reklama

Trend úbytku stromov z územia mesta pokračoval aj v minulom roku

V roku 2012 pribudlo na území mesta Trnava 103 nových stromov. Naopak, vyrúbaných bolo 487 stromov.

Podľa informácií Ing. Jarmily Garaiovej z odboru územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave mesto vlani vysadilo takmer štyritisíc kríkov a asi 23-tisíc kvetov v záhonoch.

Nové záhony na celkovej ploche 330 metrov štvorcových pribudli vo vstupnej časti areálu Kamenného mlyna, v Univerzitnom parčíku, pred ZŠ Jána Bottu a pri fontáne na námestí SNP.

Najčastejšie sa vlani vysádzali hlohy, ambrovníky, okrasné čerešne, javory, jasene, okrasné jablone, muchovníky, duby či smrekovce.

univ-parcik
V centre pribudla zeleň najmä vďaka Univerzitnému parčíku. V tomto roku sa mesto pokúsi dokončiť aj druhú etapu projektu.

V jednotlivých mestských častiach bolo v minulom roku vyrúbaných 187 suchých, popadaných a stromov v havarijnom stave. Mesto tiež vyrúbalo 253 stromov na základe požiadaviek obyvateľov. Išlo o stromy, ktoré spôsobovali tienenie bytov, vyvolávali alergénne reakcie, zvýšenú vlhkosť a podobne.

Majitelia pomníkov na cintorínoch požiadali o výrub celkom 37 kusov stromov, ktoré poškodzovali pomníky. Z areálov materských škôl odstránili v minulom roku desať stromov.

V rokoch 2008 až 2011 bolo v Trnave vyrúbaných 877 stromov, vysadilo sa 727.

Trend vyššieho počtu výrubov v porovnaní s novou výsadbou nie je možné udržiavať dlhodobo. Pripravujeme viaceré opatrenia, aby sa situácia otočila,” povedal pre náš portál vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič vlani v apríli.

Mesto musí podľa jeho slov okrem iného prísnejšie posudzovať žiadosti developerov v otázke zelene, nutné je tiež zvýšenie financií na výsadbu nových stromov v mestskom rozpočte. Snahou je tiež vytvoriť nové lokality lesoparkového typu s mohutnejšou výsadbou stromov.

Stav zelene nielen na území nášho mesta veľmi podrobne rozoberá a rieši dokument miestneho územného systému ekologickej stability, ktorý bol vypracovaný kolektívom autorov v roku 2008 ako jeden z podkladov pre aktualizáciu územného plánu mesta v roku 2009.

Dokument okrem analýzy reálneho stavu aj navrhuje opatrenia na zlepšenie v návrhovom období do roku 2020 a v prognóznom období do roku 2030,” poznamenala J. Garaiová.

Detailné čísla, aká bude situácia v roku 2013, zatiaľ podľa jej slov nie sú známe.

Množstvo a špecifikácia rastlinného materiálu vyplynú až z návrhov a požiadaviek spracovávaných v priebehu roka. Oproti vlaňajšku však pôjde o niečo vyššie množstvá,” pripomenula.

Lokality pre ďalšie výsadby zelene, na ktoré má mesto v rozpočte vyčlenených 16 – tisíc eur, budú pripravované v priebehu roka. Nové priestory určené pre výsadbu budú vybrané v spolupráci s výbormi jednotlivých mestských častí, poslancami mestského zastupiteľstva, prípadne na podnet obyvateľov mesta.

Realizácia výsadieb na vybraných miestach sa uskutoční v jesennom agrotechnickom termíne.

Mesto Trnava plánuje v roku 2013 zabezpečiť výsadbu stromov, kríkov, trávnatých plôch a kvetinových záhonov vo všetkých mestských častiach. Lokality, o ktorých vieme už v súčasnosti povedať, že budú miestami nových výsadieb, sú: úsek popri novom cyklochodníku na Ulici T. Vansovej, Okružné námestie, uličný priestor v zástavbe rodinných domov Za traťou na Kamennej ceste, Spartakovská ulica č.11 – 19 a križovatka ulíc Študentská – Hospodárska.
Nový úsek cyklotrasy na T. Vansovej bude doplnený o stromoradie, malý parčík na Okružnom námestí čaká obnova pôvodnej zelene a mobiliáru, v súčasnosti neupravené pásy medzi chodníkmi a komunikáciami v IBV za traťou na Kamennej ceste budú zatrávnené, trávnatý pás na Ulici Spartakovská č.11 – 19 bude v rámci humanizácie zazelenaný stromami a kríkmi a križovatka Študentská – Hospodárska bude na staronovom mieste skrášlená novým trvalkovým záhonom.
Pokiaľ dôjde k doriešeniu majetkovoprávnych vzťahov, bude v roku 2013 zrealizovaná aj druhá časť univerzitného parčíka, kde bude doplnených ďalších 10 stromov a jeden kvetinový záhon so vždyzeleným lemom
,” konkretizovala plány výsadieb Jarmila Garaiová.

