reklama

Park na Kalvárii aj okolie morovej kaplnky na Kopánke si od mesta adoptovali dobrovoľníci

Občianske združenie (OZ) Lepšia Trnava prevzalo na základe zmluvy s mestom Trnava starostlivosť o trnavskú Kalváriu a okolie cholerovej kaplnky na Kopánke.

Lepšia Trnava sa v zmluve zaväzuje, že bez nároku na odmenu preberá zodpovednosť za približne 21-tisíc metrov štvorcových väčšinou trávnatých plôch, ale aj kríky, stromy a ďalšiu zeleň v oboch oddychových lokalitách.

V Trnave ide o veľkú novinku a prelomový moment – po súhlase trnavskej samosprávy si parkové plochy „adoptovali“ dobrovoľníci. O priestory sa doteraz starali súkromné firmy.

Súčasťou zmluvy je aj záväzok mesta vyňať tieto plochy z objednávkového systému na údržbu zelene. Jednoducho povedané – žiadna firma za udržiavanie tejto plochy tento rok peniaze nedostane. Chceme, aby takto ušetrené peniaze boli preinvestované v parku a jeho okolí. O konkrétnych možnostiach budeme s mestom ďalej rokovať,“ vysvetlil zakladateľ OZ Peter Bročka s dovetkom, že pre nadšencov z Lepšej Trnavy je zmluva zároveň najväčšou doterajšou výzvou.

kalvaria-t
Trnavská Kalvária je miestom s jedinečnou polohou aj atmosférou

Prvá oficiálna akcia na Kalvárii sa uskutoční už v sobotu 15. júna.

Dopoludnia od 9. hodiny prebehne menšia brigáda. Chystáme sa kosiť a vyhrabávať trávniky, upravovať plochy zelene, zasypávať jamy, ale aj rekonštruovať lavičky a inštalovať informačné tabuľky. Popoludní to bude skôr o pohode a voľnočasových aktivitách. Pripravené sú ukážky stromolezectva a od odborníkov-arboristov sa dozvieme niečo o stromoch, ktoré v parku rastú. K dispozícii bude aj bedminton, frisbee, žonglovacie kužely, ľudia si môžu vyskúšať aj lozenie po lane. Chýbať nebude ani drobné občerstvenie. Samozrejme, na Kalvárii privítame každého kto má záujem zapojiť sa a priložiť ruku k dielu,“ pripomenul Bročka.

Ako doplnil, Kalvária je naozaj krásne miesto, ktoré Trnavčania zatiaľ príliš nevyužívajú. „V tomto roku chceme Kalváriu oživiť rekonštrukciou lavičiek a inštaláciou nových prvkov, ale aj zvýšením povedomia medzi Trnavčanmi. Je to miesto s veľmi zaujímavou históriou, ktorú sa pokúsime Trnavčanom postupne opäť priblížiť.“

Prvé brigády v okolí cholerovej kaplnky na okraji Átriovej ulice na Kopánke absolvovali dobrovoľníci už v máji. Náplňou bolo kosenie, vytrhávanie buriny, natieranie lavičiek a vytvorenie nového okrasného priestoru doplneného o zeleň a mulčovaciu kôru.

Údržba okolia cholerovej kaplnky, ktorú viacerí Trnavčania poznajú aj pod prívlastkom morová, bude pokračovať priebežne.

kaplnka-lt
Pred a po: takto dnes vyzerajú upravené priestory pred kaplnkou na Kopánke

Foto: Lepšia Trnava

Cholerová kaplnka je veľmi zaujímavá svojou polohou ‚na kopčeku‘, západ slnka tam jednoznačne stojí za to. Samotná budova kaplnky vďačí za svoj terajší vzhľad práve miestnym dobrovoľníkom. Toto je pre nás silnou inšpiráciou v ich odkaze pokračovať,“ skonštatoval.

Ďalšou pozitívnou správou je, že pribúdajú ľudia, ktorí sú ochotní podať dobrovoľníkom pomocnú ruku. Väčšinu techniky, vrátane traktorovej kosačky zapožičiavajú Trnavčania, ktorým sa aktivity združenia páčia.

Jedným z nich je aj Ivan Polák, ktorý venoval združeniu kvalitný vyžínač.

polak-zitnik
Lepšia Trnava získala do daru nový vyžínač. Vľavo M. Žitník z OZ, vpravo I. Polák z Agrodealu

Sledujem aktivity dobrovoľníkov z Lepšej Trnavy a rozhodol som sa, že ich snahu podporím,“ podotkol I. Polák.

Úplne nový vyžínač prevzal v minulých dňoch v priestoroch trnavskej firmy AG Náradie-Agrodeal Michal Žitník.

Sme radi, že sú medzi nami ľudia, ktorí sú ochotní nezištne podporiť dobrú vec. V dnešnej dobe ich nie je veľa, ale aj dnešok je dôkazom, že stále existujú. Veľmi pekne ďakujeme za podporu,“ poznamenal člen tímu občianskeho združenia.

Ulož ako PDF
Napísal 12. júna 2013 19:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Park na Kalvárii aj okolie morovej kaplnky na Kopánke si od mesta adoptovali dobrovoľníci”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.