reklama

Vítacia tabuľa sa vďaka spojeniu umelca a poslanca dočkala po rokoch oživenia

Vyčistená, opravená a opätovne osvetlená. Prícestná vítacia tabuľa s nápisom Trnava na Bučianskej ulici po dlhých rokoch opäť ožila.

Vďačí za to aktivite mestského poslanca a predsedu Výboru mestskej časti Trnava – Sever Štefana Dvorského. Ten sa podľa vlastných slov nechal inšpirovať iniciatívou mladého trnavského umelca Martina Kochana z minulého roka.

S pánom Kochanom sme sa stretli a tlmočil som mu svoju snahu o oživenie diela autora Milana Dobeša. Požiadavku som cez Výbor mestskej časti sformuloval a predniesol aj zodpovednému odboru na mestskom úrade. Síce celý proces trval o čosi dlhšie, ako sme predpokladali, no dôležité je, že tabuľa ožila, pekne vyzerá a znova funguje tak ako má,“ hovorí Š. Dvorský.Pohľad na nasvietenú prícestnú tabuľu

Mesto zabezpečilo vyčistenie skorodovaných a poškodených častí, nové nátery, a tiež obnovilo nefunkčné elektrické napájanie. Vďaka tomu je nápis Trnava po mnohých rokoch opäť osvetlený.

Som veľmi rád, že sa pán Dvorský ujal mojej myšlienky, a že sa ju napokon aj podarilo technicky zrealizovať a dotiahnuť,“ reagoval M. Kochan.

Podľa Štefana Dvorského bolo na škodu, že tabuľa chátrala a nefungovala. „Toto umelecké dielo má svoju hodnotu a verím, že aj vďaka jeho obnove je vstup do krajského mesta Trnava pre jeho návštevníkov o čosi príjemnejším. Teší ma, že sa nám spoločnými silami podarilo dosiahnuť niečo pozitívne,“ skonštatoval.

Medzinárodne uznávaný autor kinetických a svetelno-kinetických objektov a predstaviteľ geometrickej abstrakcie Milan Dobeš (1929) vyrobil pre mesto na konci osemdesiatych rokov dve identické vítacie tabule. Jedna je umiestnená na Bučianskej ulici, druhá pri Hrnčiarovciach nad Parnou.


FOTO: Š. Dvorský

Poslanec Dvorský si myslí, že obnovu si zaslúži aj druhá tabuľa. Problémom je jej umiestnenie.

Kedysi boli Hrnčiarovce súčasťou mesta Trnava, dnes sú už samostatnou obcou a tabuľa leží v ich katastri. Myslím si, že by stálo za úvahu premiestnenie tabule bližšie k mestu,“ myslí si.

Ulož ako PDF
Napísal 31. októbra 2012 7:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vítacia tabuľa sa vďaka spojeniu umelca a poslanca dočkala po rokoch oživenia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.