reklama

Spartakovská rodina sa navždy rozlúčila s Ladislavom Kunom

Tritisíc fanúšikov sa prišlo v sobotu 18. februára pokloniť pamiatke zosnulej legendy trnavského a československého futbalu Ladislavovi Kunovi (3. 4. 1947 – 1. 2. 2012).

Na slovenské pomery nevídanú pietnu spomienku zorganizoval FC Spartak Trnava, klub, ktorého bol Ladislav Kuna prezidentom, v jeho drese získal päť majstrovských titulov a prežil tu najkrajšie chvíle svojej jedinečnej futbalovej kariéry.

Pamiatku futbalového elegána si prišlo na Štadión Antona Malatinského uctiť aj množstvo osobností verejného života, vrátane prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika či primátora mesta Trnava Vladimíra Butka. Pozdravný list, ktorý prečítal moderátor podujatia a dlhoročný Kunov osobný priateľ Karol Polák, poslal prezident republiky Ivan Gašparovič. Verejnú rozlúčku sledovala v čestnej lóži aj manželka a synovia Ladislava Kunu.

Bol veľkou osobnosťou československého futbalu. Spartak bol jeho srdcovou záležitosťou, aj preto mu zostal verný po celý život. Ladislava Kunu charakterizovala vynikajúca herná technika, elegantný štýl, slušnosť a húževnatosť. Bol mozgom a dušou Spartaka, skutočným kráľom, za vlády ktorého narástli andelom krídla a získali päť majstrovských titulov. Vyjadrujem mu hlbokú vďaku a úctu,“ napísal slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Len s ťažkosťami skrývajúc dojatie sa tribúnam prihovoril aj trnavský primátor Vladimír Butko. „Pána Kunu si pamätám ako hráča so vztýčenou hlavou, s absolútnym prehľadom na ihrisku a krásnymi výskokmi, spomínam si na jeho dlhý kapitánsky krok. S týmito spomienkami žijem štyridsať rokov. Bílý andel odletel, ale zostal medzi nami. Želám Spartaku, aby jeho prístup k hre zostal medzi mladými spartakovskými nádejami. Lacko Kuna, česť Tvojej pamiatke. Ďakujem.“

VIDEO:

V krátkych príhovoroch vyjadrili úctu zosnulej legende aj prezident SFZ Ján Kováčik, člen predstavenstva FC Spartak Dušan Guľáš a šéf fanklubu Marián Galbavý.

Odišla veľká osobnosť, dobrý a čestný chlap. Ľudia si budú Ladislava Kunu ctiť naveky, vždy bol veľmi rešpektovanou osobnosťou. Už dnes je isté, že Ladislav Kuna bude členom pripravovanej siene slávy Slovenského futbalového zväzu,“ vyhlásil zväzový šéf J. Kováčik.

Podľa Dušana Guľáša pre klub nebude jednoduché zaplniť prázdne miesto po Ladislavovi Kunovi. „Bol vždy odhodlaný, čestný a korektný. Lacko, ďakujeme Ti za všetko, a dúfam, že sa na nás občas pozrieš a budeš nám držať palce. Verím, že Ťa nesklameme,“ odkázal pozerajúc hore do oblakov.“

Legendy neumierajú, ale zostávajú v našich srdciach, povedal v príhovore Marián Galbavý. „Legendy aj inšpirujú, odovzdávajú odkaz. Verím, že aj ďalší hráči Spartaka sa budú inšpirovať nielen Tvojim futbalovým umením, ale najmä srdcom a čestnosťou. Nosil si Spartak vo svojom srdci, a my si uchováme v našich srdciach spomienku na Teba,“ odkázal.

Spomienku na Ladislava Kunu vyjadril aj prostredníctvom motlidby jeho osobný priateľ, dekan farnosti v Modranke Alojz Lackovič. Ako poznamenal, pán Kuna bol pre mnohých vzorom, akými boli viaceré iné športové osobnosti svetového formátu. Jožka Černý, známy ľudový spevák z Moravy sa prišiel do Trnavy rozlúčiť s obľúbenou piesňou Ladislava Kunu Když sem šel z Hradišťa.

V závere vystúpili na zelený trávnik Štadióna Antona Malatinského trnavské legendy a bývalí Kunovi spolubojovníci z najslávnejšej spartakovskej éry. Adamec, Jarábek, Geryk, Štibrány, Švec, Keketi, Fandel, Majerník, Brunovský, Božik, Dobiaš a ďalší, odetí v retrodresoch pripomínajúcich zlatý vek trnavského futbalu, sa poklonili pamiatke Ladislava Kunu a na záver dôstojnej a vkusnej spomienky vypustili z rúk symbolické biele holubice.

K modrej oblohe zároveň vyletelo z rúk mladých futbalových nádejí aj 300 balónov s číslom 9. Práve deviatku na drese nosil po celý čas Ladislav Kuna, a na jeho počesť klub rozhodol, že toto číslo navždy vyradí z A-tímu. Hold legendárnemu hráčovi vyjadrí klub aj pomenovaním južnej tribúny, ktorá bude niesť meno futbalového velikána.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 18. februára 2012 17:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spartak Trnava, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.