reklama

Radiačné sirény mala spustiť chyba pracovníka

Približne o 16. 40 hodine v stredu 17. augusta vystrašil obyvateľov Trnavy a okolia zvuk tzv. radiačných sirén. Tie sa spúšťajú v prípade ohrozenia obyvateľstva radiáciou.

Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií radiačný poplach bol spustený pri simulácii zadaním nesprávneho príkazu zodpovedného pracovníka. Elektráreň v Bohuniciach má vydať k udalosti oficiálnu správu.

„Podľa predbežných informácií, ktoré si mesto vyžiadalo ihneď po spustení poplachu od zástupcov elektrárne, za chybou stojí ľudský faktor,“ uviedol vedúci kancelárie primátora mesta Trnava Pavol Tomašovič.

Trnava je od elektrárne v Jaslovských Bohuniciach vzdialená vzdušnou čiarou približne 15 kilometrov

Podľa našich informácií sa poplach spustil aj v Hlohovci, Piešťanoch a ďalších obciach v asi tridsaťkilometrovom okruhu od elektrárne Jaslovské Bohunice. Celkovo sa mohlo kolísavým zvukom rozozvučať viac ako 300 sirén.

Nepríjemný, hlasný a veľmi netypický zvuk sirén vystrašil a zneistil množstvo ľudí.

V priestoroch atómovej elektrárne v súčasnosti prebieha odstávka. S ňou sú spojené viaceré skúšky technológií, vrátane bezpečnostných. Systém, ktorý spôsobil falošný poplach, dodáva elektrárňam externá firma.

18:19 hod.:
Doplnené o stanovisko hovorkyne Slovenských elektrární Jany Burdovej:
„Pri modernizácii systému varovania a vyrozumenia, ktorý zahŕňa 330 sirén v okruhu 21 kilometrov od Jaslovských Bohuníc, došlo k chybnému prepojeniu. Vedenie Slovenských elektrární čaká vysvetlenie od dodávateľa prác.“


Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2011 17:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Radiačné sirény mala spustiť chyba pracovníka”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.