reklama

Pápež František vymenoval nového trnavského arcibiskupa Jána Oroscha

Po dvanástich mesiacoch má Trnavská arcidiecéza opäť arcibiskupa.

Stal sa ním doterajší arcibiskupský administrátor diecézy, 60-ročný Ján Orosch.

Svoje vymenovanie považujem za veľký prejav dôvery voči mojej osobe. Viem, že je to neľahká úloha. Ale s plnou vážnosťou si uvedomujem svoje poslanie. Napriek tomu, že sa cítim byť slabý, nehodný a hriešny, uvážil som, že je potrebné odpovedať – Nech sa stane podľa Tvojho slova,“ vyjadril sa nový arcibiskup krátko po oznámení svojho menovania.

Vymenovanie pápežom Františkom platí oficiálne od poludnia 11. júla 2013. Slávnostne bude Ján Orosch uvedený do úradu pravdepodobne na konci augusta.

OROSCH-1
Nový trnavský arcibiskup Ján Orosch

Oznámenie o vymenovaní prebehlo bez vedomia veriacich v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave v stredu o 12. hodine na modlitebnom zhromaždení duchovných diecézy.

Vymenovanie sv. otca sme mohli naplniť dnes o 12. hodine. Pritom sme boli viazaní rozhodnutím o utajení tohto rozhodnutia do dnešného poludnia. V takejto situácii je dosť ťažké niečo zverejňovať,“ vysvetlil arcibiskup.

Ján Orosch nahradil na čele Trnavskej arcidiecézy Róberta Bezáka, ktorý bol odvolaný pápežom Benediktom na začiatku júla 2012.

So svojim predchodcom sa nový arcibiskup podľa vlastných slov stretol niekoľkokrát a rád sa s ním pozhovára aj v budúcnosti.

Závisí to aj od neho. Už keď odchádzal som sa vyjadril, že arcidiecéza je otvorená, úrad takisto. Môže prísť hocikedy, u nás je vítaný,“ uviedol Orosch.

S odvolaním Róberta Bezáka sa dodnes nestotožnilo množstvo veriacich nielen v Trnave, ale aj na celom Slovensku.

O svojom ďalšom pôsobení v Trnave má Ján Orosch jasnú predstavu. „Budem pokračovať vo svojej doterajšej práci. Spolupracovníkov už mám a som rád, že sú to naozaj dobrí kňazi, ktorí mi pomáhali aj doteraz,“ doplnil.

orosch
Arcibiskup oznámil svoje menovanie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa 11. júla 2013

Ján Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953, 6. júna 1976 bol v Bratislave vysvätený za kňaza. 2. mája 2004 v Trnave prijal biskupskú vysviacku a stal sa pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy.

Za generálneho vikára Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy bol vymenovaný 13. mája 2004. Od 2. júla 2012 bol arcibiskupským administrátorom Trnavskej arcidiecézy.

Ulož ako PDF
Napísal 11. júla 2013 13:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pápež František vymenoval nového trnavského arcibiskupa Jána Oroscha”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.