stromy-hlboka
Veľký park na Hlbokej tak skoro asi nebude

Medzi dlhodobé plány trnavskej radnice patrí už niekoľko rokov aj projekt Park Hlboká.

V priestore medzi štvorprúdovou cestou a hradbami plánovalo mesto vybudovať pomerne rozsiahly park. Na financovanie nákladného projektu sa však nepodarilo získať grantové prostriedky.

S ohľadom na vysoký rozpočtovaný náklad nie je v súčasnosti projekt aktuálny. Pokiaľ by bola spoločenská objednávka na realizáciu projektu, bude ho potrebné aktualizovať, minimálne v rozpočtovej časti,” skonštatovala Ing. Garaiová.

Ako doplnila, v roku 2006 bolo z východnej strany hradieb na Hlbokej ulici vysadených 44 nových stromov.

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2013 10:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Trend úbytku stromov z územia mesta pokračoval aj v minulom roku”

 1. 1

  Keby sme si zeleň spravovali ako mesto samostatne a nie na “objednávku” mohlo by to tu za tie stotisíce vypadať trochu inak.
  Pripravujeme podnikateľský plán, ktorý ukazuje, že aktuálny systém údržby zelene je neefektívny.
  Rovnako tu neexistuje žiadny systém výziev pre dobrovoľníkov na pomoc napr. pri systematickom vysádzaní stromov.
  Doteraz som sa nikde nedozvedel ako je možné, že mesto nemá vlastného arboristu – celý rok by sa nezastavil..
  Viac návrhov na zlepšenia už čoskoro lepsiatrnava.sk

 2. 2
  Vinar says:

  Prepáčte, ale tie čísla sú naprosto hrozné!

 3. 3
  danTT says:

  Pokiaľ by bola spoločenská objednávka na realizáciu projektu, bude ho potrebné aktualizovať, minimálne v rozpočtovej časti,” skonštatovala Ing. Garaiová.
  To čo je za vyjadrenie???….spoločenská objednávka už je, pani vôbec žije v TT?….peniaze sú vecou priorít….parky ju evidentne nemajú…

 4. 4
  novakova says:

  103 nových / 487 vyrúbaných
  nemal by sa niekto zamyslieť?

 5. 5
  Inn says:

  Pri našej bytovke na jesen tiez vyrúbali strom – ked som volala prečo? odpoved bola, ze ved vyčnieval do chodníka – tak som tak dumala a dumala – akoze musela by som mať asi 2,2 m aby mi zavadzal na tom chodníku – tak som opať volala a stale az mi pani povedala, ze sa dal vlastne dole na ziadost 1 pani z bytovky a nemohla som urobiť vôbec nič – iba cely den počúvať tú motorovú pílu a myslite si, ze nasadili nejaký nový strom? nie načo…tak asi tak nejako najhoršie je ze ani nič nemôzeme urobiť :(

  • 5.1
   naex says:

   No bohužial za komančov sa vysádzali stromy bezhlavo niekde až príliš blízko k domom ako keby tie stromy nemali nikdy vyrásť! Lenže oni vyrástli a teraz ich korene narušujú statiku tienia prieniku svetla do okien a podobne … Sú miesta kde stromy nie sú a mali by byť a spríjemňovať prostredie rovnako sú miesta kde sú a znepríjemňujú ľuďom život aj keď zato ten strom nemôže. Potom také topole, tie do mesta nepatria vôbec ale komanči ich vysádzali okolo každej školy a cesty jak nepríčetný . Topole by som dal vyrúbať všetky a samozrejme miesto nich vysadiť iné stromy “príjemnejšie” pre životné prostredie…

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.