.

Ilustračné foto

Súhrn opatrení v okrese Trnava s účinnosťou od 21. septembra 2020 od 6:00 hod. do odvolania

Zakazuje sa usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 500 osôb alebo v interiéroch v jednom okamihu nad 250 osôb.

V prípade športových a kultúrnych hromadných podujatí s výlučne sediacim obecenstvom limit prítomného počtu osôb v exteriéri v jednom okamihu je 1000 osôb a limit prítomného počtu osôb v interiéri v jednom okamihu je 500 osôb s tým, že v prípade sedenia na športových hromadných podujatiach je organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom štvrtom rade a v prípade sedenia na kultúrnych hromadných podujatiach je organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade

Zároveň sa zakazuje usporadúvať hromadné podujatia kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy (diskotéky, tanečné zábavy a pod.) v prevádzkach verejného stravovania (reštaurácie, bary, nočné kluby, pohostinstvá, atď.), s výnimkou svadieb, smútočných posedení (karov) a krstín do 100 osôb.

Tieto zákazy sa nevzťahujú na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. Počas ich trvania platia prísne hygienické opatrenia RÚVZ.

V okrese Trnava sa zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej, zábavnej či inej povahy v čase od 23:00 hod. do 06:00 hod. nasledujúceho dňa. Výnimku z tohto zákazu majú svadby do 100 osôb.

Plavárne a kúpaliská majú nariadené obmedziť kapacitu týchto prevádzok na 50 % zo stanovenej kapacity.

RÚVZ Trnava odporúča výrobným prevádzkam, potravinárskym prevádzkam a prevádzkam strategického významu vypracovanie krízového plánu na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19 a dodržanie všetkých platných opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR vzťahujúcich sa na prevádzky.

Všetkým cirkvám a predstaviteľom cirkví nariaďuje v okrese Trnava prijatie takých opatrení, aby sa minimalizovala možnosť šírenia nového koronavírusu pri organizovaní cirkevných akcií a obradov/úkonov.

RÚVZ Trnava neodporúča organizovať hromadné podujatie určené pre seniorov v akomkoľvek počte.

Zakázané návštevy v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach

Od soboty 19. septembra 2020 platí v okrese Trnava opatrenie RÚVZ o zákaze návštev v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť v okrese Trnava, sú povinní zabezpečiť zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach s výnimkou návštev kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania chorým a umierajúcim a paliatívnych návštev u ťažko chorých a umierajúcich pri zabezpečení dôsledného dodržiavania protiepidemických opatrení.

Pri ukončení hospitalizácie v zdravotníckom zariadení sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť v okrese Trnava, povinní zabezpečiť klientovi zariadenia sociálnej starostlivosti odber biologického materiálu na vyšetrenie SARS-CoV-2 (výter z orofaryngu), v ktorom bol liečený pre inú diagnózu ako COVID-19.

Klient môže byť prijatý späť do zariadenia sociálnej starostlivosti až po negatívnom laboratórnom výsledku na detekciu SARS-CoV-2.

Verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb v okrese Trnava povinní zabezpečiť zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti (ZSS).

Pri nástupe klienta do ZSS sú poskytovatelia povinní vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku vyšetrenia na SARS-CoV-2.

Zároveň sa zakazuje vykonávanie odbornej praxe v ZSS a zdravotníckych zariadeniach žiakmi strednej zdravotníckej školy a študentami vysokých škôl so zdravotníckym zameraním.

RÚVZ Trnava odporúča očkovanie proti chrípke všetkým zdravotníckym pracovníkom a všetkým zamestnancom ZSS.

