reklama

Biskupov Dubovského a Hnilicu pripomína v katedrále pamätná tabuľa

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave pribudla pamätná tabuľa, ktorá pripomína biskupov Petra Dubovského a Pavla Hnilicu. Telesné pozostatky oboch jezuitských biskupov sú uložené v krypte katedrály.

Pamätnú tabuľu počas ďakovnej omše za 60 rokov života požehnal jubilujúci biskup, apoštolský administrátor „sede vacante“ Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch.

Provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku Peter Bujko pri tejto príležitosti povedal, že obaja biskupi boli pastieri, ktorí sa v časoch komunizmu nebáli ísť vpredu a ukazovať cestu ostatným. Zároveň boli podľa neho pastiermi, ktorí sa nebáli ísť vzadu a znášať tam utrpenia.

Orosch-tabula
Pamätnú tabuľu požehnal J. Orosch

FOTO: Pavol Machovič

Peter Dubovský bol biskupom z tajnej línie jezuitských biskupov. Za kňaza bol tajne vysvätený v roku 1950, krátko na to bol internovaný v koncentračnom tábore v Podolínci. V roku 1962 ho spolu s inými príslušníkmi reholí odsúdili, na slobodu sa dostal v roku 1967.

Po novembri 1989 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za banskobystrického pomocného biskupa. Zomrel v apríli 2008 v Ivanke pri Dunaji.

Pavol Hnilica prežil väčšinu svojho života v Ríme. Do noviciátu Spoločnosti Ježišovej vstúpil v roku 1941, neslávne známu ,,barbarskú noc“ prežil v jezuitskom kláštore v Trnave.

Za kňaza bol tajne vysvätený v septembri 1950. Krátko nato bol so súhlasom Svätej stolice za ťažkých okolností tajne vysvätený aj za biskupa. V roku 1951 opustil Slovensko, v zahraničí najskôr pokračoval v štúdiu, potom cestoval po celom svete a podával svedectvo o živote v komunistických krajinách. Biskup Hnilica zomrel v roku 2006 v Nových Hradoch v Čechách.

(rb)

Ulož ako PDF
Napísal 1. júna 2013 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.