reklama

Morová kaplnka na Kopánke dostala krajší záhon, dobrovoľníci vynovili aj lavičky

Rotundová morová kaplnka sv. Kríža na okraji Kopánky si toho počas svojej viac ako 180 – ročnej existencia zažila naozaj dosť.

Postaviť ju dal v roku 1831 arcibiskupský námestník Ján Iványi ako pamiatku na cholerové epidémie, ktoré zasiahli Trnavu v 16. a 17. a 19. storočí storočí. Na mieste dnešnej kaplnky sa kedysi nachádzal morový a cholerový cintorín obetí prvých dvoch epidémií.

morova-kaplnka
Pietny priestor sa nachádza na samom okraji Kopánky

Kaplnka však postupne chátrala, v druhej polovici 20. storočia ju renovovali.

Ďalšej obnovy sa pietne miesto, situované v pokojnom prostredí trnavskej Kopánky, dočkalo až v roku 2011 vďaka dobrovoľníkom a nadšencom, ktorí vyzbierali peniaze a postarali sa o rekonštrukciu kaplnky aj jej okolia. Rotundový objekt v septembri 2011 opätovne vysvätil vtedajší pomocný biskup Ján Orosch, dnes trnavský arcibiskup.

Kaplnka aj jej okolie sú celé roky atakované mládežou, bezdomovcami a opilcami. Problémov postupne ubúda, no z času na čas sa objavia výtržníci, ktorí si nevážia prácu iných.

Od júna 2013 sa o cholerovú kaplnku a jej okolie stará na základe zmluvy s mestom OZ Lepšia Trnava. Adopcia znamená, že združenie na seba prevzalo povinnosti, ktoré mala zazmluvnené súkromná firma a mestu tým šetria peniaze.

Medzi povinnosti OZ patrí napríklad jarné vyhrabávanie trávnika, kosenie, odburiňovanie záhonov a udržiavanie čistoty priestoru.

Mesto pomáha so zalievaním trávnika a záhonov. Je to dobrý príklad, ako by mala fungovať v praxi spolupráca samosprávy a dobrovoľníkov.

Dobrovoľníci z Lepšej Trnavy v minulých dňoch vymenili poškodené drevené operadlá a sedacie časti na dvoch lavičkách, s pomocou sponzora vynovili aj záhon pred kaplnkou.

„Revitalizácia záhona bola dobrým nápadom, preto som túto myšlienku rád podporil. Kaplnka so svojím okolím majú svoje čaro, ľudia sa o to snažia starať vo svojom voľnom čase, ja som im veľmi rád pomohol,“ skonštatoval Trnavčan Šimon Štefunko, ktorý sponzoroval náklady na obnovu záhona.

Morová kaplnka sa nachádza na konci Átriovej ulice, jej polohu nájdete na priloženej mape pod fotogalériou.

FOTOGALÉRIA:

MAPA:

Zväčšiť mapu

Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2014 20:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Morová kaplnka na Kopánke dostala krajší záhon, dobrovoľníci vynovili aj lavičky”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.