reklama

V Trnave ubudlo v ostatných štyroch rokoch 150 stromov

V rokoch 2008 až 2011 bolo na území mesta vyrúbaných 877 stromov. V rovnakom období ich bolo vysadených len 727. V priebehu štyroch rokov tak ubudlo v Trnave najmenej 150 dospelých stromov.

Ľudia alebo firmy najčastejšie žiadajú o výrub pre nekoncepčnú až chaotickú výsadbu, zlý zdravotný stav drevín či narúšanie stability objektov koreňovými sústavami stromov.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Mnohé dnes už vyrúbaných stromov vytvárali nehygienické podmienky pre obyvateľov domov, zvyšovali vlhkosť a neprimerane tienili. Značné percento stromov, na ktoré bol povolený výrub, indikovali prestárnutie a zlý zdravotný stav,” vysvetľuje vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.

Nelichotivú štatistiku klesajúceho počtu stromov v meste chce trnavská samospráva zvrátiť.

Trend vyššieho počtu výrubov v porovnaní s novou výsadbou nie je možné udržiavať dlhodobo. Pripravujeme viaceré opatrenia, aby sa situácia otočila,” naznačuje.

Podľa Tomašoviča mesto musí napríklad prísnejšie posudzovať žiadosti developerov v otázke zelene, nutné je tiež zvýšenie financií na výsadbu nových stromov v mestskom rozpočte. Snahou je tiež vytvoriť nové lokality lesoparkového typu s mohutnejšou výsadbou stromov.

Chceme tiež vytvoriť tradíciu, aby po každom mestskom poslancovi zostal za každý rok vo funkcii jeden novovysadený strom. Takýmto spôsobom by nad rámec bežnej výsadby pribudlo v Trnave každé štyri roky viac ako 120 stromov. S viacerými poslancami som na túto tému už rozprával a k návrhu sa postavili pozitívne.”

Podľa štatistík vedených Odborom územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave v rokoch 2008 – 2011 bolo okrem 727 stromov vysadených na území mesta tiež 13-tisíc kusov kríkov, 8-tisíc trvaliek a 10-tisíc metrov štvorcových trávnika.

Ulož ako PDF
Napísal 6. apríla 2012 10:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

2 komentáre pre “V Trnave ubudlo v ostatných štyroch rokoch 150 stromov”

 1. 1
  jojo says:

  najmutnejsie na tom je, ze velky pocet tychto stromov nevyrubalo mesto samo od seba ale na ziadosti ludi, ktorym raz vadi ze je strom vysoky, raz tieni, raz je to najsilnejsi alergen na svete a pritom nie vzdy to tak je. Smutne je ze uz nie moc dobre zivotne prostredie si nicime a devastujeme sami. Spoliehat sa na mesto, ktore namiesto stromov vysadza tie metly co nedaju ani tien ani nic sa neda. Je to skoda.
  U nas tiez tento tyzden bude konanie o vyrube. lebo susede na tretom poschodi vadia stromy…

  • 1.1
   Alica says:

   Nehovoriac o tom, že veľa ľudí preferuje stále len betónovanie a betónovanie. Najradšej by boli, keby nebola žiadna zeleň, žiadne blato a “žiadne alergény”. Chodia tu všetci jak stádo. Stačí sa pozrieť na vyšliapaný staničný park a to sú tam chodníky aj šírky 4m. Nehovoriac o parku na námestí SNP. Bývam tu a je to katastrofa, a ešte sa nájdu hlupáci, čo by to chceli zabetónovať. Však už v našom meste nie je poriadneho parku!!! A každý chodí po tráve, len aby si skrátil 5 krokov. ZOBUDTE SA!!! Ako to tu vyzerá??? ale aj tak je to asi všetko len o výchove a pohodlnosti tupcov. Mesto sa minulý rok pokúsilo dvakrát obnoviť trávu na SNP a vždy niekto zábrany vytrhol a polámal. Ničoho si nevážime a tak sa aj prezentujeme. FUJ

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.