reklama

Na Zelenom kríčku odstráni mesto 36 stromov. Dôvodom je plánovaná rekonštrukcia územia

Mesto Trnava pripravuje výrub stromov na Zelenom kríčku. Odstránenie drevín súvisí s dlhodobo pripravovaným projektom komplexnej rekonštrukcie lokality.

Radnica plánuje uskutočniť výruby na Zelenom kríčku v období od 20. februára do 10. marca 2020. Dodávateľa hľadá prostredníctvom zverejnenej výzvy na predloženie cenovej ponuky.

Celkom majú na Zelenom kríčku odstrániť 36 stromov a 11 metrov štvorcových záhona ruží.

Ilustračné foto

Z územia odstránia sedem kusov smreka omorikového, šesť borovíc lesných, po päť topoľov bielych, javorovcov jaseňolistých a smrekov pichľavých, dve brezy previsnuté, sofory japonské a čerešne pálkaté, ako aj po jednom kuse pajaseňa žliazkatého a pagaštana konského.

Veľká investičná akcia s oficiálnym názvom Rekonštrukcia miestnej komunikácie Zelený kríčok mala podľa predbežných informácií odštartovať v roku 2018, dokončená mala byť vlani.

Architektonickú štúdiu si nechala radnica vypracovať ešte v roku 2016.

“Moje predstavy sú také, že hneď po tom, ako budeme poznať výsledok záverečného účtu za rok 2018, by sme sa pustili do rekonštrukcie Zeleného kríčka. Ide o projekt, ktorý nebude lacný a pripravenosť zo strany mesta je vo veľmi vysokom štádiu. Verím tomu, že sme blízko získaniu stavebného povolenia a nastavenia podmienok verejného obstarávania,” povedal nám primátor Peter Bročka vo februári 2019.

Meškanie rekonštrukcie Zeleného kríčka spôsobili podľa radnice najmä obštrukcie v procese získavania výrubových povolení. Žiadosť o výrub podalo mesto v marci 2018, teda takmer pred dvoma rokmi.

V rámci obnovy územia dôjde ku komplexnej obnove nielen komunikácií, ale aj autobusových nástupísk, parčíka, chodníkov, spevnených plôch, výsadbe novej zelene, ako aj k inštalácii nového verejného osvetlenia a mobiliáru.

Architektonická štúdia z roku 2016

Zdroj: Mesto Trnava / Ing. arch. Bocán / Ing. arch. Bocánová

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2020 8:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

22 komentárov pre “Na Zelenom kríčku odstráni mesto 36 stromov. Dôvodom je plánovaná rekonštrukcia územia”

 1. 1
  biznis says:

  Som proti ! Civilizované mestá ponechávajú krásne staršie stromy a nepriživujú sa na likvidácii všetkej zelene to robia len sedláci. Pán developer si chce privirobiť ale tak sa to robilo v 90 a dvojica Purdeš, Dóka to zopakovali na pešej zóne je to urážka ľudí čo cestujú zo zeleného kríčka. Ten čo to nariadil patrí do školských lavíc je to prasárna .

  • 1.1
   Sprava says:

   Jeden krasny strary strom tam minuly rok padol na dom…vcera jeden spadol na spacinskej na barak…ked nejaky krasny strary strom padne na cloveka tak potom budes prvy kricat preco to mesto dopustilo….

   • 1.1.1
    maxim says:

    Nešťastia sa bohužiaľ stávajú. V zmysle toho, čo si napísal(a) – treba tam zakázať vjazd autám a autobusom (poprípade aj cyklistom)…ak tam auto, autobus alebo cyklista zrazí človeka, tak prečo to mesto dopustilo…
    Alebo treba nastaviť pravidlá a starať sa aj o stav vzrastlých starých stromov, nie ich všetky vyrúbať.

