reklama

P. Tomašovič: mesto informovalo verejnosť najrýchlejšie, ako to bolo možné

Falošný poplach, ktorý sa spustil pravdepodobne pre zlyhanie ľudského faktora včera popoludní prostredníctvom kvílivého signálu cez sirény v okruhu viac ako 20 kilometrov od Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniach, vyvolal medzi obyvateľmi v regióne elektrárne pobúrenie.

Podľa informácií hovorcu Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Michala Hanusa na číslo 158 telefonovalo po zaznení sirén 150 vystrašených ľudí. „V stálej pohotovosti sú dve linky s číslom 158. To znamená, že ak sa chce dovolať tretí účastník, v slúchadle sa mu ozve obsadzovací tón. Koľko bolo takých, ktorí sa na 158-ku nedovolali, technicky nie je možné zistiť,“ poznamenal Hanus. Preťažená bola aj linka 112.

Ako vôbec prvý, hoci neoficiálne, informoval o udalosti tlačový tajomník mesta Trnava Pavol Tomašovič. Správu o pochybení a falošnom poplachu poskytol na základe predošlého telefonického spojenia s elektrárňou médiám. Portál trnava-live.sk zverejnil informáciu o planom poplachu takmer okamžite, približne 20 minút po tom, ako sirény stíchli.

Siréna v centre Trnavy

„Hoci ľudia vyčítajú mestu, že verejnosť nebola informovaná, opak je pravdou. Boli sme v stálom kontakte s novinármi aj zástupcami elektrárne okamžite po zaznení poplašných sirén. Istý čas trvalo, kým sme sa dozvedeli aspoň základnú informáciu a niekto nám potvrdil, či ide o skutočný alebo len falošný poplach,“ hovorí Tomašovič.

Ako upozorňuje, mestá a obce sú len podriadeným orgánom štátnych krízového štábu a nemôžu v takýchto situáciách konať a informovať svojvoľne.

Obyvatelia Trnavy sa sťažovali aj na skutočnosť, že ľudia v uliciach neboli informovaní prostredníctvom mestského rozhlasu. V Trnave, rovnako ako v ostatných väčších mestách však mestský rozhlas nie je. „Udržiavali sme rozhlas v činnosti najdlhšie z krajských miest. V súčasnosti je však takého zariadenie neefektívne, najmä na sídliskách. Vývoj ukázal, že medializácia prostredníctvom internetu, televízie, rozhlasu, novín či sociálnych sietí je podstatne efektívnejšia,“ pripomenul.

Rozhodnutie Obvodného úradu v Trnave o nespustení signálu, oznamujúceho ukončenie poplachu, považuje Tomašovič za správne. „Predstavte si, že 10 – 20 minút po ukončení zvuku sirén by sa spustili znova. Vyvolalo by to len ďalšie obavy a strach,“ myslí si.
Navyše, ako upozornil prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner, v prípade falošného polachu zákon neukladá povinnosť ukončiť ho stálym dvojminútovým tónom sirén.

Pre mesto bolo prvým a základným signálom, že v tomto prípade ide len o falošný poplach, mlčanie systému HADOS.

Systém HADOS slúži na vyrozumenie vybraných právnických osôb a jednotlivcov, orgánov štátnej správy, samosprávy, Ozbrojených síl SR, civilnej ochrany obyvateľstva a policajných zložiek. Na meste sú varovným systémom informovaní na nebezpečenstvo radiačného poplachu napríklad aj služobné mobilné telefóny primátora, náčelníka mestskej polície, pracovníkov útvaru civilnej ochrany a podobne. „Po tom, ako sme si preverili, že HADOS je nečinný a v elektrárňach potvrdili, že ide o falošný poplach, informovali sme okamžite tlačené aj elektronické médiá,“ doplnil vedúci kancelárie primátora.

Ulož ako PDF
Napísal 18. augusta 2011 12:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “P. Tomašovič: mesto informovalo verejnosť najrýchlejšie, ako to bolo možné”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.