reklama

Agátka, mólo a vyhliadková veža v Kamenáči, Štefánikova… S Petrom Bročkom o aktuálnom stave pripravovaných projektov

Trnavská radnica v minulých rokoch zverejnila viacero investičných zámerov a štúdií, ktoré sa doposiaľ neuskutočnili. O aktuálnom stave niektorých ohlásených projektov, ako aj o čerpaní eurofondov pre mestské investície, sme hovorili s primátorom Trnavy Petrom Bročkom.

Po schválení rozpočtu ste povedali, že „v budúcom roku bude mesto čerpať aj ďalšie prostriedky z eurofondov na už pripravené projekty, preto rozsah investícií, ktoré v tejto chvíli nie sú uvedené v rozpočte, bude výrazne iný“. Je možné špecifikovať, o ktoré projekty by malo ísť?

– Skúsim to zovšeobecniť, pretože vždy ide o možnosť, ktorá však závisí od viacerých vecí, ktoré ale mesto nemá vôbec pod kontrolou. Rozbehnutých je niekoľko vnútroblokov, napríklad aj za Kysucou Na hlinách, tesne pred vydaním stavebného povolenia je aj niekoľko cyklotrás aj obnova Ružového parku, ktorá spadá do možnosti prefinancovania cez európske peniaze na zelenú infraštruktúru. V súhrne sa bavíme o projektoch, ktoré budú pripravené na realizáciu v budúcom roku – bez športovej a školskej infraštruktúry – , na úrovni 10 až 12 miliónov eur.
To, na o čakáme už veľmi veľmi dlho a chcem veriť, že sa to udeje na prelome novembra a decembra 2020, je presun eurofondových peňazí v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP). Vďaka tomu, že samosprávny kraj nebol schopný dokončiť a podať kompletný projekt na kreatívne centrum, nebude čerpať celý balík peňazí. Stále tam zostalo približne 8 až 9 miliónov eur pre funkčné územie Trnava, čo by v praxi malo znamenať, že celý tento zostatok by mal byť presunutý na zámery týkajúce sa zelených projektov, rekonštrukcie vnútroblokov, škôl a podobne.Lávka a mólo na rybníku v Kamennom mlyne

Vizualizácia: Mesto Trnava

V rozpočte na rok 2020 je zahrnutá rekonštrukcia Zeleného kríčka. V akom štádiu prípravy je tento investičný zámer?

– Zelený kríčok má vydané stavebné povolenie, tam ideme v roku 2021 do rekonštrukcie za každých okolností.

Aká je situácia s Prachárňou?

– Pre Pracháreň by mala byť dokončená projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a budeme hľadať ďalšie možnosti. Takisto máme program, ktorý je určený na investície do obnovy národných kultúrnych pamiatok, pod ktorý spadá aj Pracháreň. Sme pripravení a v okamihu, keď príde výzva, budeme sa uchádzať o zdroje.

V roku 2017 vyhlásila trnavská radnica výsledky krajinársko-architektonickej súťaže, predmetom ktorej bol návrh riešenia obnovy sídliskového a školského dvora „Agátka“ na sídlisku Družba v priestore medzi ZŠ Spartakovská, zimným štadiónom, bytovými domami na Hlbokej ulici a objektom VÚC. V roku 2018 si nechalo mesto vypracovať projektovú dokumentáciu. Aká je súčasná situácia s týmto veľkým projektom?

– Tento projekt by som rozdelil na vnútroblok a priestor v smere k VÚC pod kopcom. Oba projekty sú veľmi blízko k dokončeniu stavebného povolenia a rovnako sú zaradené do zásobníka projektov pre budúci rok, keď za uvoľnia peniaze v rámci IROP-u.

Pomerne dlho sa hovorí aj o rekonštrukcii Štefánikovej ulice.

– Pre mňa ideálny stav by bol taký, keby sme boli schopní do konca roka 2021 uzavrieť a mať hotovú projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Pri realizačnej dokumentácii by som bol opatrnejší. Je to zložitá historická ulica, preto počítame s tým, že pri tomto projekte bude viacero diskusií.

V Kamennom mlyne je už niekoľko rokov avizovaná výstavba vyhliadkovej veže, ako aj lávky a kruhového móla na hornom rybníku. AKo pokročilo mesto v týchto zámeroch?

– Vyhliadkovú vežu pripravujeme a tesne pred ukončením dokumentácií je aj kruhové mólo s lávkou. Vo vysokej fáze pripravenosti je aj chodník a cyklochodník popri rybníku v smere do Bieleho Kostola. Vežu by sme teoreticky mohli riešiť z vlastných prostriedkov, mólo a chodník s cyklochodníkov chceme financovať z eurofondov. V týchto prípadoch je cenovka výrazne vyššia.

Mnohé projekty väčšieho rozsahu chce mesto financovať z európskych peňazí, na ktoré sa často čaká aj niekoľko rokov. Očakávate, že sa táto situácia zmení, tak ako to avizuje súčasná vláda?

– Do konca roka 2023 máme čas na to, aby sme čerpali teraz dobiehajúce eurofondové obdobie. Je jasné, že bude pretlak peňazí, ktoré treba minúť. Ale administratívne je presun peňazí stále extrémne pomalý. Trnava je schopná dať na stôl do konca budúceho roka bez problémov projekty za 15 miliónov eur, ktoré sú prefinancovateľné cez existujúce schémy. Stačí len preliať peniaze. Niekedy mám pocit, akoby sme niekomu ‚tam hore‘ strpčovali život len preto, že na nich tlačíme v snahe, aby sa niečo konečne posunulo ďalej. Sú pripravené projekty, sú tu peniaze a ja nevidím žiadny logický dôvod čakať.
Možem povedať, že po nástupe novej vlády sa procesy začali zrýchľovať a sú dynamickejšie, ale tie kľúčové, ako je relokácia, teda presun peňazí, sa zatiaľ neudiali. Očakávali sme, že sa tak stane v septembri, tak ako bolo deklarované na jar tohto roka, medzitým sa však vymenili ľudia. Bohužiaľ, mnohí z nich vedeli, že odídu, a preto nerobili nič. Na ministerstvách sú noví ľuďia, sú pod veľkým tlakom, mám pochopenie pre ťažké začiatky, no najneskôr v decembri 2020 musí prísť k relokácii peňazí. Prísľuby sú jasné, že sa to udeje a toho sa držíme.

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2020 9:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Agátka, mólo a vyhliadková veža v Kamenáči, Štefánikova… S Petrom Bročkom o aktuálnom stave pripravovaných projektov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.