reklama

Deti z Trnavčeka v predvečer Lucie vymetali námestie, aby ho ochránili od zlých duchov

V predvečer sviatku „najväčšej bosorky“ – Lucie – pripravil Detský folklórny súbor Trnavček pod vedením Ivony Táčovskej v spolupráci s organizátormi Vianočných trhov tradičné vymetanie Trojičného námestia.


Deti z Trnavčeka pod vedením I. Táčovskej (na snímke vpravo)

Približne tri desiatky dievčat, odetých v bielych plachtách s tvárami zakrytými múkou, vymetali v súlade s tradíciami kúty námestia pomocou pierok a potierali okolidúcich cesnakom, aby ich tak ochránili od zlých duchov. Tento rituál má odohnať všetko zlo a choroby.

Podľa ľudových tradícií je 13. december najvýznamnejším dňom stríg. Legenda hovorí, že Lucii už ako kresťanke vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej krásne oči. Lucia si oči vylúpila a poslala svojmu ženíchovi. Panna Mária ju za to odmenila novými, ešte krajšími očami.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2011 10:23. Článok je zaradený do rubriky: ● VIANOČNÉ TRHY 2011, Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.