reklama

Arcidiecéza rekonštruuje budovy bývalého Gymnázia Jána Hollého v Trnave

Trnavská arcidiecéza spustila v decembri 2015 rozsiahlu rekonštrukciu budovy pôvodného Arcibiskupského gymnázia na ulici Jána Hollého v Trnave. Cieľom tejto rekonštrukcie je vrátiť hmotné, duchovné a intelektuálne dedičstvo predchádzajúcich generácií naspäť do priestorov komplexu budov, v ktorých už arcibiskup Oláh vytvoril priestor pre človeka a jeho prirodzené a nadprirodzené učenie, informuje arcidiecéza v tlačovej správe.

Arcibiskupské gymnázium v súčasnosti nesie meno biskupa Jantauscha, ktorý sa zaslúžil o rozvoj cirkevného školstva vo vtedajšej Trnavskej apoštolskej administratúre.

„Aj jeho nástupcovia naďalej pokračovali v rozvoji cirkevného školstva. Po rekonštrukcii budovy sa vráti Arcibiskupské gymnázium biskupa Pavla Jantauscha zo súčasných prechodných priestorov na Kalinčiakovej ulici v Trnave do priestorov na ulici Jána Hollého. Tieto bude využívať aj Pedagogická a sociálna akadémia bl. Laury,“ konkretizuje Trnavská arcidiecéza.

Vrátením vyučovania do obnovených priestorov gymnázia chce Trnavská arcidiecéza pokračovať v budovaní kresťanských hodnôt u žiakov, chce ich viesť k samostatnému štúdiu, motivácii k celoživotnému vzdelávaniu, príprave na vysoké školy.

„To potom musí slúžiť k ich zapájaniu sa do života v reálnom svete tak, aby si na báze princípov náboženských hodnôt dokázali vytvárať vlastný názor, samozrejme nezabúdajúc pri tom na tolerantný prístup k názorom iných ľudí,“ zdôrazňuje.

gjh-obnova-viz2
Vizualizácia obnovených priestorov Arcibiskupského gymnázia biskupa Pavla Jantauscha v Trnave

Zdroj: Projektová dokumentácia vypracovaná firmou TIMANA s.r.o. Bratislava

História predchodcu Arcibiskupského gymnázia siaha do roku 1543, keď do Trnavy prišla Ostrihomská kapitula a Kapitulská škola zlúčila v sebe mestskú i farskú školu. Dôvodom bolo zvýšiť úroveň školstva v Trnave.

Pri štúdiu sa zdôrazňovala náboženská výchova a učebnú osnovu tvorili gramatika, dialektika, rétorika a aritmetika.

Profesor Ellobochius 20. júla 1558 opäť zreorganizovanú školu po prvý raz pomenoval názvom gymnázium. V roku 1561 povolal arcibiskup Milukáš Oláh do Trnavy jezuitov, ktorí tu otvorili prvé kolégium na území Uhorska.

Mikuláš Oláh založil v Trnave v roku 1566 seminár, s ktorým žilo gymnázium v príkladnej symbióze. Keď v roku 1765 Peter Pázmany založil Trnavskú univerzitu, Trnavské gymnázium sa stalo pre ňu prípravnou školou. Po presťahovaní univerzity do Budína v roku 1777 dostalo gymnázium do správy budovu lekárskej fakulty.

Dnešné Arcibiskupské gymnázium je pokračovateľom Vyššieho gymnázia, ktoré v roku 1852 založil v Trnave kardinál arcibiskup Ján Scitovský.

Činnosť školy bola v rokoch 1919 až 1937 prerušená zásluhou zásahu zo strany štátu. O rok na to, v marci 1938 gymnázium obnovilo svoju činnosť. Stalo sa tak vďaka trnavskému apoštolskému administrátorovi, biskupovi Pavlovi Jantauschovi. Ďalší zlom nastal v roku 1945, kedy život na gymnáziu na dlhé roky zanikol.

„K jeho opätovnému oživeniu prišlo 3. septembra 2001 vďaka arcibiskupovi vtedajšej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Mons. Jánovi Sokolovi. Súčasný arcibiskup Mons. Ján Orosch, napriek mnohým ťažkostiam, ktorými si vzdelávanie na Slovensku prechádza, pokračuje v rozvoji cirkevného školstva na území Trnavskej arcidiecézy,“ konštatuje arcibiskupský úrad.

K tomuto rozvoju má prispieť aj prebiehajúca rekonštrukcia priestorov budovy pôvodného gymnázia a vrátenie stredoškolského štúdia do komplexu budov Trnavskej arcibiskupskej kúrie.

gjh-obnova-viz1
Vizualizácia obnovených priestorov Arcibiskupského gymnázia biskupa Pavla Jantauscha v Trnave

Zdroj: Projektová dokumentácia vypracovaná firmou TIMANA s.r.o. Bratislava

Ulož ako PDF
Napísal 26. júla 2016 12:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.