reklama

Arcibiskup Orosch prevzal trnavskú arcidiecézu. Bezákovi stúpenci kričali „Hanba!“

Aktualizované

V piatok 30. augusta oficiálne uviedli do úradu trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.

Slávnosť prevzatia kánonického vlastnenia Trnavskej arcidiecézy sa uskutočnila v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v prítomnosti vysokých cirkevných predstaviteľov vrátane apoštolského nuncia na Slovensku Maria Giordanu, bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského či metropolitov košickej a prešovskej arcidiecézy Bernarda Bobera a Jána Babjaka, ako aj desiatok ďalších hostí z cirkevného, kultúrneho, politického a spoločenského života.

V Trnave nechýbali ani ďalší slovenskí biskupi, kňazi a hodnostári zo zahraničia.

inauguracia-orosch-3
Arcibiskup Ján Orosch sleduje stúpencov Róberta Bezáka

inauguracia-orosch-1
Slávnostný sprievod hodnostárov prechádza pod rozprestreným transparentom

Ján Orsoch bol menovaný do úradu trnavského arcibiskupa 11. júla 2013 pápežom Františkom.

Liturgický sprievod cirkevných hodnostárov z budovy Marianum do Katedrály sprevádzala tichá pripomienka odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka.

Približne tri desiatky veriacich s podobizňou Bezáka v rukách mlčky sledovali sprievod cirkevných autorít. Pokojnú pripomienku, ktorej dominoval transparent s nápisom „Navždy náš arcibuskup“, ktorý veriaci rozvinuli na šírku Hollého ulice, aby slávnostný sprievod musel prechádzať priamo pod neho, prerušovali výkriky „Hanba! Hanba vám!“ či „Judášovi zapredanci„. Tie sa vystupňovali najmä vo chvíľach, kedy okolo podporovateľov Bezáka prechádzali novovymenovaný arcibiskup Orosch, bratislavský arcibuskup Zvolenský či bývalý prvý muž trnavskej arcidiecézy Ján Sokol.

inauguracia-orosch-2
inauguracia-orosch-4
Tichú pripomienku prerušilo niekoľko výkrikov „Hanba!“

Nie sme tu preto, aby sme rozbíjali cirkev, ale aby sme pripomínali nespravodlivosť, ktorej sa dostalo Róbertovi Bezákovi. Zostávame aj naďalej verní katolíckej cirkvi, len chceme poukázať na to, že bola vykonaná obrovská nespravodlivosť na našom arcibiskupovi, aj na nás veriacich,“ vyjadrila svoj postoj pani Iveta z Trnavy.

Ján Orosch reagoval na nespokojných veriacich s úsmevom a prstom na perách naznačoval, aby sa stíšili.

Bezákovi stúpenci sa napokon s hlavným transparentom v rukách pripojili na záver slávnostného sprievodu a nasledovali ho až pred Katedrálu.

VIDEO:

Jedným z cieľov nového arcibuskupa bude podľa jeho slov úprimná snaha o spoločné roztápanie ľadov a snaha o získanie si jednoty s veriacimi.

Ján Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953, 6. júna 1976 bol v Bratislave vysvätený za kňaza. 2. mája 2004 v Trnave prijal biskupskú vysviacku a stal sa pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy.

Za generálneho vikára Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy bol vymenovaný 13. mája 2004. Od 2. júla 2012 bol arcibiskupským administrátorom Trnavskej arcidiecézy, 11. júla 2013 ho pápež František menoval trnavským arcibiskupom.

Ulož ako PDF
Napísal 30. augusta 2013 12:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Videoarchív. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Arcibiskup Orosch prevzal trnavskú arcidiecézu. Bezákovi stúpenci kričali „Hanba!“”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.