    • 1.1.1.1
     Sprava says:

     Ano o stromy sa ale treba starat odkedy sa zasadi, ked uz su po 10tkach rokoch v zlom stave tak im uz moc nepomozes. Nasadia sa nove dereviny a o tie sa treba starat a hlavne ich treba sadit na miestach kde vydrzia dlhsiu dobu.

     • 1.1.1.1.1
      123 says:

      Radšej nám napíš prečo prerábka Kríčka tak dlho mešká.Čo sa stromov týka, to je tá ochrana klímy ,ktorej máte plne huby?!Vsetko v protiklade s tým čo ste prezentovali.Vizualizacie toho znesú…

   • 1.1.2
    Developrd says:

    Na úradoch sa premnožili krisi a drancujú verejný majetok v podobe stromov. Aby si neskončil s prácou na úrade výstavby, ty telenovela, kdo bude takých likvidátorov verejnej zelene živiť z našich daní ďalej. Fuj!

  • 1.2
   yolaus says:

   Civilizované mestá taktiež upravujú a modernizujú verejné priestranstvá . To , že to táto lokalita potrebuje už dávno , to sa nemusíme ani baviť. Myslím si , že ten projekt je veľmi rozumným riešením . Je to funkčné , pekné a rozumne doplnené zeleňou.

   • 1.2.1
    DPH says:

    Či je to funkčné ukáže čas, ale keď že sa podla vizualizácii nič podstatné nedeje je to možno aj pravda. Už za komančov mesto malo stroj na presádzanie vzrastlých stromov. Teraz sú k dizpozícii stroje na presádzanie ďaleko výkonnejšie a väčšie, tak že pouvažovať, spraviť kalkuláciu výhodnosti takého riešenia a realizácia môže posunúť dobu aj o 10 rokov dopredu, pri takom spôsobe riešenia.

 2. 2
  preceda says:

  Na vizualizáciach – snoch precedu sú nakreslené stromy tak 25 ročné.
  To je ten odrb. Celé územie bude vysadené palicami a za 25 rokov tam budú aj stromy. Oteplenie Trnavy v plnom prúde. Voliči precedu už budu v dôchodku.

  • 2.1
   natare says:

   Za 2 roky po výsadbe tam nebude nič, lebo sa o tie stromy nebude nikto starať a jednoducho uschnú. Nebude to po prvýkrát.

 3. 3
  Parva Roma says:

  A čo bude s tými nefunkčnými verejnými WC?

  • 3.1
   Vlado says:

   Vyzera ze tam bude asi restauracia teda podla fotiek a ta musi mat wc ale ci budu verejne je tazko povedat ale v tejto lokalite wc urcite chyba.

 4. 4
  Dub says:

  Najstarší strom na Slovensku má viac ako 800 rokov a stále stojí.

  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjlvJyWm8nnAhUyxoUKHTuSCXQQFjAFegQIAxAB&url=http%3A%2F%2Fonlinebardejov.com%2Fnajstarsi-strom-na-slovensku-sa-nachadza-v-dubinnom%2F&usg=AOvVaw13tqe6vLheuZzumr_eU90m

  Prečo sa v Trnave musí rúbať hlava nehlava ????
  To je ten super enviro program LT, ktorý sľubovali občanom pred voľbami ?

  • 4.1
   miro says:

   Tomu sa hovorí volebný podvod.
   Žiadne masívne rúbanie 50 ročných stromov vo volebnom programe nemali.

