reklama

Protest Gorila prilákal do centra Trnavy 250 ľudí

Protestu Gorila sa v piatok na Trojičnom námestí zúčastnilo približne 250 Trnavčanov. Za organizátorov rečnili Mojmír Kovář, aktivista Jozef Kozoň, Dominik Katona a Ladislav Krnáč.

Pri mikrofóne sa vystriedalo aj zopár ľudí z publika, medzi nimi aj Marián Mišún z nacionalistického hnutia Naše Slovensko. Podporiť ho prišlo aj ďalších asi 50 prívržencov hnutia.

Nie sme žiadna politická strana. Členovia politických strán, ktorí na Slovensku vládnu, sú zločinci. Je ich päťtisíc a rozkazujú piatim miliónom. To jednoducho nie je možné,“ vyhlásil bývalý poslanec československého Federálneho zhromaždenia v rokoch 1989-90 Mojmír Kovář. „Bol som pri tom, keď bola z ústavy vypustená vedúca úloha Komunistickej strany. Dnes je situácia taká, že na Slovensku vládne vedúca úloha parlamentných strán. Zhlukujú sa tu všelijakí šuplikanti a robia z občanov otrokov. To je neprípustné,“ dodal Kovář a pripomenul, že Gorila je podľa jeho slov duchovným a morálnym problémom, nie vecou peňazí.


Organizátori protestu slovami Dominika Katonu poukázali na potrebu zavedenia priamej demokracie na Slovensku. Požadujú napríklad, aby zmeny v ústave mohli byť realizované výlučne iba prostredníctvom referenda, aby poslanci boli volení v jednomandátových obvodoch ako fyzické osoby, pričom stranícke kandidátky sú neprístupné, cez priamu demokraciu chcú nastoliť právo odvolávať volených zástupcov kedykoľvek v priebehu ich mandátu. Voliči musia mať podľa Katonu tiež mať právo vyvolať referendum o akejkoľvek otázke.

Prostredníctvom petície Za lepšie Slovensko žiadame prezidenta Slovenskej republiky, aby sa zúžila trestnoprávna imunita poslancov národnej rady len na hlasovanie a výroky v NR SR, žiadame zaviesť protikorupčné opatrenia, znížiť zákonom stanovený počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda zo súčasných 350-tisíc na 150-tisíc, rovnako žiadame zrušiť minimálnu potrebnú účasť pre platnosť referenda z 50 percent na nula percent. Na záver – chceme dosiahnuť, aby výsledky referenda mali silu ústavného zákona, ktorý bude možné zmeniť len ďalším hlasovaním v referende,“ zhrnul požiadavky organizátorov protestu Gorila D. Katona.Od aktuálnej politickej situácie sa téma protestu občas zvrtla aj úplne inde – hovorilo sa včelároch, cyklotrasách alebo spaľovni v Smoleniciach.

Podľa viacerých názorov prítomných protest nemal čím zaujať pre absenciu jasne a zrozumiteľne prezentovaných myšlienok. „Neviem, o čom to dnes je. Prišla som podporiť myšlienky, ktoré zaznievali v Bratislave, ale toto je slabota,“ konštatovala tridsiatnička Marika.

Podobný názor mali aj ďalší z prizerajúcich. „Zaznelo tu veľa slov, ale nejako sa organizátorom vymkla ústredná téma. Celý protest je taký nesúrodý a bez koncepcie. Jednoducho tomu chýba šťava,“ konštatoval päťdesiatnik Štefan.

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2012 19:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Protest Gorila prilákal do centra Trnavy 250 ľudí”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.