reklama

Cholerová kaplnka je opäť ako nová

Cholerová kaplnka na okraji Trnavy vyzerá opäť ako nová. Obnoviť ju dala skupinka ľudí, ktorá medzi sebou vyzbierala peniaze na nevyhnutné murárske a maliarske práce. Teraz sa podľa prísľubu mestského poslanca Augustína Hambálka pridá aj radnica.

Kaplnka pripomína ničivú choleru z roku 1831

Obnovu zničenej kaplnky iniciovala Trnavčanka Štefánia Brodňanová. „Kaplnka bola ošarpaná, steny popísané, nechýbali ani hákové kríže. Dvere násilím otvorené, vnútri neporiadok, steny postriekané rôznymi farbami,“ popísala jej nedávny stav. Oslovila známych, ktorí medzi sebou vyzbierali približne 1700 eur. Peniaze stačili na opravu rozpadnutého obetného stola, obnovu omietok a vymaľovanie. Lenže historická stavba vlhne a potrebuje vážnejší zásah. Poslanec Hambálek informoval, že odvlhčenie finančne zabezpečí radnica, postará sa aj o zeleň v okolí a kaplnka by sa mala stať aj pravidelným kontrolným bodom mestskej polície.

Rotundová kaplnka sv. Kríža pripomína ničivú choleru, ktorá zasiahla Trnavu v roku 1831. V jej okolí sú pochované stovky obetí. Prvou mal byť obuvník Michal Holúbek, ktorý zomrel 2. augusta 1831. Miesto posledného odpočinku tu našiel aj arcibiskupský námestník Ján Iványi, ktorý dal kaplnku postaviť a aj ju osobne vysvätil.

Text a foto: Pavol Machovič

Ulož ako PDF
Napísal 29. júna 2011 18:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Cholerová kaplnka je opäť ako nová”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.