   • 4.1.1
    botanik says:

    Sľuby z roku 2014:
    SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA →
    􀓃 vypracovanie dlhodobej koncepcie rozvoja, budovania a údržby zelených plôch v meste
    􀓃 prehodnotenie aktuálneho modelu údržby zelene – V prvom rade je potrebné zrušiť nevýhodné zmluvy na údržbu zelene, ktoré boli podpísané ešte v 90. rokoch.
    Transparentnou súťažou, resp. údržbou vo vlastnej réžii dokážeme v rozpočte ušetriť významné množstvo prostriedkov. To nám umožní zvýšiť kvalitu údržby zelene nielen v parkoch a v centre, ale aj na sídliskách. Môžeme využívať taktiež aktivačné práce, resp. prácu osôb vo výkone trestu.
    􀓃 ku zvýšeniu kvality mestskej zelene významne prispeje aj správca mestských parkov, profesionálny ošetrovateľ stromov (tzv. arborista) a mestský záhradný architekt
    􀓃 začnime hľadať miesta pre rozširovanie parkových a lesoparkových plôch v meste (príp. rozšírenie rekreačnej oblasti Kamenný mlyn smerom za Parnú na Kočišské)
    􀓃 založenie mestskej škôlky na stromy – tento krok nám umožní smerovanie k sebestačnosti v produkcii stromov pre výsadbu izolačnej zelene v meste
    􀓃 začnime systematicky pracovať na kvalite mestských parkov – Našou povinnosťou je postupná revitalizácia všetkých existujúcich mestských parkov, nie len budovanie nových. Tento proces zahŕňa nielen starostlivosť o zeleň, ale aj návrh a následnú údržbu mobiliáru. Vlastná studňa, centrálne časti parkov so zavlažovacím systémom a napojením na kamerový systém – budú základnou výbavou každého mestského parku.
    􀓃 nulová tolerancia k vandalizmu sa musí stať našou zásadou – Poškodený mobiliár musíme riešiť operatívne a promptne. Nie je normálne vyše roka tolerovať počmárané lavičky a chýbajúce odpadkové koše v historickom centre mesta, ako sme tomu svedkami teraz.

    • 4.1.1.1
     botanik says:

     Ešte doplním:
     􀓃obnova stromoradia na Rybníkovej ulici, na konci Špačinskej ulice výsadba izolačného pásu z nízkej a vysokej zelene medzi cestou na Hospodárskej
     a Trnávkou pozdĺž Parku Antona Bernoláka a Kalvárie
     􀓃 príprava projektu revitalizácie a prepojenia Ružového parku so záhradou knižnice v spolupráci s VÚC

    • 4.1.1.2
     XQZ says:

     volebný podvod

 5. 5
  Iv says:

  Len, aby to nedopadlo ako na Kukučínovej! Schváli sa jedno a potom sa ukáže, že počas realizácie došlo k takému poškodeniu stromov, ktoré mali zostať, že spílili aj tie. Za také niečo by mal byť niekto tretne stíhaný. Otázne je kto. Pojektant? Realizátor stavby? Stavebný dozor? Alebo ten, čo to schválil a dopredu už s tým kalkuloval (to by sa dokazovalo asi veľmi ťažko)?
  Hľadám niekde nejaké info k tomu povoľovaniu výrubu a nedarí sa mi ho nájsť. Nepomohol by niekto nejakým linkom?

 6. 6
  Rasťo says:

  tie stromy na Kríčku sú dnes v prevažne katastrofálnom stave. ničia cestu/chodníky, estetická hodnota nulová…ja som radšej za ich selektívnu likvidáciu a nahradenie novými, aj keď výrazne mladšími a menej vzrastlými, povedzme v pomere 1:2, resp. 1:3. ak sa budem potrebovať nadýchať čerstvého vzduchu, vybehnem do lesa, ako obvykle. keď sa raz investuje do komplexnej rekonštrukcie nejakej ucelenej časti územia, netreba byť po*raný a zbytočne zviazaný prehnanou “stromofíliou”. z dlhodobého pohľadu je to krok vpred.pochopiteľne, pristupovať zodpovedne k následnej starostlivosti o novovysadené kusy. o pár, možno pár desiatok rokov to bude vyzerať dobre. stále lepšie, ako dnes, resp. doteraz…

 7. 7
  pán transparentný says:

  Aktuálna informácia o projekte od p. primátora.
  https://ibb.co/xY0fSwW

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.