reklama

Malé Lucie vymetali námestie. Od Trnavčanov zaháňali choroby a zlých duchov

Trinásty december na Luciu je najvýznamnejším dňom stríg. Preto v predvečer Lucie pomohli zahnať zlých duchov a choroby obyvateľom Trnavy a návštevníkom Vianočných trhov na Trojičnom námestí členovia Detského folklórneho súboru Trnavček.

Tri desiatky účinkujúcich v utorok večer najprv predviedli na pódiu pekný kultúrny program, aby sa po ňom mohli medzi ľudí rozbehnúť malé Lucie zaodeté v bielych plachtách s pierkami v rukách.

Ich prvou úlohou bolo povymetať vianočný stromček a Betlehem, hneď potom sa vybrali medzi ľudí poometať z kabátov, rúk a tvárí všetko zlé.

Kto mal odvahu, okoštoval dievčatami ponúknutý cesnak, ktorý odoženie všetko zlé zvnútra.


Súbor Trnavček sa Vianočných trhoch 2016

Podľa ľudových tradícií je 13. december najvýznamnejším dňom stríg.

Legenda hovorí, že Lucii už ako kresťanke vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej krásne oči. Lucia si oči vylúpila a poslala svojmu ženíchovi. Panna Mária ju za to odmenila novými, ešte krajšími očami.

Podujatie pripravil Detský folklórny súbor Trnavček pod vedením Ivony Táčovskej v spolupráci s organizátormi Vianočných trhov.

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2016 9:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.