reklama

Trnavský jazzyk – dva dni kvalitnej hudby s puncom svetovej kvality

Trnavský JAZZyk, prvý jazzový open air festival na Slovensku, vstupuje do svojho ôsmeho ročníka. Jeho program bude namiešaný z vystúpení hudobných osobností zo Slovenska i zo zahraničia, z rôznych hudobných štýlov – klasického a moderného jazzu, fusion, chillout, etno, funk, soul…, to všetko na pódiu mestského amfiteátra 5. a 6. augusta.

„Úroveň festivalu z roka na rok rástla, úmerne k tomu aj rástla aj jeho návštevnosť. Festivalové publikum tvorili všetky vekové skupiny, čo dokazuje, že jazzová hudba má stále silu oslovovať ľudí, ktorí majú hlad po kvalitnej muzike. Je to pre nás veľká výzva, preto chceme tento rok Trnavský JAZZYK posunúť opäť o kúsok ďalej. Pri tvorbe programu nás svojimi nápadmi a radami inšpirovali trnavskí hudobníci Michal Bugala a Filip Hittrich,“ povedal organizátor festivalu Peter Cagala z referátu kultúry Mestského úradu v Trnave.

A tak sa stalo, že program Trnavského JAZZyka je doslova slovensko-svetový. Piatkový večer otvorí medzinárodná formácia Aftertee na čele s nórskou speváčkou a skladateľkou Caroline Hitland, ktorá prijala pozvanie na nahrávanie albumu Journey Home skupiny Aftertee, ktorej repertoár tvoria kompozície a aranžmány slovenského gitaristu, skladateľa a producenta Stanislava Počajiho. Kapelu ďalej tvoria James Evans, Michal Šimko, Peter Szapu a Peter Preložník.

V ďalšom projekte Michal Bugala Quartet feat. Andy Middleton sa predstaví domácemu, ale i slovenskému publiku dobre známy Trnavčan Michal Bugala, ktorý si na svoj koncert do Trnavy pozval zaujímavých hudobníkov zo zahraničia. Michal patrí medzi najvýznamnejších slovenských gitaristov súčasnosti. Vyštudoval gitaru na Jazzovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi. V rámci štúdia absolvoval workshopy s americkými jazzmanmi (John Abercrombie, Billy Hart, Ron McClure, Jerry Bergonzi).

Piatkový večer vyvrcholí medzinárodným zoskupením špičkových európskych muzikantov Renato Chicco Organ Quartet ‚UNITY‘ featuring Stephane Belmondo s klasickou zostavou – trúbkou, tenorsaxofónom, organom a bicími nástrojmi. Sólista, výnimočný trubkár z Paríža Stephane Belmondo, patrí k renomovaným európskym džezovým hudobníkom. Všetky emócie, podnietené tromi silnými piatkovými koncertmi, budú môcť poslucháči ventilovať na následnom jamm session v Amfik Café, na ktorom sa zúčastnia aj samotní hudobníci.

Silné zážitky sľubuje aj sobotný večer. Úvod bude patriť hudobníkovi slovenskému gitaristovi a skladateľovi Andrejovi Šebanovi. Spolupracoval s mnohými hudobnými osobnosťami – Dežo Ursiny, Marián Varga, Richard Müller, Peter Lipa a mnohí ďalší. Viedol vlastnú formáciu ASH band a bol spoluzakladateľom skupín Šeban – Rózsa – Buntaj a Free Faces. Vydal niekoľko sólových albumov a zložil hudbu k niekoľkým filmom. V súčasnosti sa venuje svojej sólovej tvorbe (napr. sólový inštrumentálny album SKLONY) a podieľa sa na projekte ChillPill, ktorí už mal dve úspešné pokračovania.

V sobotu sa predstaví aj ďalší Trnavčan Filip Hittrich v zoskupení M.A.F. trio. Je to mladá krv slovenského jazzu a dá sa očakávať, že ich vystúpenie v Trnave bude silným hudobným zážitkom. Trio M.A.F. hrá inštrumentálnu hudbu prevažne vlastnej tvorby a veľkú časť ich koncertov tvoria improvizácie na práve vzniknuté témy. Základnými ingredienciami hudby tejto trojice mladých experimentátorov sú jazz, funk, drum & bass alebo aj obyčajná piesňová forma.

Vrcholom festivalu a zároveň sobotného večera by malo byť vystúpenie kapely Finally, ktorú doplní saxofónový guru Gary Bias z USA, držiteľ ceny Grammy za Best Rhythm & Blues Song. Skupinu Finally založil hráč na klávesové nástroje Eugen Botos ml., člen orchestra opery SND a člen Violin orchestra Bratislava. V období posledných troch rokov sa vykryštalizovala do finálnej podoby s bubeníkom Emilom Frátrikom a vynikajúcim basgitaristom Róbertom Vizvárim. Začiatkom roku 2010 nahrali svoj debutový album My Space, na ktorom spolupracovali aj hviezdy ako Eric Marienthal, Otmaro Ruiz, Alain Caron, Janek Gwizdala, Harri Stojka, Peter Horváth. Album, z ktorého sa už v zámorí predalo viac ako 20 000 nosičov, dostal ocenenie Best Contemporary album. Na jeseň tohto roku sa kapela Finally predstaví v Amerike,v New Yorku, Los Angeles a vo Washingtone.

Hlavným organizátorom festivalu je Mesto Trnava. Festival finančne podporili Ministerstvo kultúry SR, ENEL a Trnavský samosprávny kraj.

(tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 5. augusta 2011 0:03. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.