reklama

S primátorom Petrom Bročkom o Zelenom kríčku, bývalom Tatraskle, Prachárni či Kukučínovej

Primátor Trnavy Peter Bročka odpovedal na tlačovej besede s novinármi na otázky týkajúce sa viacerých ohlásených investičných akcií mesta, ktoré doteraz neboli zrealizované. Témou rozhovoru boli okrem iných projektov aj Zelený kríček, Pracháreň, rekonštrukcia Hajdóczyho či Kukučínovej ulice.

V projekte modernizácie a komplexnej rekonštrukcie Zeleného kríčka došlo podľa slov Petra Bročku k obštrukciám s výrubovými povoleniami.

“Moje predstavy sú také, že hneď po tom, ako budeme poznať výsledok záverečného účtu za rok 2018, by sme sa pustili do rekonštrukcie Zeleného kríčka. Ide o projekt, ktorý nebude lacný a pripravenosť zo strany mesta je vo veľmi vysokom štádiu. Verím tomu, že sme blízko získaniu stavebného povolenia a nastavenia podmienok verejného obstarávania,” zhodnotil primátor.

Zámer obnovy Zeleného kríčka pripravuje mesto od roku 2016, kedy vznikla architektonická štúdia.

V rámci rekonštrukcie Zeleného kríčka dôjde ku komplexnej obnove nielen komunikácií, ale aj autobusových nástupísk, parčíka, chodníkov, spevnených plôch, zelene, ako aj k inštalácii nového verejného osvetlenia a mobiliáru.

Architektonická štúdia obnovy Zeleného kríčka

Zdroj: Mesto Trnava

Od roku 2016 plánuje trnavská radnica vybudovať aj archeopark za Bazilikou sv. Mikuláša.

Ku karneru pod múrmi “hrubého kostola” by mali pribudnúť prezentácie ďalších objavov v lokalite, či už formou náznakových nadstavieb základov bývalých stavieb alebo informačných tabúľ.

“Pri archeoparku sme použili rovnakú metodiku ako v prípade prezentácie Dolnej brány. Čaká nás stretnutie s Krajským pamiatkovým úradom. Rád, by som, keby sme túto akciu rozdelili na minimálne dva segmenty – karner a všetko ostatné. Lokalitu chceme prezentovať iným spôsbom, ako sú predstavy pamiatkárov. Náročná je aj diskusia s cirkvou ohľadne pozemkov, ale verím, že sa napokon dohodneme,” priblížil Bročka s dovetkom, že termíny pri tomto projekte radšej dávať nebude.

“Ja operujem s časovým harmonogramom týždeň, mesiac, rok, štyri roky. Niekto operuje s harmonogramom večnosť, čo ja nedokážem,” podotkol.

Na tlačovej besede odpovedal šéf trnavskej radnice aj na otázky týkajúce sa budovy bývalého Tatraskla, bývalého kníhkupectva na Hlavnej ulici či objektu Prachárne.

“Čo sa týka Tatraskla, som zástancom predaja budovy. Samosprávny kraj stále verí tomu, že získa eurofondy na kreatívno-kultúrne centrum. Môj názor je, že tadiaľto cesta nevedie. Ale fandím každému optimistickému projektu. Predaj sme pozdržali do júnového zasadnutia mestského zastupiteľstva (MZ). Dovtedy musí byť jasné, či takáto výzva bude zverejnená, či je šanca na to získať peniaze. Následne sa rozhodneme,” ozrejmil.

V priestore bývalého kníhkupectva na Hlavnej ulici prebieha podľa Bročku dočisťovanie. Na najbližšom zasadnutí MZ chce mesto predložiť návrh týkajúci sa úpravy výšky prenájmov v centre Trnavy.

“Cieľom je výrazne znížiť výšku nájomného v mestských priestoroch. Dnes na to, aby sme priestory prenajali, musíme mať tri neúspešné súťaže a trvá to veľmi dlho. Ceny prenájmov už absolútne nezohľadňujú reálnu situáciu na trhu,” myslí si Peter Bročka, mieriac na navyšovanie nájomného v centre mesta o vysoké percentá za takzvanú exkluzivitu lokality.

Peter Bročka

FOTO: archív

Dlhodobo neriešeným problémom zo strany radnice je aj opustený objekt Prachárne. Situácia sa nepohla ani za ostatné štyri roky.

Otázka, akým spôsobom naložíme s Prachárňou, je jedno z rozhodnutí, ktoré musí padnúť v prvej polovici roka 2019. Som jednoznačne proti predaju tejto nehnuteľnosti. V aktualizácii rozpočtu budem chcieť vidieť položku na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie tohto priestoru. Aj keby to malo byť spočiatku vo variante napríklad prízemie a neskôr čokoľvek ostatné. Už nie som ochotný ďalej sa na toto pozerať,” prezentoval jasné stanovisko.

Ako však Bročka druhým dychom pripomenul, veľmi sa mu prieči predstava, že po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie (zatiaľ posledná prebehla v druhej polovici 90. rokov a stála asi 2,5 mil. eur – pozn. red.) bude mesto “nalievať” viac ako 1 milión eur do tej istej budovy – a s neistou návratnosťou.

“Budem rád, ak sa nájde zmysluplné využitie Prachárne, aby z toho niečo mala verejnosť, aj keby to nemalo byť ziskové,” uviedol.

V tomto roku chce mesto podľa Bročku posunúť aj dlhé roky odkladaný zámer vytvorenia priestoru medzi Synagógou a Domom hudby. V aktualizácii rozpočtu na rok 2019 by sa mala objaviť finančná položka na vypracovanie projektovej dokumentácie.

“Stále platí vôľa spolupracovať na projekte s Trnavským samosprávnym krajom,” poznamenal.

Témou debaty bolo aj budúce riešenie pripravovanej rekonštrukcie Hajdóczyho ulice. O tom, v akom modele bude cesta fungovať v budúcnosti, zatiaľ primátor špekulovať nechcel.

“Rozhodovanie o modele premávky – či bude obojsmerná alebo jednosmerná – ide mimo mňa, odkázal by som na odbor dopravy na mestskom úrade a Okresný dopravný inšpektorát. Ja nebudem rozporovať ich rozhodnutie,” vyjadril svoj postoj.

Kukučínova ulica

Na záver sa novinári dotkli aj témy rovnako dlhý čas pripravovanej rekonštrukcie Kukučínovej ulice, ktorá sa chystá už niekoľko rokov.

“Bol by som rád, keby bola ulica hotová už v roku 2017. Aktuálne prebieha na žiadosť Výboru mestskej časti úprava projektovej dokumentácie kvôli umiestneniu autobusových zastávok. S tým priamo súvisí aj riešenie okružnej križovatky so Špačinskou. Potom už musíme v priebehu tohto roka dospieť k absolútne finálnemu projektu,” informoval.

Investičné náklady predpokladá mesto do 1 milióna eur, stavebné práce však začnú zrejme najskôr v roku 2020.

“Všetko bude závisieť od Hajdóczyho, pretože investičný plán aj dopravná mapa sú nastavené tak, že najprv sa bude riešiť rekonštrukcia Hajdóczyho ulice a až po jej ukončení a sprejazdnení môžeme pristúpiť k riešeniu Kukučínovej,” uzavrel primátor Bročka.

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2019 11:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “S primátorom Petrom Bročkom o Zelenom kríčku, bývalom Tatraskle, Prachárni či Kukučínovej”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.