reklama

Obľúbeného trnavského arcibiskupa Bezáka nepochopiteľne odvolali z úradu

Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana informoval listom arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Mons. Róberta Bezáka o jeho odvolaní.

R. Bezák o svojom odvolaní informoval veriacich dnes napoludnie počas svätej omše v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. V úrade pôsobil od júna 2009 a zaslúžene si získal množstvo obdivovateľov a priaznivcov.

Svätá stolica požiadala ešte 26. júna R. Bezáka o abdikáciu, ten sa však úradu odmietol vzdať. V druhom liste, ktorý obdržal, sa uvádza, že pápež Benedikt XVI. ho zbavuje úradu.
V mene Svätej stolice Vám oznamujem, že jeho Svätosť Vás zbavuje pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Táto správa bude zverejnená v L´Osservatore Romano 2. júla 2012,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísal apoštolský nuncius. Podľa pravidiel odvolanie vstupuje do platnosti až jeho zverejnením v L´Osservatore Romano. „Musel by sa stať zázrak, aby sa niečo zmenilo,“ konštatoval Bezák.

Odvolaniu R. Bezáka predchádzala apoštolská vizitácia z prelomu januára a februára tohto roka. Vo svojom liste sa na jej výsledky odvoláva aj M. Giordana.


Arcibiskup Bezák počas dnešnej omše v trnavskej Katedrále

Róbert Bezák uviedol, že si nie je vedomý žiadnych pochybení. „V cirkvi žijem už dlho a mám ju rád. Prosil som ich, aby mi povedali, aké obvinenia sú voči mne vznesené, aby som mohol žiť s tým, čo také hrozné som urobil. Možno niekto povie, že som bol tvrdý voči predchodcovi. Naozaj neviem čo také hrozné sa stalo. Svoju prácu som vykonával tak, ako ju viem robiť ja, Róbert Bezák. Neviem ju robiť iným spôsobom. Netuším, komu moja práca prekážala,“ vyhlásil pred veriacimi v trnavskej Katedrále. Ako pripomenul, demisiu podať nemohol, pretože by ju nemal o čo oprieť.

Ak by mi bolo povedané – tu sa zle správaš, toto sú tvoje chyby – uznám, že som to nezvládol. Ale pokiaľ sa vyžaduje demisia, len preto, aby som ja bol ten, kto musí vysvetľovať… povedal som si, nech o mne rozhodnú tí najvyšší,“ povedal v prejave.

Približne desaťminútový prejav pred veriacimi ukončil dlhotrvajúci potlesk stoviek prítomných. Viacerým sa v očiach objavili slzy.

VIDEO: R. Bezák oznamuje veriacim svoje odvolanie

Riadenie Trnavskej arcidiecézy prevezme Mons. Ján Orosch.

S pôsobením 52-ročného rodáka z Handlovej v Trnave sa spája mnoho pozitívnych zmien. R. Bezák zreálnil svoj cieľ, ktorým bolo otvárať kostoly a sprístuňovať historické objekty v majetku cirkvi všetkým ľuďom.

AKTUALIZÁCIA 2. júla o 14.04 hod:

Vatikán v pondelok 2. júla potvrdil rozhodnutie odvolať trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka z funkcie. Dôvody neuviedla ani Svätá stolica, ani Konferencia biskupov Slovenska.

„Na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 22. januára až 1. februára 2012, Svätý Otec odvolal J. E. Mons. Róberta Bezáka, CSsR z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodnutie Svätého Otca prijímame v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosíme Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku. Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup J. E. Mons. Ján Orosch ako apoštolský administrátor ‚sede vacante‘. Konferencia biskupov Slovenska.“

Ulož ako PDF
Napísal 1. júla 2012 13:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obľúbeného trnavského arcibiskupa Bezáka nepochopiteľne odvolali z úradu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.