reklama

P. Tomašovič: mesto informovalo verejnosť najrýchlejšie, ako to bolo možné

Falošný poplach, ktorý sa spustil pravdepodobne pre zlyhanie ľudského faktora včera popoludní prostredníctvom kvílivého signálu cez sirény v okruhu viac ako 20 kilometrov od Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniach, vyvolal medzi obyvateľmi v regióne elektrárne pobúrenie.

Podľa informácií hovorcu Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Michala Hanusa na číslo 158 telefonovalo po zaznení sirén 150 vystrašených ľudí. „V stálej pohotovosti sú dve linky s číslom 158. To znamená, že ak sa chce dovolať tretí účastník, v slúchadle sa mu ozve obsadzovací tón. Koľko bolo takých, ktorí sa na 158-ku nedovolali, technicky nie je možné zistiť,” poznamenal Hanus. Preťažená bola aj linka 112.

Ako vôbec prvý, hoci neoficiálne, informoval o udalosti tlačový tajomník mesta Trnava Pavol Tomašovič. Správu o pochybení a falošnom poplachu poskytol na základe predošlého telefonického spojenia s elektrárňou médiám. Portál trnava-live.sk zverejnil informáciu o planom poplachu takmer okamžite, približne 20 minút po tom, ako sirény stíchli.

Siréna v centre Trnavy

„Hoci ľudia vyčítajú mestu, že verejnosť nebola informovaná, opak je pravdou. Boli sme v stálom kontakte s novinármi aj zástupcami elektrárne okamžite po zaznení poplašných sirén. Istý čas trvalo, kým sme sa dozvedeli aspoň základnú informáciu a niekto nám potvrdil, či ide o skutočný alebo len falošný poplach,” hovorí Tomašovič.

Ako upozorňuje, mestá a obce sú len podriadeným orgánom štátnych krízového štábu a nemôžu v takýchto situáciách konať a informovať svojvoľne.

Obyvatelia Trnavy sa sťažovali aj na skutočnosť, že ľudia v uliciach neboli informovaní prostredníctvom mestského rozhlasu. V Trnave, rovnako ako v ostatných väčších mestách však mestský rozhlas nie je. „Udržiavali sme rozhlas v činnosti najdlhšie z krajských miest. V súčasnosti je však takého zariadenie neefektívne, najmä na sídliskách. Vývoj ukázal, že medializácia prostredníctvom internetu, televízie, rozhlasu, novín či sociálnych sietí je podstatne efektívnejšia,” pripomenul.

Rozhodnutie Obvodného úradu v Trnave o nespustení signálu, oznamujúceho ukončenie poplachu, považuje Tomašovič za správne. „Predstavte si, že 10 – 20 minút po ukončení zvuku sirén by sa spustili znova. Vyvolalo by to len ďalšie obavy a strach,” myslí si.
Navyše, ako upozornil prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner, v prípade falošného polachu zákon neukladá povinnosť ukončiť ho stálym dvojminútovým tónom sirén.

Pre mesto bolo prvým a základným signálom, že v tomto prípade ide len o falošný poplach, mlčanie systému HADOS.

Systém HADOS slúži na vyrozumenie vybraných právnických osôb a jednotlivcov, orgánov štátnej správy, samosprávy, Ozbrojených síl SR, civilnej ochrany obyvateľstva a policajných zložiek. Na meste sú varovným systémom informovaní na nebezpečenstvo radiačného poplachu napríklad aj služobné mobilné telefóny primátora, náčelníka mestskej polície, pracovníkov útvaru civilnej ochrany a podobne. „Po tom, ako sme si preverili, že HADOS je nečinný a v elektrárňach potvrdili, že ide o falošný poplach, informovali sme okamžite tlačené aj elektronické médiá,” doplnil vedúci kancelárie primátora.

Ulož ako PDF
Napísal 18. augusta 2011 12:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

22 komentárov pre “P. Tomašovič: mesto informovalo verejnosť najrýchlejšie, ako to bolo možné”

 1. 1
  barancek says:

  nieco na tom bude. elektrarne v otazke informovania verejnosti zlyhali na plnej ciare…..

 2. 2
  Adam says:

  len aby niekedy nabuduce nenastalo, ze:
  “Ospravedlnujeme sa za falosny intervencny poplach, ktory bol sposobeny humanoidnym faktorom z oblasti PLEJAD. Dakujeme za pochopenie.”
  agentura: SETI
  :)

 3. 3
  . says:

  Tomašovič, Tomašovič, to ako môžete vypotiť takú sprostosť, že ukončenie poplachu spôsobí paniku, veď tá už predsa bola. Nuž hovorca..,.
  Pán Jozef Klokner odíďte z funkcie, to Vám síce tiež neukladá zákon, ale vo Vašom prípade je to asi nutné, pretože sa v dôležitých okamihoch neviete správne orientovať.

