reklama

Jezuiti oslavovali výročie príchodu do Trnavy

Spoločnosť Ježišova si v nedeľu v Trnave pripomenula 450. rokov od príchodu na Slovensko. Prví jezuiti prišli do Trnavy 23. apríla 1561, neskôr ich komunita výnimočným spôsobom ovplyvnila život v meste a jeho význam. Jezuiti založili Trnavskú univerzitu, postavili katedrálu a ďalšie budovy v centre, starali sa o vzdelávanie, kultúru a mesto formovali aj po duchovno-morálnej stránke.

Ešte pred začiatkom osláv v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorá im pôvodne patrila, sprístupnili na krátky čas kryptu pod ňou. Stalo sa tak pri príležitosti uloženia telesných pozostatkov biskupov Pavla Hnilicu a Petra Dubovského do nových kamenných sarkofágov. Osláv sa zúčastnili predstavitelia verejného života z Trnavy, ale aj predstavitelia jezuitov zo susedných štátov.

Po hudobno – slovnom programe celebroval slávnostnú svätú omšu trnavský biskup Róbert Bezák, ktorý sa v kázni priznal, že tiež chcel patriť k jezuitom. Po svätej omši účastníci osláv prišli v sprievode k terajšiemu jezuitskému Kostolu Najsvätejšej Trojice na Štefánikovej ulici, kde arcibiskup Bezák posvätil vynovený exteriér. Jezuitský kostol v Trnave bol ako jeden z mála na Slovensku obnovený z peňazí Európskej únie.

Spoločnosť Ježišova získala 465 tisíc eur z Regionálneho operačného programu cezhraničnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou vďaka kolegom z Velehradu.

Text a foto: pm


Ulož ako PDF
Napísal 23. mája 2011 14:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.