reklama

800. výročie prvej písomnej zmienky si pripomenie mesto slávnostným koncertom v Katedrále

Slávnostný koncert Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala sa pri príležitosti 800. výročia prvej písomnej zmienky o Trnave uskutoční v sobotu 10. septembra o 20. hodine v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.
V interpretácii tohto hudobného telesa, ktoré patrí k najlepším v oblasti klasickej hudby na Slovensku, zaznejú Malá nočná hudba W. A. Mozarta, Simple Symphony od B. Brittena a Serenáda pre sláčikový orchester A. Dvořáka.

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Foto: filharmonia.sk

Pri zrode Slovenského komorného orchestra v roku 1960 stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Pod jeho vedením sa orchester sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Odborná kritika vyzdvihovala najmä prepracovanú frázu a mäkký farebný zvuk. Ťažiskom repertoáru telesa bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia, vrátane množstva premiér slovenských a zahraničných skladateľov.

Nasledovníkom majstra Warchala sa stal v roku 2001 sliezsky rodák Ewald Danel. Repertoárové ťažisko telesa sa od tých čias jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia.

Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie, účinkovania na festivaloch a koncertných turné v zahraničí orchester uskutočňuje mnohé mimoriadne zaujímavé projekty. Objavil pre slovenské publikum viacero doteraz na Slovensku neuvedených diela svetových autorov a významnou mierou sa podieľa aj na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby.

Slovenský komorný orchester koncertoval na prestížnych svetových pódiách v Európe, severnej a južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti – Vladimír Spivakov, Tabea Zimmermann, Miklós Perényi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean Pierre Rampal, Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, Francois Leleux, František Heran, Bernard Soustrot, Guy Touvron a mnohí iní.

(tlačová správa mesta Trnava)


Ulož ako PDF
Napísal 10. septembra 2011 9:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.