reklama

Hudobný festival Dobrofest potrvá dva dni. Brány otvorí už 2. júna

Devätnásty ročník medzinárodného hudobného festivalu Doborfest je venovaný pamiatke Johna Dopyeru (1893 — 1988), slovenskému rodákovi pochádzajúceho z trnavského regiónu — vynálezcovi rezofonickej gitary dobro.

Festival sa uskutoční v priestoroch Mestského amfiteátra počas víkendu 2. a 3. júna 2012.

Hlavným cieľom 19. ročníka festivalu je podľa členov organizačného štábu podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch vzdať hold slovenskému rodákovi Johnovi Dopyerovi, ale aj podpora a skvalitňovanie regionálnej i celoslovenskej hudobnej kultúry. Dominujúcou myšlienkou DobroFestu zostáva i naďalej pojem „dobra“ v tom najširšom význame slova, čo dáva celému festivalu nielen hudobný, ale i duchovný rozmer, propagácia mesta Trnava a jeho partnerov prostredníctvom festivalu.

V trnavskom afiteátri vystúpia country speváčka Natália Mikušková, pesničkár Wabi Daněk, Trnavčan Allan Mikušek, piešťanskí Váh River Band, country skupina Veslári a populárna slovenská speváčka Zuzana Smatanová.

Jednodňová vstupenka stojí 5 eur, za dvojdňový lístok zaplatíte 8 eur. Vstupenky sú k dispozícii v informačnej kancelárii pod mestskou vežou, predaj bude prebiehať aj v pokladni amfiteátru.

Dramaturgiu ročníka 2012 vytvoril známy spevák a hudobník Allan Mikušek. Žánrovo sa bude niesť prevažne v duchu country hudby. Radi by sme však pritiahli všetky generácie. To ako sa nám to podarí a či zmeny prinesú úspech bude rozhodujúce pre budúcnosť tohto jedinečného festivalu,“ konštatujú členovia organizačného štábu.

V roku 2009, po nie veľmi úspešných posledných ročníkoch festivalu, sa vedenie mesta na Mestskom zastupiteľstve mesta Trnava rozhodlo, že Dobrofest musí prejsť takou zmenou, aby sa mu aspoň čiastočne prinavrátila úspešnosť prvých ročníkov a aby boli finančné prostriedky vynaložené na festival úmerne k počtu návštevníkov.

Nový organizačný štáb tak stál pred náročnou úlohou. Festival bol financovaný prevažne z peňazí mesta, no návštevnosť platených koncertov spadajúcich pod Dobrofest bola veľmi nízka. Predchádzajúci organizačný štáb sa novom „facelifte“ festivalu nechcel podieľať, no nesporne sa o to v minulosti snažil, keďže na festivale vystupovali aj také hudobné osobnosti, ktoré s rezofonickou gitarou Dobro mali pramálo spoločné a mali za úlohu pritiahnuť širšie obecenstvo.
Zásadnou výzvou bolo vynaložené finančné prostriedky využiť zmysluplne a s ohľadom na prospech predovšetkým pre obyvateľov mesta Trnava. Samozrejme sme si uvedomovali jedinečnosť  festivalu a vynálezu Johna Dopyeru, avšak ani po 18. ročníkoch sa festival nedokázal etablovať natoľko aby pritiahol dostatok návštevníkov nielen z Trnavy, ale aj zo širokého okolia napriek faktu, že na festivale vystupovali ozajstní velikáni zo zahraničia
,“ konštatuje sa v sprievodnej správe organizátorov festivalu.

Festivalový ročník 2010 bol spoplatnený na trnavské publikum relatívne vysokým vstupným. Napriek tomu sa zo vstupného vyzbieralo takmer štvornásobne viac ako tomu bolo v roku 2008. A to aj napriek tomu, že mesto investovalo do podujatia o 100 000 Sk menej ako dva roky predtým.

Podarilo sa pritiahnuť zaujímave hudobné skupiny, mladú generáciu návštevníkov, či zaujímavé sprievodné podujatia, bolo to však na úkor spomienky na Johna Dopyeru a jeho vynálezu,“ uzatvára hodnotiaca správa histórie ostatných festivalových ročníkov.

Ulož ako PDF
Napísal 16. mája 2012 9:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Hudobný festival Dobrofest potrvá dva dni. Brány otvorí už 2. júna”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.