reklama

Výročie SNP pri pamätníku na Univerzitnom námestí

V utorok 28. augusta 2018 o 10. hodine sa uskutočnilo pri Pamätníku SNP na Univerzitnom námestí v Trnave spomienkové stretnutie na 74. výročie pamätných dní Slovenského národného povstania a odchodu dobrovoľníkov z Trnavskej posádky na povstalecké územie. Spomienka sa konala na rovnakom mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 odišlo spred vtedajších kasární okolo 4000 vyzbrojených a vystrojených mužov do bojov za slobodu.

Trnava bola oslobodená 1. apríla 1945. Okrem nej boli v ten deň oslobodené aj blízke mestá Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec.

Do Trnavy vstúpili po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka I. A. Plijeva.


Pamätník Slovenského národného povstania na Univerzitnom námestí

Boje v Trnave a blízkom okolí si vyžiadali životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne v nasledujúci deň.

V celom okrese vedú záznamy o asi 800 padlých.

Okrem Trnavského samosprávneho kraja podujatie usporiadali Trnavské osvetové stredisko, Obvodný úrad Trnava, mesto Trnava, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave a Územná vojenská správa Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2018 7:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výročie SNP pri pamätníku na Univerzitnom námestí”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.