reklama

Deti z Trnavčeka v predvečer Lucie vymetali námestie, aby ho ochránili od zlých duchov

V predvečer sviatku „najväčšej bosorky“ – Lucie – pripravil Detský folklórny súbor Trnavček pod vedením Ivony Táčovskej v spolupráci s organizátormi Vianočných trhov tradičné vymetanie Trojičného námestia.


Deti z Trnavčeka pod vedením I. Táčovskej (na snímke vpravo)

Približne tri desiatky dievčat, odetých v bielych plachtách s tvárami zakrytými múkou, vymetali v súlade s tradíciami kúty námestia pomocou pierok a potierali okolidúcich cesnakom, aby ich tak ochránili od zlých duchov. Tento rituál má odohnať všetko zlo a choroby.

Podľa ľudových tradícií je 13. december najvýznamnejším dňom stríg. Legenda hovorí, že Lucii už ako kresťanke vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej krásne oči. Lucia si oči vylúpila a poslala svojmu ženíchovi. Panna Mária ju za to odmenila novými, ešte krajšími očami.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2011 10:23. Článok je zaradený do rubriky: ● VIANOČNÉ TRHY 2011, Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.