reklama

Na Trnavskom jazzyku vystúpi aj držiteľ Grammy a člen legendárnych Earth Wind & Fire

Už 8 rokov pripravuje Mesto Trnava festival Trnavský jazzyk, ktorý bol prvým jazzovým open air festivalom na Slovensku. Úroveň festivalu z roka na rok rastie a úmerne k tomu aj návštevnosť obyvateľov mesta, či okolia. Medzi návštevníkmi festivalu sú všetky vekové skupiny, čo len dokazuje že jazzová hudba má stále silu oslovovať ľudí, ktorí majú hlad po kvalitnej muzike.

„Tento fakt je pre nás veľkou výzvou, preto sa snažíme program pripravovať tak, aby bol pestrý, namiešaný z hudobných osobností Slovenska ale aj zo zahraničia, z rôznych hudobných štýlov či už klasického a moderného jazzu, fusion, chill outu, etna, funku či soulu. Tento rok sme chceli festival posunúť opäť o kúsok ďalej a zaumienili sme si vystavať taký program, ktorý by z Trnavského jazzyku spravil festival presahujúci svoj región. Pri tvorbe programu nás svojimi nápadmi a radami inšpirovali trnavskí hudobníci Michal Bugala, či Filip Hittrich. Hlavným organizátorom festivalu je Mesto Trnava, ďalej festival finančne podporili Ministerstvo kultúry SR, ENEL, TTSK. Mediálny partnerom je aj Rádio_FM,“ hovorí organizátor podujatia Peter Cagala z mestského úradu.

Program festivalu otvorí v piatok 5. augusta medzinárodná formácia AFTERTEE & Caroline Hitland na čele s nórskou speváčkou a skladateľkou. Jej interpretácia piesní sa vyznačuje vyznačuje autentickosťou, šarmom a precíteným podaním v spojení s prekrásnym jasným „severským“ hlasom.
Speváčka prijala pozvanie k hosťovaniu pri nahrávaní albumu Journey Home skupiny AFTERTEE, kde repertoár bol tvorený kompozíciami a aranžmánmi Stanislava Počajiho, slovenského gitaristu , skladateľa a producenta. Kapelu ďalej tvoria James Evans, Michal Šimko, Peter Szapu, Peter Preložník.

Plagát

V ďalšom projekte Michal Bugala Quartet feat. Andy Middleton sa predstaví domácemu, ale i slovenskému publiku dobre známy trnavčan Michal Bugala, ktorý si na svoj koncert do Trnavy pozval zaujímavých hudobníkov zo zahraničia. Michal patrí medzi najvýznamnejších slovenských gitaristov súčasnosti. Vyštudoval gitaru na Jazzovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi. V rámci štúdia absolvoval workshopy s americkými jazzmanmi (John Abercrombie, Billy Hart, RonMcClure, Jerry Bergonzi).

Prvý deň jazzyku vyvrcholí medzinárodným zoskupením špičkových európskych muzikantov Renato Chicco Organ Quartet ‚UNITY‘ featuring Stephane Belmondo.

Sobotný večer sľubuje silné hudobné vystúpenia. Úvod bude patriť hudobníkovi Andrejovi Šebanovi, ktorého meno netreba bližšie predstavovať. Andrej je slovenský gitarista, skladateľ, producent.

Spolupracoval s mnohými hudobnými osobnosťami (Dežo Ursiny, Marián Varga, Richard Müller, Peter Lipa a mnohými ďalšími). Viedol vlastnú formáciu ASH band a bol spoluzakladateľom skupín Šeban – Rózsa – Buntaj a Free Faces. Vydal niekoľko sólových albumov a zložil hudbu k niekoľkým filmom. V súčasnosti sa venuje svojej sólovej tvorbe (napr.sólový inštrumentálny album SKLONY) a podieľa sa na projekte Chill Pill, ktorí už mal dve úspešné pokračovania.

Na festivale sa predstaví ďalší trnavčan Filip Hittrich v zoskupení M.A.F. trio (Marián Slávka-bubny, Andrej Hruška-gitara, Filip Hittrich-basa). Ide o mladú krv slovenského jazzu. Veríme že ich vystúpenie v Trnave, ktorým zavŕšia svoje slovenské turné bude silným hudobným zážitkom. Trio M.A.F. hrá inštrumentálnu hudbu prevažne vlastnej tvorby. Veľkú časť koncertov tvoria improvizácie na častokrát práve vzniknuté témy. Jazz, funk, drum&bass, či obyčajná piesňová forma sú základnými ingredienciami hudby tejto trojice mladých energických muzikantov-experimentátorov…

Vrcholom festivalu a zároveň sobotného večera by malo byť vystúpenie kapely Finally, ktorú doplní saxofónový guru Gary Bias (USA).
Skupinu Finally založil hráč na klávesové nástroje Eugen Botos ml. (člen orchestra opery SND a člen Violin orchestra Bratislava) pred ôsmimi rokmi. V období  posledných troch rokov  sa vykryštalizovala do finálnej podoby  s bubeníkom Emilom Frátrikom a vynikajúcim basgitaristom Róbertom Vizvárim. Finally  sa  najviac dostali do povedomia v roku 2008 od kedy spolupracovali so svetovými umelcami z ktorých sa najviac žánrovo zhodli s Ericom Marienthalom (s ktorým aj vystupovali v roku 2009 na Bratislavských Jazzových dňoch), kde zožali veľký úspech a uznanie. Začiatkom roku 2010 nahrali svoj debutový album My Space, na ktorom spolupracovali aj hviezdy ako Eric Marienthal, Otmaro Ruiz, Alain Caron, Janek Gwizdala, Harri Stojka, Peter Horvath.
V roku 2011 kapela Finally pozvala na svoje turné amerického saxofonistu Gary Biasa, ktory je členom legendarnej kapely Earth Wind and Fire. Gary Bias spolupracoval s umelcami ako Quincy Jones, Stevie Wonder,Whitney Houston, Duke Ellington Orchestra, James Ingram, Crusaders a s mnoho daľšími…

Gary Bias je držiteľom ceny Grammy za „Best Rhythm & Blues Song“ – Sweet Love. Na svojom konte ma 4 sólove albumy a viac než 17 albumov s kapelou Earth Wind and Fire.

Viac informácií získate na www.trnavskyjazzyk.sk.

Jednodňové vstupné je 5 eur, vstupenka na oba dni stojí 9 eur.

Ulož ako PDF
Napísal 22. júla 2011 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na Trnavskom jazzyku vystúpi aj držiteľ Grammy a člen legendárnych Earth Wind & Fire”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.