  • 3.1
   igi says:

   No podla mna ma pravdu. Ludia boli v soku, nevedeli co sa deje. A keby sa po chvili spustila dalsia hukacka…. este by to zhorsilo uz aj tak dost blbu situaciu. Tolko moj nazor.

   • 3.1.1
    . says:

    igi, Tebe môžu zatrúbiť pravdepodobne čokoľvek, i tak tomu asi nebudeš rozumieť. Ale vieš,, rozdávali nám onoho času také letáčiky, ako sa máme správať v prípade vyhlásenia radiačnej nehody a ty ho pravedpodobne nemáš. Trvám na tom, že to je o. i. i zlyhanie kompetentých z mesta.

    • 3.1.1.1
     igi says:

     urcite tam bolo napisane, ze poplach a sireny v pripade havarie elektrarne spusta mesto…

    • 3.1.1.2
     miro says:

     ty si taky primitiv.. s takou inteligenciou, ze ten letacik si asi ani nedokazal precitat… Ako mesto a Tomasovic suvisia s poplachom? Ved su len PODRIADENYM organom krizoveho stabu – a nemozu robit nic na vlastnu past. cize ani zapnut ani vypnut sireny oni naozaj nemohli. Cize KDE a AKO zlyhali kompetentni z mesta? Este Tomasovic robil pravu navyse, ze ked sa potvrdilo ze ide o falosny poplach tak informoval media a spolupracoval s nimi, aby sa ludia cim skor upokojili.

     • 3.1.1.2.1
      papo says:

      Tak prečo sa títo dvaja chlapíci do toho montujú, ak sa ich to netýka?
      Citujem z článku:
      “Rozhodnutie Obvodného úradu v Trnave o nespustení signálu, oznamujúceho ukončenie poplachu, považuje Tomašovič za správne. „Predstavte si, že 10 – 20 minút po ukončení zvuku sirén by sa spustili znova. Vyvolalo by to len ďalšie obavy a strach,” myslí si.
      Navyše, ako upozornil prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner, v prípade falošného polachu zákon neukladá povinnosť ukončiť ho stálym dvojminútovým tónom sirén.”

 4. 4
  Tom says:

  Tomašovič je absolútne nekompetentný podľa všetkých mojich známych a teraz len zachraňuje situáciu. Nemôže predsa povedať a priznať, že mesto v tomto zlyhalo. Prečo keď to vedel ako prvý nedal na web (príp. FB) info, že situáciu preverujú a keď zistia čo to je dajú ďalšie info. Odľahčil by aspoň trochu tiesňové linky. Správa na stránke Trnavy bola úplne posledná zo všetkých aj to len suché konštatovanie čo sa stalo. Primátor by ho mal vymeniť, lebo to vedel ako prvý a v TT to uverejnil ako posledný. ;-)

  • 4.1
   murko says:

   “Boli sme v stálom kontakte s novinármi aj zástupcami elektrárne okamžite po zaznení poplašných sirén. Istý čas trvalo, kým sme sa dozvedeli aspoň základnú informáciu a niekto nám potvrdil, či ide o skutočný alebo len falošný poplach,” hovorí Tomašovič.

   Takze Tomasovic mal na drate 10-15 novinarov z novin, TV, rozhlasu, agentur a neviem este odkial a podla teba neinformoval? Zamysli sa kolko ludi chodi na mestsku stranku a ku kolkym ludom sa dostali informacie od mestskeho hovorcu cez vsetky tie media.

   Ja sa pytam, kolko medii, kedy a ako informovali elektrarne???

   • 4.1.1
    Tom says:

    “Takze Tomasovic mal na drate 10-15 novinarov z novin, TV, rozhlasu, agentur a neviem este odkial a podla teba neinformoval?”
    To tvrdí on, a takému neschopnému hovorcovi neverím ani slovo! Veď na TT webe napísal, že “okolo 16:30” On ani nevedel presný čas kedy sa to stalo! O 16:45.

    Asi budem musieť spraviť webovú anketu, aby ste videli čo si myslia ľudia. Ten človek už dosiahol v TT vrchol a ďalej to rozvíjať nevie. Mal by zmeniť pozíciu a načerpať nové sily, inšpiráciu a naučiť sa spisovne rozprávať. :D

    Tak nech mesto zruší web, keď tam nikto nechodí pre informácie. Zbytočne sa vyhadzujú za to peniaze. Prečo v HC mohol byť oznam červenou a podpísaný primátorom? Zamyslite sa predtým ako ho budete obhajovať.
    Mesto má informovať svojich obyvateľov aj cez svoje informačné kanály!

