reklama

Dobrofest sa uskutoční začiatkom júna, poslanci odsúhlasili predložený projekt

Poslanci mestského zastupiteľstva v utorok definitívne schválili konanie 19. ročníka hudobného festivalu Dobrofest 2012. Podujatie sa uskutoční 2. a 3. júna v priestoroch Mestského amfiteátra v Trnave.

Mesto podporí festival sumou 15-tisíc eur z vlastného rozpočtu.

Dramaturgickú stránku Dobrofestu bude mať pod patronátom Trnavčan a úspešný slovenský country hudobník Allan Mikušek. Festival by sa mal vrátiť k pôvodným koreňom. Má odkazovať na pamiatku vynálezcu rezofonickej gitary – dobro, Johna Dopyeru, rodáka z Dolnej Krupej.

Zoznam interpetov tiež poukazuje na skutočnosť, že organizačný štáb sa chce zamerať na prezentáciu country hudby, folku, bluegrassu či hry na rezofonickú gitaru tak, ako boli fanúšikovia týchto žánrov zvyknutí v minulosti. Experimenty s inými hudobnými žánrami, ktoré hudobná verejnosť neprijala, sa na tohtoročnom Dobrofeste opakovať nebudú.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj predbežný zoznam interpretov júnového festivalu: Wabi Daněk, Veslári, Allan Mikušek & AM Band, Váh River Band, Natália Mikušková so skupinou a Zuzana Smatanová.


Archívna snímka z Dobrofestu 2007

Plánované zmeny chceme preniesť hlavne do roviny programovej a to hudobnými zoskupeniami, ktoré svojou hudbou prekračujú hranice žánrov, vekové hranice ľudí, ktorí ju počúvajú, či hranice krajín. Hlavnými cieľmi 19. ročníka festivalu Dobrofestu zostávajú podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch vzdanie pocty slovenskému rodákovi Johnovi Dopyerovi, vynálezcovi rezofonickej gitary, podpora a skvalitňovanie regionálnej i celoslovenskej hudobnej kultúry. Dominujúcou myšlienkou Dobrofestu zostáva aj naďalej pojem ‘dobra’ v tom najširšom význame slova, čo dáva celému festivalu nielen hudobný, ale aj duchovný rozmer. V neposlednom rade chceme prostredníctvom festivalu propagovať aj mesto Trnava,” uvádza materiál predložený poslancom mestského zastupiteľstva organizačným štábom. Koordinátorom Dobrofestu je Peter Cagala z mestského úradu. V prípravnom výbore budú okrem spomínaného Allana Mikušeka aj Marián Remenár, Zuzana Jedličková a Dália Šaškovičová.

Pochybnosti nad podporou festivalu zo strany mesta vyjadril pred hlasovaním poslanec Martin Viskupič.

Myslím si, že Dobrofest už dostal v minulosti viacero príležitostí na oživenie, ale tieto pokusy neboli úspešné. Obávam sa, že sa iba snažíme vykopať mŕtvolu,” podotkol, poukazujúc na nízku návštevnosť ostatných ročníkov Dobrofestu.

Viceprimátor Bystrík Stanko vo svojom vystúpení predniesol, že je úlohou mesta podporovať menšinové žánre, medzi ktoré patrí aj country hudba. “Koncerty a festivaly komerčného charakteru organizujú súkromné firmy. Ak menšinové žánre nepodporí mesto, tak festivaly tohto druhu nebudú existovať,” pripomenul.

Podobný názor vyjadril aj poslanec Matej Lančarič: “Myslím si, že rozdeľovanie peňazí podľa návštevnosti nie je správne. Koncerty vážnej hudby alebo iných menšinových žánrov nedosahujú vysokú návštevnosť, ale majú svoj okruh priaznivcov a často dosahujú vysokú kultúrnu úroveň. Inokedy návštevnosť podujatia výrazne ovplyvní napríklad počasie.”

Doteraz posledný Dobrofest sa uskutočnil v roku 2010 po dvojročnej pauze. Do roku 2008 sa konal festival každý rok.

