reklama

Spomienku na výročie SNP spojili s premiérou filmu Posledný povstalec

Trnavská župa zorganizovala v piatok 27. augusta 2021 program v rámci osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Najskôr si predstavitelia kraja pripomenuli míľnik slovenských dejín pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku SNP na Univerzitnom námestí v Trnave. Nasledovala premiéra filmu Posledný povstalec.

“Každoročne si pripomíname SNP ako mimoriadne hrdinský vzdor voči nacizmu a ľudáckemu režimu. Naše dejiny opakovane ukazujú, aká krehká je sloboda a zraniteľná je demokracia. Upozorňujú na to, ako veľmi ich musíme chrániť pred prejavmi, ktoré ich chcú znova deformovať, spochybniť, naštrbiť či dokonca rozložiť. Som presvedčený, že je našou morálnou povinnosťou odmietnuť všetky prejavy neznášanlivosti, extrémizmu, netolerantnosti i slovnej agresivity vo verejnom živote,” povedal v príhovore trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že „sloboda nám však čoraz aktuálnejšie zaväzuje k individuálnej i kolektívnej zodpovednosti za našu zdravú, spoločnú budúcnosť. Len tak budeme môcť pokračovať v úsilí meniť Slovensko na ešte lepší domov pre všetkých slušných a čestných ľudí“.

FOTO: TTSK

Po pietnom akte pokračoval program v novej kinosále župného Západoslovenského múzea v Trnave. Odohrala sa v ňom premiéra dokumentárneho filmu Posledný povstalec, ktorý s finančnou podporou trnavskej župy vytvoril študent Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Ľuboš Balažovič.

Zameriava sa na príbeh Trnavskej vojenskej posádky, ktorá sa v počte štyritisíc mužov zapojila do povstania, a jej člena, nedávno zosnulého Štefana Minaroviča.

„Príbeh vojenskej posádky z Trnavy sa stal neoddeliteľnou súčasťou histórie nášho kraja. Som preto nesmierne rád, že si ho môžeme pripomenúť aj prostredníctvom filmu Posledný povstalec. Veľmi ma teší, že tieto historické udalosti sa stali predmetom študijného a v tomto prípade aj filmového záujmu. Tento dokumentárny počin je príkladom, že je stále možné, ale aj potrebné a nevyhnutné, dopĺňať a dotvárať mozaiku tvoriacu naše dejiny,“ skonštatoval župan Viskupič.

Trnavská posádka a dobrovoľníci, ktorej sa k nej pridali bola jedinou, ktorá odišla do povstania z územia západného Slovenska. Tuto udalosť si kraj pripomenul aj vydaním knihy Trnava a SNP. Filmom a jeho podporou v pripomenutí tohto aktu hrdinstva pokračuje.

História Trnavskej povstaleckej skupiny počas SNP zaujala autora najmä pre jej unikátnosť. „Zaujímavé ale aj záhadné informácie mi dali skvelý námet na dokumentárny film o dobovom dianí. Nakoľko som študentom na Fakulte masmediálnej komunikácie rozhodol som sa históriu mesta, v ktorom študujem, zvečniť aj na plátnach a obrazovkách,“ dodal autor filmu Ľuboš Balažovič.

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2021 12:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.