reklama

Trend úbytku stromov z územia mesta pokračoval aj v minulom roku

V roku 2012 pribudlo na území mesta Trnava 103 nových stromov. Naopak, vyrúbaných bolo 487 stromov.

Podľa informácií Ing. Jarmily Garaiovej z odboru územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave mesto vlani vysadilo takmer štyritisíc kríkov a asi 23-tisíc kvetov v záhonoch.

Nové záhony na celkovej ploche 330 metrov štvorcových pribudli vo vstupnej časti areálu Kamenného mlyna, v Univerzitnom parčíku, pred ZŠ Jána Bottu a pri fontáne na námestí SNP.

Najčastejšie sa vlani vysádzali hlohy, ambrovníky, okrasné čerešne, javory, jasene, okrasné jablone, muchovníky, duby či smrekovce.

univ-parcik
V centre pribudla zeleň najmä vďaka Univerzitnému parčíku. V tomto roku sa mesto pokúsi dokončiť aj druhú etapu projektu.

V jednotlivých mestských častiach bolo v minulom roku vyrúbaných 187 suchých, popadaných a stromov v havarijnom stave. Mesto tiež vyrúbalo 253 stromov na základe požiadaviek obyvateľov. Išlo o stromy, ktoré spôsobovali tienenie bytov, vyvolávali alergénne reakcie, zvýšenú vlhkosť a podobne.

Majitelia pomníkov na cintorínoch požiadali o výrub celkom 37 kusov stromov, ktoré poškodzovali pomníky. Z areálov materských škôl odstránili v minulom roku desať stromov.

V rokoch 2008 až 2011 bolo v Trnave vyrúbaných 877 stromov, vysadilo sa 727.

Trend vyššieho počtu výrubov v porovnaní s novou výsadbou nie je možné udržiavať dlhodobo. Pripravujeme viaceré opatrenia, aby sa situácia otočila,” povedal pre náš portál vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič vlani v apríli.

Mesto musí podľa jeho slov okrem iného prísnejšie posudzovať žiadosti developerov v otázke zelene, nutné je tiež zvýšenie financií na výsadbu nových stromov v mestskom rozpočte. Snahou je tiež vytvoriť nové lokality lesoparkového typu s mohutnejšou výsadbou stromov.

Stav zelene nielen na území nášho mesta veľmi podrobne rozoberá a rieši dokument miestneho územného systému ekologickej stability, ktorý bol vypracovaný kolektívom autorov v roku 2008 ako jeden z podkladov pre aktualizáciu územného plánu mesta v roku 2009.

Dokument okrem analýzy reálneho stavu aj navrhuje opatrenia na zlepšenie v návrhovom období do roku 2020 a v prognóznom období do roku 2030,“ poznamenala J. Garaiová.

Detailné čísla, aká bude situácia v roku 2013, zatiaľ podľa jej slov nie sú známe.

Množstvo a špecifikácia rastlinného materiálu vyplynú až z návrhov a požiadaviek spracovávaných v priebehu roka. Oproti vlaňajšku však pôjde o niečo vyššie množstvá,“ pripomenula.

Lokality pre ďalšie výsadby zelene, na ktoré má mesto v rozpočte vyčlenených 16 – tisíc eur, budú pripravované v priebehu roka. Nové priestory určené pre výsadbu budú vybrané v spolupráci s výbormi jednotlivých mestských častí, poslancami mestského zastupiteľstva, prípadne na podnet obyvateľov mesta.

Realizácia výsadieb na vybraných miestach sa uskutoční v jesennom agrotechnickom termíne.

Mesto Trnava plánuje v roku 2013 zabezpečiť výsadbu stromov, kríkov, trávnatých plôch a kvetinových záhonov vo všetkých mestských častiach. Lokality, o ktorých vieme už v súčasnosti povedať, že budú miestami nových výsadieb, sú: úsek popri novom cyklochodníku na Ulici T. Vansovej, Okružné námestie, uličný priestor v zástavbe rodinných domov Za traťou na Kamennej ceste, Spartakovská ulica č.11 – 19 a križovatka ulíc Študentská – Hospodárska.
Nový úsek cyklotrasy na T. Vansovej bude doplnený o stromoradie, malý parčík na Okružnom námestí čaká obnova pôvodnej zelene a mobiliáru, v súčasnosti neupravené pásy medzi chodníkmi a komunikáciami v IBV za traťou na Kamennej ceste budú zatrávnené, trávnatý pás na Ulici Spartakovská č.11 – 19 bude v rámci humanizácie zazelenaný stromami a kríkmi a križovatka Študentská – Hospodárska bude na staronovom mieste skrášlená novým trvalkovým záhonom.
Pokiaľ dôjde k doriešeniu majetkovoprávnych vzťahov, bude v roku 2013 zrealizovaná aj druhá časť univerzitného parčíka, kde bude doplnených ďalších 10 stromov a jeden kvetinový záhon so vždyzeleným lemom
,“ konkretizovala plány výsadieb Jarmila Garaiová.

stromy-hlboka
Veľký park na Hlbokej tak skoro asi nebude

Medzi dlhodobé plány trnavskej radnice patrí už niekoľko rokov aj projekt Park Hlboká.

V priestore medzi štvorprúdovou cestou a hradbami plánovalo mesto vybudovať pomerne rozsiahly park. Na financovanie nákladného projektu sa však nepodarilo získať grantové prostriedky.

S ohľadom na vysoký rozpočtovaný náklad nie je v súčasnosti projekt aktuálny. Pokiaľ by bola spoločenská objednávka na realizáciu projektu, bude ho potrebné aktualizovať, minimálne v rozpočtovej časti,“ skonštatovala Ing. Garaiová.

Ako doplnila, v roku 2006 bolo z východnej strany hradieb na Hlbokej ulici vysadených 44 nových stromov.

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2013 10:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trend úbytku stromov z územia mesta pokračoval aj v minulom roku”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.