reklama

Dobrofest sa uskutoční začiatkom júna, poslanci odsúhlasili predložený projekt

Poslanci mestského zastupiteľstva v utorok definitívne schválili konanie 19. ročníka hudobného festivalu Dobrofest 2012. Podujatie sa uskutoční 2. a 3. júna v priestoroch Mestského amfiteátra v Trnave.

Mesto podporí festival sumou 15-tisíc eur z vlastného rozpočtu.

Dramaturgickú stránku Dobrofestu bude mať pod patronátom Trnavčan a úspešný slovenský country hudobník Allan Mikušek. Festival by sa mal vrátiť k pôvodným koreňom. Má odkazovať na pamiatku vynálezcu rezofonickej gitary – dobro, Johna Dopyeru, rodáka z Dolnej Krupej.

Zoznam interpetov tiež poukazuje na skutočnosť, že organizačný štáb sa chce zamerať na prezentáciu country hudby, folku, bluegrassu či hry na rezofonickú gitaru tak, ako boli fanúšikovia týchto žánrov zvyknutí v minulosti. Experimenty s inými hudobnými žánrami, ktoré hudobná verejnosť neprijala, sa na tohtoročnom Dobrofeste opakovať nebudú.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj predbežný zoznam interpretov júnového festivalu: Wabi Daněk, Veslári, Allan Mikušek & AM Band, Váh River Band, Natália Mikušková so skupinou a Zuzana Smatanová.


Archívna snímka z Dobrofestu 2007

Plánované zmeny chceme preniesť hlavne do roviny programovej a to hudobnými zoskupeniami, ktoré svojou hudbou prekračujú hranice žánrov, vekové hranice ľudí, ktorí ju počúvajú, či hranice krajín. Hlavnými cieľmi 19. ročníka festivalu Dobrofestu zostávajú podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch vzdanie pocty slovenskému rodákovi Johnovi Dopyerovi, vynálezcovi rezofonickej gitary, podpora a skvalitňovanie regionálnej i celoslovenskej hudobnej kultúry. Dominujúcou myšlienkou Dobrofestu zostáva aj naďalej pojem ‚dobra‘ v tom najširšom význame slova, čo dáva celému festivalu nielen hudobný, ale aj duchovný rozmer. V neposlednom rade chceme prostredníctvom festivalu propagovať aj mesto Trnava,“ uvádza materiál predložený poslancom mestského zastupiteľstva organizačným štábom. Koordinátorom Dobrofestu je Peter Cagala z mestského úradu. V prípravnom výbore budú okrem spomínaného Allana Mikušeka aj Marián Remenár, Zuzana Jedličková a Dália Šaškovičová.

Pochybnosti nad podporou festivalu zo strany mesta vyjadril pred hlasovaním poslanec Martin Viskupič.

Myslím si, že Dobrofest už dostal v minulosti viacero príležitostí na oživenie, ale tieto pokusy neboli úspešné. Obávam sa, že sa iba snažíme vykopať mŕtvolu,“ podotkol, poukazujúc na nízku návštevnosť ostatných ročníkov Dobrofestu.

Viceprimátor Bystrík Stanko vo svojom vystúpení predniesol, že je úlohou mesta podporovať menšinové žánre, medzi ktoré patrí aj country hudba. „Koncerty a festivaly komerčného charakteru organizujú súkromné firmy. Ak menšinové žánre nepodporí mesto, tak festivaly tohto druhu nebudú existovať,“ pripomenul.

Podobný názor vyjadril aj poslanec Matej Lančarič: „Myslím si, že rozdeľovanie peňazí podľa návštevnosti nie je správne. Koncerty vážnej hudby alebo iných menšinových žánrov nedosahujú vysokú návštevnosť, ale majú svoj okruh priaznivcov a často dosahujú vysokú kultúrnu úroveň. Inokedy návštevnosť podujatia výrazne ovplyvní napríklad počasie.“

Doteraz posledný Dobrofest sa uskutočnil v roku 2010 po dvojročnej pauze. Do roku 2008 sa konal festival každý rok.

Ulož ako PDF
Napísal 15. februára 2012 1:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dobrofest sa uskutoční začiatkom júna, poslanci odsúhlasili predložený projekt”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.