Opatrenia pri ohrození verejného zdravia (otvoriť)

Opatrenie – Zákaz návštev Trnava (otvoriť)


Aktuálna mapa (21.9.2020) so semaforom okresov

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2020 9:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

7 komentárov pre “Trnavský okres je červenou zónou. Prinášame súhrn opatrení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave”

 1. 1
  Zdravie says:

  Chrániť zdravie je dôležité. Od prvých septembrových dní sa vie o stúpajúcich číslach. Mesto vo štvrtok rozhodne o červenej zóne, ale ponechá hlavu na hlave pri kolotočoch, v centre mesta predaj z áut cigánskej a občerstvenia ako výsmech týždňa mobility a nechá strieľať za hradbami počas soboty, kde sa opäť ľudia tlačia medzi sebou. Najbližšie dva týždne sa tak môžeme tešiť na skúšku zamorenie. Nevadilo by mi to, keby sa radnica sama nezavrela a netvarila, že ona niečo rieši. Kto rozhodol, povolil a nesie zodpovednosť za kolotoče a predaj na Trojičnom námestí?

  • 1.1
   bača pase ovce says:

   Odpovede sa nedočkáš. Zbabelec zaliezol a s ním aj jeho kvízový štáb.
   Najal si profesionálneho fotografa a na fb si dal fotečky zo stredoveku pod hradbami. PR propaganda a vymývanie mozgov beží naplno.
   Ovce sa pasú a to je dobre. To chcel.
   Kašlať na nakazených to nech riešia iní.

 2. 2
  smutné says:

  Má to aj iný rozmer.
  Za akciu stredovek dal z naších daní 20.000 eur pre netrnavských účikujúcich a predajcov jedla a pitia. Na námestí zorganizoval pojazdný cirkus Food fest pre netrnavských predajcov. Všetko cudzie značky. Aj cudzí kolotočári si vrzli.
  Trnavské reštaurácie a kaviarne zatiaľ zívali prázdnotou. Tie majú nárok iba platiť zvýšené dane a utrieť hubu. To je podpora trnavských podnikateľov a trnavského cestovného ruchu. Už je vrchol čo si Ego dovoľuje.
  Trnavskí podnikatelia sú ale ticho a nechajú si kadiť od týchto nímandov na hlavu. Tak im treba, iné si nezaslúžia keď čušia.
  Smutné.

 3. 3
  sprava says:

  Je niekedy ťažké vcítiť sa do potrieb rodičov a ich predstáv trávenia voľného času na korze. Malinká dievčinka vo veku približne 9 mesiacov si veselo štvornožky šantí na korze a rúčky si dáva pod chvíľu do úst. Starostlivý otecko ju bedlivo sleduje a je spokojný, keď že aj malinká je spokojná. Na námestí si mamičky s ratolesťami užívajú v sobotu o 12,30 pohodu na sediacich vakoch spolu s ratolesťami, ktoré sa naháňajú štvornožky a do rúk berú jedlo s tých rozvoniavajúcich aut. V záujme zdravia mladej generácie sľubujem že budem iniciovať umiestnenie pľuvátok na korze, ako aj na námestí pri trojičke. Nezaškodila by aj pravidelná prednáška o životnom prostredí a ochrane populácie stádovej imunite.

 4. 4
  VMC says:

  Hlavne, ze koli zhorsujucej sa situacii nebude zasadnutie VMC
  https://www.trnava.sk/sk/clanok/zasadnutia-vyborov-mestsky-casti
  Asi niekomu vyhovuje, ze nebude musiet pocuvat obcanov. Obcanov, ktori ich volili.
  Broveckam staci, ze vidia statusy na FB. Pozadie ich nezaujima

 5. 5
  básnik Vyruss says:

  Idú také strašné chýry
  V Trnave sa vírus šíri
  Nebojte sa kýchať smelo
  Zachráni vás vírus Nero
  Všetkých sa ten vírus týka
  Pohľadajte hygienika
  Krízový štáb plodí bludy
  Oblbol už veľa ľudí
  Vec je ale stále istá
  Covid sa už na vás chystá
  Corony sa bojíte
  Blbcov stále volíte
  Corone sa nedáme
  Do cykloveže sa schováme
  Urobíme takú skúšku
  Na papuľu dáme rúšku
  No a potom zas a znovu
  Pôjdeme na húsenkovú
  Keď si chorý tak sa poteš
  Na námestí kúp si lokeš
  Nakazení nie ste sami
  stretneme sa pod hradbami
  To už nie je žiadny fór
  Od pondelka semafor
  Do karantény vás už zaženú
  Nero prepne na červenú
  Z našim Nerom na čele
  Vírusujme vesele !!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.