Ulož ako PDF
Napísal 15. februára 2012 1:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “Dobrofest sa uskutoční začiatkom júna, poslanci odsúhlasili predložený projekt”

 1. 1
  Jarek says:

  Môžu sa snažiť koľko len chcú. Ale starý dobrý Dobrofest nám už nikdy nikto nevráti :(

 2. 2
  Roman Áč says:

  Jarek to máš asi pravdu…
  Osobne som strávil s Dobrofestom ako člen štábu 7 rokov a zúčastnil som sa vlastne asi všetkých ročníkov. Bol som pri ňom aj do predposledného ročníka a sám priznávam že tie 90-te roky boli najlepšie.Neskôr proste ľudia chodili menej a menej a podľa mňa bolo najlepšie to skončiť, ako pripustiť to , že sa z Dobrofestu stane totálne komerčný festival, resp. jarmok, ktorý nemá s pôvodnou myšlienkou nič spoločné.
  Som rád za každú kultúrnu akcie v Trnave, ale nemôžem sa stotožniť s tým, že niekto dehonestuje meno festivalu, ktorý vo svete niečo znamenal a niekoľkoročnú prácu mnohých dobrovolníkov, ktorý na tom robili.Jediné štastie je, že John Dopyera nie je pochovaný, ale jeho ostatky sú rozprášené v jednom jazere v Oregone, pretože keby videl tento paškvil, tak by sa v hrobe obracal.Program tohto, nechcem to ani nazvať Dobrofestom je hudobný miš maš a ne je tam ani jedna kapela , ktorá má v základnej zostave nástroj dobro.Načo potom organizátori odkazujú na pôvodnú myšlienku o ktorej pravdepodobne nemajú ani šajnu…
  Inak nič proti vystupújucim kapelám, ktoré za to samozrejme nemôžu!

  Roman Áč

 3. 3
  marcel brixy says:

  Romane musím s Tebou jen a jen souhlasit, zažil jsem Dobrofest v polovině devadesátých let a mohl jsem díky festivalu poznat osobně ty největší hráče na dobro a resophonickou kytaru. ať už to byl Jerry Douglas, Robert Tut Taylor, Sally VanMeter,Duo Juha Kartanen,Luboš Novotný,Henrich Novák. Peter Bonzo Radványi a mnoho dalších (a tito všichni se sešli během jediného ročníku, myslím 95). m\slím že toto se již nikdy nepodaří a je to obrovská škoda. Dobrofest měl celosvětově uznávané jméno nejen mezi fanoušky ale i mezi špičkovými muzikanty kteří, si pokládali za čest být pozváni. Pamatuji si tu skvělou atmosféru která panovala nejen mezi muzikanty ale i mezi pořadateli, bylo vidět že to děláte s plným nasazením a s láskou a nejen jako prostý byznys. Přál bych Dobrofestu nalézt znovu svoji tvář a návrat na příčku kterou si právem zaslouží. Doufejme že se to jednou podaří.

 4. 4
  jaro says:

  Zatiaľ som z účinkujúch postrehol iba jediné meno aj to z Faceboku Henrich Novák hrajúci na Dobro a prezentujúci Dobro dlhé roky v USA. Ostatní, neviem, no nemám nejaké poznatky o tom, že by s nimi hral nejaký dobrista. Neznamená to, že na Slovensku už žiadny neexistuje ja poznám ešte min. štyroch, no tých v tom čiastočne uvedenom programe nevidím, lebo čo by človek nechcel na Dobro sa dá hrať aj ako na sólový nástroj. Takže oslava nástroja Dobro ako vynález slovenského emigranta v USA má podľa programu už malé trhliny a to sa ešte chce Dobrofest vrátiť ku koreňom, len neviem k akým? lebo od 2008 sa vzdialil asi na 5 svetelných rokov. Aké predpoklady a Vaše požiadavky musí mať kapela hrajúca s dobrom uvedený menšinový žáner?

  Cez to všetko však prajem koordinátorom a organizátorom veľa zdaru a predovšetkým počasie, ktoré je podstatné aby sa niečo takéto udialo a predpokladám, že neskončí festival Dobrofest 2012 v tabuľkách záverečnej finančnej správy pre poslancov mestského zastupiteľstva s titulom,, bol,, a čo si odtiaľ návštevník a poslucháč odniesol už nikoho zaujímať nebude.

 5. 5
  gugo says:

  že sa na to nevyserete o niečo bojovať v našom nekrestansky krestanskom mestečku, šak tu su neni ani verejne hajzle a nie ešte festival, spravili ste si svoj festival na kosodrevine ktory je dobry a toho sa držte a vykašlite sa na Trnavských černoprdelníkov. s pozdravom gugo

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.