  • 4.2
 5. 5
  Rak says:

  Až táto debata ma konečne upokojila, Stačí označiť, kto je vinný, najlepšie toho, čo s tým nemá priamo súvislosť a problém je vyriešený., Navrhujem takto riešiť všetky problémy i ekonomickú krízu. Buď toho Tomašoviča, alebo ten je vlastne nekompetentný a príliš vyčerpaný, tak radšej niekoho z vyžších vrstiev. KDH majú Fica, Fico má Radičovú Slota Mečiara, Mečiar… tak sa najlepšie riešia na Slovensku všetky problémy

  • 5.1
   Tom says:

   Ja neriešim kto je vinný za chybu v spustení sirény, ale to neinformovanie zo strany mesta. Prečo na stránke HC alebo PN je všetko pekne vysvetlené? PN aj s popisom čo treba robiť v takých situáciách. Len v TT keď niekto poukáže na neschopnosť je hneď ukameňovaný?

   Prečo niečo podobné „super hovorca“ nedal na web aj v TT a namiesto toho sa obhajuje aký je šikovný a rýchly? Aha viem, nikto na TT web pre informácie nechodí. Koho teraz už zaujíma samochvála, že to vedel ako prvý?

   Prínosnejšie by bolo, keby spravil článok čo majú ľudia robiť, ako mesto postupuje, podľa akého plánu, kam treba ísť a pod. To sú fakt všetci zaslepení a nevidia, že mesto v tom má totálny chaos?

   • 5.1.1
    Rak says:

    Zo zákona je jednoznačne povinný informovať prevádzkovateľ – atómka. Pokiaľ viem mesto Trnava ním nie je. Ak chceme od niekoho relevantnú informovanosť o siréne a ochrane tak ja to chcem od odborníkov, nie od hovorcov mesta a obcí, či z ich internetových stránok. Ja teda nevrím tomu čo je na stránke PN. Vari nám mestá nebudú vysvetľovať únik radiácie, chrípkovú epidémiu či ekonomickú krízu? To by tam museli byť vševetkovia a to asi nemusíme. Potom nás mal hovorca informovať aj o tom, že Trnava prehrá v Moskve, mohli sme si dať v Niké dobrý typ, potom by mesto malo informovať aj o dnešnej akcii v supermarkte a o všetkom čo tu robí… Lietajú niekde kamene alebo ich niekto chce len hádzať,

    • 5.1.1.1
     Tom says:

     Zamysleli ste sa keď ste to napísali?
     Ja píšem o informovaní čo majú robiť obyvatelia mesta v prípade mimoriadnej udalosti. Alebo v atomke majú info o všetkých krytoch v regióne? Budú z atomky informovať čo majú ľudia robiť? Keď je mimoriadna udalosť tak v atomke majú iné starosti ako riešiť paniku medzi obyvateľmi. Nato je civilná o. alebo mesto (resp. obidva spoločne). A mesto TT vzhľadom na to, že poskytlo len veľmi strohú informáciu asi nemá spravený žiadny krízový plán (resp. ho nevie použiť ak existuje)ako ochrániť svojich obyvateľov.

     Nakoľko o všetkom informuje už len hovorca, tak od neho očakávam, aby na webe napísal relevantné info, aby sa predišlo panike v prípade MU. Dúfam, že taká nenastane. Je v jeho náplni práce poskytovať informácie aj pre obyvateľov. A keď tieto informácie neposkytuje, tak si neplní svoje pracovné povinnosti.

     To je pre neho taký problém napísať praktické informácie? Načo čaká, kým niekto pripraví ten plán?

     • 5.1.1.1.1
      Pietro says:

      Možno pár poznámok k diskusii. Na internetovej stránke mesta sú pre občanov sekcii „civilná ochrana“ spracované všetky informácie a sú tam dobre dlho, pod názvom „Čo by mal každý vedieť v prípade ohrozenia“.

      Čo sa týka prvotnej informácie, nielen zo zákona, ale aj z odborného a logického dôvodu je jednoznačne povinný informovať prevádzkovateľ – atómka o tom čo sa vlastne stalo, keď boli spustené sirény. Pokiaľ som zisťoval na obciach a mestách v okolí takúto overenú informáciu nedostali. Nie je nič horšie ak majú podriadené orgány v CO informovať len podľa domnienok či informácií z druhej ruky.

