reklama

Na Trnavských rybníkoch má pribudnúť vyhliadková veža na pozorovanie vtáctva a prírody

V Kamennom mlyne má pribudnúť nová atrakcia v podobe vyhliadkovej veže na pozorovanie vtáctva a prírodného zázemia Chráneného areálu Trnavských rybníkov. Zámer je v štádiu prípravy realizačného projektu, ktorý má byť hotový na jeseň tohto roka, informovalo 12. augusta 2019 Mesto Trnava v tlačovej správe.

Z rozhľadne vo výške približne dvadsať až dvadsaťpäť metrov nad korunami stromov budú môcť návštevníci ohľaduplne, bez vyrušovania, pozorovať hniezdiace vtáctvo ďalekohľadom.

„Naším zámerom je nielen umožniť návštevníkom Kamenného mlyna nevšedné zážitky z pozorovania prírody a života vzácnych druhov vtákov, ale zvýšiť aj ich povedomie o trnavskom vtáčom území. Pod vežou preto umiestnime informačnú tabuľu, ktorú chceme pripraviť v spolupráci s odborníkmi z Trnavskej univerzity. Chránený reál Trnavské rybníky je pre naše odprírodnené mesto unikátom, ktorý musíme a chceme chrániť,“ povedala Jarmila Garaiová z referátu ekológie odboru územného rozvoja a koncepcií mestského úradu.


Trnavské rybníky

Ilustračné foto

Rozhľadňu plánujú umiestniť na pomedzí lužného lesíka a rybníka. Jej projekt má vypracovať štúdio, ktoré stojí aj za projektom 20,4 metra vysokej Rozhľadne Alexandra Filípka na Veľkej Homoli pri Modre.

Základovú konštrukciu by mala tvoriť vodná šachta, ktorá sa nachádza v jednom zo zanesených rybníkov rybničnej sústavy, preto bude súčasťou projektu aj jej statický posudok.

Chránený areál Trnavské rybníky s plochou vyše 38 hektárov na rozhraní katastrálnych území Trnavy a Hrnčiaroviec nad Parnou je významným typom vodného a močiarneho biotopu so zachovanými zvyškami vzácneho lužného lesa, rôznorodým rastlinstvom a druhovou pestrosťou fauny.

Vyskytuje sa tam až stopäťdesiat chránených a vzácnych druhov vtákov, napríklad chochlačka sivá, chochlačka vrkočatá, sokol sťahovavý, strakoš červenohlavý, chriašť bodkovaný a iné.

Ulož ako PDF
Napísal 13. augusta 2019 7:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na Trnavských rybníkoch má pribudnúť vyhliadková veža na pozorovanie vtáctva a prírody”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.