reklama

Aj vďaka záujmu Trnavčanov pribudne v meste do roka najmenej 500 stromov

Trnavská samospráva plánuje podstatne zintenzívniť výsadbu stromov na území mesta.

Nové stromy pribudnú vo všetkých mestských častiach aj vďaka záujmu samotných obyvateľov Trnavy, ktorí sa na jar zapojili do výzvy Komisie životného prostredia a prírodných hodnôt mestského zastupiteľstva (MZ).

Trnavčania mali možnosť navrhnúť, v ktorých lokalitách by privítali výsadnu nových stromov.

dohnanyho-nemocnica-tt
Medzi frekventovanou cestou a nemocnicou vysadia nové stromy dobrovoľníci

Foto: Google Street View

Podľa slov poslanca MZ a predsedu komisie Mateja Lančariča celkovo prišlo od občanov až 81 podnetov. „Návrhy na novú výsadbu sa v 51 prípadoch nachádzajú na pozemkoch vo vlastníctve mesta, tridsať lokalít nie je v majetku mesta. V prevažnej väčšine návrhov na mestských pozemkoch nič nebráni výsadbe, preto môžem skonštatovať, že v tomto a počas budúceho roka bude v Trnave vysadených až 407 nových stromov,“ uviedol M. Lančarič.

Prvých 150 stromov v hodnote 20-tisíc eur plánuje vysadiť mesto už v najbližších týždňoch. Do konca roka 2013 pribudnú ďalšie desiatky stromov aj pri cyklochodníku na ulici T. Vansovej, na Hospodárskej ulici, v Kamennom mlyne, 50 stromov vysadia aj na Spartakovskej ulici.

Desať stromov v hodnote tisíc eur vyrastie vďaka výťažku z Ekofestu na Prednádraží a Linčianskej.

Štatistika novovysadených stromov hovorí, že v roku 2013 by malo v Trnave celkovo pribudnúť približne 350 stromov, vrátane 60 stromov v hodnote 10-tisíc eur, ktoré už boli vysadené v jarnom období a tohtoročným aktivitám dobrovoľníkov,“ skonštatoval Lančarič.

Mestský rozpočet na rok 2014 predbežne počíta s investíciami do výsadby stromov vo výške 50-tisíc eur. Táto suma by stačila na to, aby na území mesta pribudlo niekoľko stoviek nových stromov.

Ďalšie finančné prostriedky na výsadbu stromov a zelene očakávame v budúcom roku aj z projektu Adaptácia miest na dopady zmeny klímy – trnavská inšpirácia, ktorý je realizovaný pod záštitou Karpatského rozvojového inštitútu,“ pripomenul.

Výsadbu nových stromov bude realizovať nielen mesto Trnava, ale aj dobrovoľníci.

Už v nedeľu 10. novembra plánujú aktivisti z Trnavskej alternatívy a občianskej iniciatívy Lepšia Trnava vysadiť novú stromovú alej na voľnom priestranstve medzi novou budovou Fakultnej nemocnice v Trnave a Dohnányho ulicou.

Cítime, že tu nás v rámci životného prostredia Trnavy veľmi tlačí topánka. Negatívny vplyv exhalátov a hluku z cesty na pacientov nemocnice chceme eliminovať výsadbou hygienicko – izolačnej zelene. Len niekoľko desiatok metrov od budovy nemocnice prejde denne v priemere asi 28-tisíc vozidiel. Nemocnica na výsadbu stromov nemá peniaze, aktivitu dobrovoľníkov však víta a prisľúbili nám, že vysadené stromy budú udržiavať,“ vysvetlil Lančarič.

Dobrovoľníci medzi sebou radi privítajú každého, kto je ochotný priložiť ruku k dielu.

Ak máte záujem zúčastniť sa brigády, píšte na e-mail lancaric.matej@gmail.com.

Veľmi rád by som poďakoval obyvateľom Trnavy, ale aj kompetentným pracovníkom mesta Trnava za podporu, spoluprácu a záujem o životné prostredie v našom meste,“ uzavrel.

Ulož ako PDF
Napísal 7. novembra 2013 0:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Aj vďaka záujmu Trnavčanov pribudne v meste do roka najmenej 500 stromov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.