      Samosprávy až na základe overenej informácie o vzniknutej mimoriadnej situácii, ktorú obdržia od nadriadeného orgánu sú povinné začať s opatreniami, zvolať krízový štáb, informovať občanov o mimoriadnej udalosti i o opatreniach potrebných na ochranu osôb, zvierat a vecí v zmysle spracovanej dokumentácie mesta. Vždy je dôležité zachovať pokoj a s rozvahou počkať na overené správy, načo slúžia verejnoprávne médiá. Ak by išlo o ozajstnú výstrahu, nasledovali by ďalšie výzvy.

      • 5.1.1.1.1.1
       Tom says:

       Nakoniec vlastne píšete čo tu spomínam stále „…sú povinné začať s opatreniami, zvolať krízový štáb, informovať občanov o mimoriadnej udalosti i o opatreniach potrebných na ochranu osôb, zvierat…“.

       Vzhľadom na to, že to bol planý poplach, tak mohol „super hovorca“ využiť situáciu a namiesto tej strohej správy čo dal na web mesta spraviť aspoň odkazy na tie dokumenty. Lebo hľadať ich na neprehľadnej stránke je zdĺhavé. Mohol tiež napísať článok a pripomenúť tak občanom čo treba robiť a tiež čo robí vtedy mesto. Ak by to spravil, tak mu osobne poďakujem za skvelú prácu a označím ho za profesionála.
       Ale keď je raz nekompetentný a robí len do výšky platu, tak nech sa nečuduje, že obyvatelia ho nemajú v láske.

       • 5.1.1.1.1.1.1
        Rak says:

        Neviem, ale já to stále čakám nie od hovorcov miest, ani až tak od ich stránok. Čakám to od prevádzkovateľa, ktorému platíme nemalé prostriedky na prevenciu. Od miest, ktoré neviem či majú vôbec kvalitné merače radioaktivity veru nebudem čakať informácie o poruche v atómke či o úniku radiácie. Posunú mi len informáciu z druhej ruky. Nakoniec sa same môžu takýmto spôsobom stať šíriteľmi nepravdivej informácie a ak niekto za desať dní povie, že to bolo inak, tak vinné budú mestá a nie prevádzkovateľ. To nie je profesionálne. Profesionálne je žiadať informáciu od toho kto ju má. A to sú elektrárne.

        • 5.1.1.1.1.1.1.1
         Tom says:

         Keď už nastane mimoriadna udalosť, nezaujíma ma v akých hodnotách to je alebo nie. Zaujímam sa vtedy čo robiť, aby moje šance na prežitie boli čo najvyššie. A to by som sa mal dozvedieť od mesta, kde sú úkryty, pre koľko obyvateľov, kto ich môže využiť, akým spôsobom mesto robí evakuáciu, únikové trasy, ako chce mesto predchádzať panike a pod. Toto mi z atomky nikto nepovie (iba ak všeobecne).
         Ak Vás zaujímajú hodnoty radiácie, tak si na ne čakajte od atomákov, ale ja si budem zatiaľ intenzívne zachraňovať život.
         Už chápete čo ma zaujíma a čo očakávam, že mesto obyvateľom pripomenie? Viete kam by ste v TT mali ísť a či sa tam zmestíte? Ja to neviem. A mám obavu, že to nevie ani mesto, lebo ak by to mali, tak prečo by to preventívne po takejto udalosti nezverejnili a nepripomenuli obyvateľom?

 6. 6
  stefan b says:

  nech uz bolo , ako bolo , aspom vidite, ak by sa pripadne nejaka mimoriadna udalost stala, ze niketo nie je pripraveny a v podstate mozme byt kludny. netrapili by sme sa asi vobec. Nikto by nezareagoval a mali by sme koniec rychlejsie za sebou.
  Chaos a panika, ktora by nastala len vystihuje chapos a bordel v celom state.
  Co ste vsetci cakali, ze budete riadne informovany z rozhlasu , alebo inych medii ? Nie ste v Nemecku a pod.
  Kto tu zije cely zivot nema dovod sa tomuto cudovat.

 7. 7
  aladar says:

  Tiež si myslím, že obyvatelia boli malo informovaní!

  Pomyslel niekto na ľudí (napr.) ktorí boli vo vlaku, na rybách, na poli…
  Ti nemajú po ruke internet, rádio, obecný rozhlas….,
  preto mali úrady informovať občanov o situácii aj prostredníctvom SMS (aj keď nie každý na mobil l- niekto v okolí ho určíte ma), čo som ja osobne a ani v mojom okolí nepostrehol.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.