reklama

Mesto získalo ocenenie za živé prenosy z mestského zastupiteľstva

Organizácia Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) zverejnila výsledky projektu „Hodnotenie samosprávnych opatrení“ za obdobie prvého štvrťroka 2011. V rámci neho sa každé tri mesiace vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov.

Projekt HSO tak prináša názor odbornej verejnosti na dôležité opatrenia ekonomicko-sociálneho charakteru ovplyvňujúce kvalitu života občanov v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Záber jednej z kamier snímajúcich rokovanie poslancov MZ v Trnave

Najvyššie oceneným opatrením za obdobie január až marec 2011 sa stalo spustenie živého vysielania rokovaní trnavského mestského zastupiteľstva na internete.

„Opatrenie umožňuje priamu kontrolu verejnosti nad prácou zastupiteľstva prostredníctvom živého vysielania na internete. To v kombinácii s ostatnými opatreniami zvyšuje transparentnosť v činnosti trnavskej samosprávy,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú zverejnilo Centrum pre hospodársky rozvoj.

CPHR ocenil po meste Trnava aj prešovskú mestskú samosprávu za zverejnenie digitálnej mapy mesta, na treťom mieste za prvý štvrťrok sa umiestnil Prešovský samosprávny kraj za podporu rómskych stredoškolákov motivačným štipendiom.

„Hodnotiaca komisia vysoko ohodnotila snahu trnavskej samosprávy o čo najväčšiu priamu informovanosť občanov o práci zastupiteľstva. Ocenila, že spolu s možnosťou pozrieť si záznamy z rokovania zastupiteľstva aj mimo priameho prenosu na internete trnavská samospráva ponúka občanom novú kvalitu, čo sa týka možnosti získavať informácie o práci predstaviteľov mesta,“ vyplýva zo záverom projektu Centra pre hospodársky rozvoj.

Kladne ohodnotil opatrenie aj Antonín Eliáš, šéfredaktor časopisu Obec a finance (Česká republika). Priamy prenos zo zasadnutia zastupiteľstva je podľa neho významným krokom k informovaniu verejnosti, ktorá tak má možnosť vytvoriť si názor na konanie svojich volených zástupcov. Je to však iba jeden z krokov. Za omnoho podstatnejšie považuje napríklad zverejňovanie prerokovávaných materiálov a hlavne prehľad o hlasovaniach poslancov, lebo až po zverejnení všetkých týchto informácií si môže občan vytvoriť ucelený názor o práci samosprávy.

Rovnako aj podľa Bohumila Olacha, šéfredaktora Obecných novín ide o dobré opatrenie, ktorého význam bude rásť s pribúdajúcimi rokmi (a ľuďmi využívajúcimi internet). Nie si je síce istý, či internetové vysielanie je účinnejšie ako televízne, pretože rad ľudí – najmä zo strednej a staršej generácie – nesleduje takéto veci na internete. Preto je podľa jeho názoru ešte lepšia kombinácia oboch spôsobov, pričom je potrebné, aby boli zasadania aj reprízované, lebo nemá každý čas práve vtedy, keď zasadá trnavské zastupiteľstvo.

Mesto Trnava doteraz na svojej internetovej stránke odvysielalo dve tohtoročné rokovania poslancov zastupiteľstva – vo februári a apríli.

Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) je nezisková, mimovládna organizácia zameraná na výskum ekonomických a sociálnych javov, založená v r. 1993. Jedným z hlavných poslaní CPHR je podpora slobody podnikania, transparentnosti ekonomických procesov a rozvoj demokracie v SR ako základných podmienok udržateľného rozvoja kvality života obyvateľstva. Za týmto účelom CPHR organizuje semináre zamerané na aktuálne témy a výsledky svojho výskumu, a svoje názory publikuje v odbornej i dennej tlači. CPHR tiež podporuje členstvo Slovenskej republiky v medzinárodných hospodárskych a politických organizáciách a vzájomné porozumenie medzi SR a ostatnými krajinami. Preto pracovníci CPHR spolupracujú s renomovanými medzinárodnými ekonomickými inštitúciami, domácimi a zahraničnými neziskovými organizáciami a sponzormi a podieľajú sa na medzinárodných výskumných projektoch ekonomického a sociálneho charakteru.

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2011 2:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.